Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина писателят Милан Кундера

1 коментар
Милан Кундера през 1968 г.

Писателят Милан Кундера почина във Франция на 94-годишна възраст, съобщава чешкото издание Novinky.cz.

Милан Кундера е роден през 1929 г. в Бърно. Публикува първата си книга през 1953 г. През 1971 г. е публикуван романът „Прощален валс“, преведен на много езици.

През 1975 г. Кундера напуска Чехословакия и отива във Франция. През 1984 г. на френски език е публикуван един от най-известните му романи „Непоносимата лекота на битието“, чиито събития се развиват по време на Пражката пролет през 1968 г. През 1988 г. романът е филмиран от Филип Кауфман.

В Чехословакия книгите на Кундера бяха забранени дълго време. Писателят през 1979 г. е лишен от гражданство на Чехословакия. Кундера, който беше френски гражданин от 1981 г., получи чешко гражданство едва през 2019 г.

През 1989 г. Кадифената революция изтласка от власт комунистите и родината на Кундера се прероди в Чешка република, но тогава вече той бе започнал нов живот в апартамент на Левия бряг на Сена. Той се връща в Чехия рядко и инкогнито, дори и след падането на Желязната завеса. Последните му творби, писани на френски език, не са преведени на чешки. "Непосилната лекота на битието", който му носи много слава и е екранизиран през 1988 г., е издаден в Чехия едва през 2006 г., макар да е достъпен на чешки език от 1985 благодарение на сънародник, основал издателство в изгнание в Канада. Романът оглавява класацията за бестселъри седмици наред и на следващата година носи на Кундера Държавната награда за литература.

Кундера рядко даваше интервюта, защото бе убеден, че писателите говорят чрез своето творчество.

Първият му роман "Шегата" - язвителен портрет на чехословашкия комунистически режим, е публикуван през 1967 г. Той е първата стъпка по пътя на Кундера от партиен член до дисидент изгнаник. През 1976 г. той казва пред френския в. "Монд", че определянето на произведенията му като политически е опростенческо и замъглява същинския им смисъл.

Кундера бе популярен сред читателите в западните страни и заради антисъветските си възгледи, и заради еротиката, преминаваща в много от творбите му.

"Ако някой ми беше казал, когато бях момче: един ден ще видиш как държавата ти изчезва, щях да помисля, че това са глупости, не можех да си го представя. Човек знае, че е смъртен, но приема за даденост, че страната му има нещо като вечен живот", каза писателят пред Филип Рот в интервю за "Ню Йорк таймс" през 1980 г., година, преди да стане натурализиран френски гражданин, пише Асошиейтед прес.

Многобройните награди на Кундера включват Голямата награда за литература на Френската академия, която той получи през 2001 г., както и чешката награда "Франц Кафка“, присъдена на писателя през 2020 г.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #1

    Пленен от Изтока Запад или пленен от Запада Изток - екзистенциален негов въпрос, особено актуален днес.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.