Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-високи пенсии за тези, които работят, а не излизат в пенсия

21 коментара

Възможно е от следващата година хората, които са достигнали пенсионна възраст и имат необходимия осигурителен стаж, но продължават да работят, да получават по-високи пенсии. Това заяви в събота пред журналисти в Боровец заместник-министърът на труда и социалната политика Горан Банков. Предложението е една от възможностите за по-гъвкави пенсионни схеми, които могат да се въведат у нас.

Увеличението на пенсиите ще стане с повишаване на коефициента за година осигурителен стаж, който влиза във формулата за определяне на пенсията. В момента той е едно, но може да достигне 1.1 или 1.2 за тези, които пожелаят да работят вместо да се пенсионират, въпреки че имат необходимите точни.

У нас пенсионирането става по т.нар. точкова система. Според нея един мъж може да излезе в пенсия, ако е навършил 63 години и има 100 точки, а една жена – на възраст от 58 години и 92 точки.

Директорът на Националния осигурителен институт (НОИ) Йордан Христосков, също подкрепи идеята, като заяви, че реализирането и няма да е много скъпо, тъй като хората ще получават по-високи пенсии, но докато се пенсионират ще продължат да плащат осигуровки на държавата.

От 2007 пенсиите ще се увеличават и по швейцарското златно правило

От 2007 г. пенсиите ще се увеличават ежегодно и по т.нар. златно швейцарско правило. Повишаването става 50% от ръста на инфлацията и половината от размера на средния осигурителен доход.

Друга гъвката схема ще дава възможност на хората, които не им достигат възраст за пенсия, да могат да получават обезщетения за безработица. Около тази идея се обединиха Банков и Христосков.

Според  зам.-министъра е добре възрастните хора, на които не достигат най-много три години до пенсия, да могат да ползват обезщетение до две години, ако не могат да си намерят работа. Той предлага през първата година хората да взимат повече пари, а през втората средствата да намаляват.

Така възрастните ще бъдат стимулирани да работят, а не да чакат помощи, поясни Банков.

Христосков: Чистата точкова система е рискова 

Според Йордан Христосков въвеждането на чистата точкова система за пенсиониране, според която хората могат да се пенсионират, ако имат нужните точки за пенсиониране, без значение на каква възраст са, е рисково.Според резултатите от социологическо проучване за нагласите на хора в пенсионна и предпенсионна възраст, направено от агенцията София консултинг груп по поръчка на НОИ, около 40 000 души у нас могат да се възползват от такава система за пенсиониране.

Изследването е проведено през май тази година и обхваща хора на възраст между 50 и 65 години, които са били разделени в две групи – респонденти преди пенсия, и такива, които са навършили годините за пенсия.

Христосков каза, че ако се въведе чистата точкова система пенсионирането на тези 40 000 души ще натовари осигурителната система с около 75 млн. лева годишно, а в дългосрочен план това ще струва над 700 млн. лева.

Като цяло той смята, че резултатите от изследването доказват, че отрицателното отношение към настоящата точкова система са по-скоро вследствие на емоционална реакция, а не на реални факти.

Ранното пенсиониране не е решение на проблема

Според директора на НОИ ранното пенсиониране също не е решение на проблемите в областта на пенсионното осигуряване, тъй като ще стимулира сивата икономика.

Резултатите от проучването сочат, че две трети от рспондинтите подкрепят идеята за ранно пенсионира с по-ниска заплата, тъй като пенсията ще им носи сигурни доходи. Само една трета от тези, които биха се пенсионирали предсрочно заявяват, че ще живеят като пенсионери. Останалите ще продължат да работят, като 52% от тях ще търсят начини за допълнителни доходи.

Половината от тези, които се пенсионират по-рано, ще търсят допълнителни доходи, като работят за сивата икономика. Така държавата ще получава по-малко пари от осигуровки, обясни Христосков.

Идеята за ранното пенсиониране печели привърженици главно сред безработните и не означава излизане от пазара на труда, предупреждават социолозите. Когато обаче анкетираните трябва да кажат дали биха се пенсионирали по-рано, но с по-ниска пенсия 62% отговарят отрицателно.

Това се дължи на факта, че когато лично ги касае хората по-трезво и разумно оценяват възможностите, които предлага дадена идея, коментира Шопов. 

Пенсионерите предпочитат да работят 

Възрастните хора, отлагат пенсионирането си, въпреки че отговарят на изисквания за възраст и точки, тъй като се чувстват работоспособни и искат да продължат да работят. Това заяви Георги Шопов от София консултинг груп.

По думите на Шопов и в двете групи желанието за оставане на работа е водещо, а на второ място идват икономическите фактори – възрастните хора се страхуват, че пенсиите им ще бъдат по-ниски от заплатата, която получават.

