Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти наполовина скочил търговският дефицит със страни извън ЕС

3 коментара
Отрицателното търговско салдо на България със страните извън Европейския съюз достига 4.88 млрд. лв. за шестмесечието, което представлява повишение от 46.5% на годишна база. Това показват данни на Националния статистически институт.

Общият търговски дефицит (FOB/CIF) към края на юни възлиза на 9.6 млрд. лв, според данните на НСИ. По цени FOB/FOB салдото е отрицателно и възлиза на 8.39 млрд. лв.

Общата стойност на вноса от трети страни възлиза на 10.87 млрд лв, а износът е за 5.993 млрд. лева.

Стойността на внесените горива и масла ( 4.789 млрд. лв) формира 44% от сумата на общия внос. На годишна база общият внос от трети страни бележи ръст от 39.9% докато този на петролни продукти и техните производни е нараснал с 50.5%.

Износът за трети страни през първото полугодие е 5.993 млрд .лв. което представлява ръст от 35%. На петролните продукти се падат 1784 млрд. лв. или 29% от общия износ.

От общо 31 страни извън ЕС, включени в статистиката, България реализира положително търговско салдо с 16, докато с останалите 15 имаме търговски дефицит.

Най-голямо е положителното салдо със Сърбия – 412.8 млн. лв. На втора и трета позиция са Турция и Сингапур съответно с 240.6 млн. лв. и 193.9 млн. лв., следвани от Обединени арабски емирства и Саудитска арабия респективно с излишък от 178 млн. лв. и 123,1 млн. лв.

Традиционно най-голям остава дефицитът с Русия и Украйна – 2.94 млрд. лв. и 2.05 млрд. лв. за полугодието, заради вноса на нефт, газ и въглища. С Китай отрицателното салдо е в размер на 557.2 млн. лв.

В класацията по стокообмен на първо място е Русия с 3.86 млрд. лв., следвана от Турция (2.99 млрд. лв.) и Украйна (2.35 млрд. лв.). Четвърта, пета и шеста позиция са съответно за Сърбия (773 млн. лв.), Китай (726.4 млн. лв.) и Македония (618.3 млн. лв.).

Износът на страната се отчита по цени FOB, а вносът - по цени CIF, като за нуждите на платежния баланс общият внос се преизчислява по цени FOB. FOB отчита само цената на стоките и транспорта до напускане на границата, докато CIF включва застраховка и доставка до купувача.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. don Domat
    #4

    i NAMALIAVA napolovina. ne moje da se povishi napolovina

  2. обяснение
    #3

    .

  3. кккккккк
    #1

    дайте да купуваме слонове.Те поне могат да работят за едната храна,+един водач

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.