Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти хиляда са трудовите злополуки от началото на годината

2 коментара

999 са регистрираните трудови злополуки за първото тримесечие от Националния осигурителен институт (НОИ). Това е с около 26% повече спрямо същия период на миналата година, стана ясно на кръгла маса в четвъртък в столицата за безопасните условия на труд. 1/3 от трудовите злополуки са регистрирани в средните по големина предприятия с 50 до 250 работници, поясни директорът на Главната инспекция по труда (ГИТ) Гълъб Донев.

В сравнение с първото тримесечие на 2007 г. са намалели трудовите злополуки в производството на облекло, кожарството, продукти от други неметални минерални суровини и в металолеене.

През тази година най-много трудови злополуки са регистрирани в строителството.

Инспектори са проверили 1003 строителни обекти между 10 март и 4 април. Спрени от работа са 68 обекта, 49 работника са отстранени, издадени са 4 400 предписания. Донев отбеляза, че в резултат на проверката са съставени 1143 акта, 58 процента от които са на работници.

Безопасността на труда в строителството ще бъде приоритет в плана за работа на ГИТ до 2012 г. в изпълнение на стратегията на ЕС за здраве и безопасност при работа и снижаване на равнището на трудовия травматизъм с една четвъртък, обясни изпълнителният директор.

Той отбеляза, че до края на юни в Министерския съвет ще бъде внесен проект за инспектиране на труда. Експертите подготвят и проектопромени в кодекса на труда, който предвижда увеличение на санкциите на работодатели, неспазващи законовите изисквания за безопасна работа.

В периода 1990-2008 г. 2585 работници са загинали при трудови злополуки, а през 2007 г. техният брой е 157. За 18-годишния период трайно инвалидизирани са 1561 работника, а над 223 000 са претърпели злополуки, довели до временна неработоспособност.

Зам.-министърът на труда и социалната политика Баки Хюсеинов съобщи, че се увеличава броят на работодателите, които извършват оценка на риска на работното място и безопасните условия на труд. В 72% от инспектираните за първи път предприятия има изготвени оценки на риска, а в 61% от тях - програми за отстраняване и ограничаване на риска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. и в мините
    #2

    Трудова злополука е самият факт, че си имал глупостта да работиш в заграбените от Христо Ковачки предприятия. Там освен че условията за труд са ужасни, тъй като човекът всъщност не е човек, а вампир, ако посмееш да потърсиш някакви права, които уж ти се полагат, биваш пребит от яки гавази. Те са добре охранени, тренират, а хората гладуват, тъй като заплати им се изплащат нередовно и в намален размер без обяснения. Въпросът ми е: пребиването счита ли се за трудова злополука?! И защо вместо да се каже

  2. Hor
    #1

    Ami shte se uvelichavat trudovite zlopoluki,zashtoto parite koito se davat za obuchenie na vsichki socialni partniori ne se izpolzvat za obuchenie na rabotnicite ili rabotodatelite a se gushkat ot rabotodatelskite i sindikalni cetrali.Dokato ne se spre tazi korupcia shte mrat nevinni hora na rabotnoto si miasto,a sindikalnite i rabotodatelski baroni shte stavat vse po bogati i..tlasti.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.