45% от хората до 65 години са по-склонни да работят, вместо да се оттеглят в пенсия по-рано, тъй като се чувстват работоспособни. Това според социолозите оборва широко разпространеното мнение, че възрастта за пенсиониране у нас е висока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пенсионерка
    #22

    Не е редно да се дават по-високш пенсий на тези, които продължават да работят след 60 години- жените и след 63 -мъжете. Има професии, при които човек може да "работи" и до 100 години-вижте кандидата за Президент- Н. Беронов. В тази безработица е редно да се опрадели таван, до който може да се работи при различните професий и след това, след медицински преглед, може човек да продължи, ако работодателите искат да го задържат. Друг е въпросът за такива работи след пенсия като пазачи, чистачки, лелки

  2. След като
    #21

    да си събира реалните осигурителни вноски от "сивата икономика"; не е в състояние да си събира данъците; не е в състояние да спре източването на ДДС; не е в състояние да се пребори с корупцията по високите етажи; не е в състояние да осъди крадците от банките; не е ... истинска гавра е да се дискутира някакъв си пенсионен фонд и да се аргументират слабостите на ранното пенсиониране!...

  3. предложение
    #20

    Изглеждам с 10 години по-млада, здравословното ми състояние е кано на 30 годишна, е, защо да не работя до 65 г. както е в Германия, а трябва принудително да ми пинсионират на 59 или 60..недоумявам.

  4. THE WISE MAN
    #19

    СПОРЕД СЕГАШНАТА ТОЧКОВА СИСТЕМА ПЕНСИОНИРАНЕТО В ТОЗИ НАПРЕГНАТ ЖИВОТ НАПРАВО СТАВА ХИМЕРА , ИЛИ ПЕНСИЯ ЩЕ ПОЛУЧАВАМЕ НЯКОЛКО ГОДИНИ , НО НЕ ПО-ВЕЧЕ ОТ 10ГОД. И ТО МАЛЦИНА! ЗА СПРАВКА ВИЖТЕ КАКВА Е СРЕДНАТА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ЖИВОТ У НАС , КАТО СЪМ 90% СИГУРЕН , ЧЕ ДАННИТЕ СА ЗАВИШЕНИ!Е И КАКВО СТАВА С ПАРИТЕ НИ КОЙТО ВСЕКИ МЕСЕЦ СА НИ УДЪРЖАНИ?! САМИ СИ ОТГОВОРЕТЕ! "Пенсионерите предпочитат да работят"! Е И КАК НЯМА ДА РАБОТЯТ С ТЕЗИ МИЗЕРНИ ПЕНСИИ , А НЕ ОТ ИЩЯХ КЪМ РАБОТАТА , А ОТ НЕМА И КЪДЕ!

  5. предложение
    #18

    Изглеждам с 10 години по-млада , а кръвната картина и здравословното ми състояние е като на 30 годишна. Защо да не работя до 65 години както работят мои приятелки там? Не ни карайте да излизаме в пенсия преди да сме навършили 65 години!!!

  6. 65 години!
    #17

    Да, настоявам! Да не бъда изхвърлена от работа /държавния апарат/, сслед като съм младолика, здрава, жизнена и компетентна. ИСКАМЕ /ние сме 3 колежки/ ДА РАБОТИМ ДО 65 години! Дайте ни някаква закрила, за да не ни подмятат...

  7. да работя!!!
    #16

    Държавни служителки сме. Здрави, опитни, спретнати, можещи и знаещи.Не искаме да ни пенсионират преди 65 години. Какво да направим, за да се изправим срещу държавната месомелачка, която иска догодина да ни изхвърли по силата на "закон " за пенсиониране на 59 години. Спокоъно можем дао работим още години до 65 както е в Германия! Удължете възрастта за пенсиониране!

  8. Shtatelen
    #15

    Chovek trjbva da mozhe da izbira koga da se pensionira. Dobr bi bilo da ima izbor - ranna pensija sled 50, normalna pensija sled 58, kxsno pesionirane, sled 65. I v momenta ima profesii, za koito se prilaga gorna granitsa 45 godini, kato naprimer podvodnicharstvoto.Eto edin sxvet do vsichki, koito imat oshte pone 20 godini da rabotjat: ne razchitajte na dxrzhavata!!! Idete v dxrzhava, kxdeto shte mozhete da izkarate poveche pari, i se pensionirajte sxs spestjavanijata si v dxrzhava, kxdeto shte vi

  9. Пенсионер
    #14

    Виждал съм такива дето си драпат вълната осем или по-малко часа!Действително могат да карат до 65г.Морни вода не пият!

  10. Shtatelen
    #13

    Kakvo v sxshtnost sa dxrzhavnite sluzhiteli: horata, koito znajat kak raboti usukanijat na fljonga dxrzhaven aparat - koj dokument kxde zanesat, koja txpa razporedba se otnasja za edi kosj si sluchaj, i t.n. Tova sa knizhnite plxhove, koito objasnjavat na vseki nov politik zael pozitsija za hapka kak da svxrshi neshto. Te sa polezni, no i s dosta zakxrneli mozxtsi, zashtoto ot godini ne sa vizhdali kak se raboti v izsmukvashtija do dupka chasten sektor.Kogato stava vxpros za dxrzhavni sluzhiteli,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.