Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти половината български фирми са жертва на стопанска престъпност

2 коментара
41% от българските фирми са станали жертва на едно или повече сериозни стопански престъпления в последните две години. Това показва изследване на международната консултантска компания “Прайсуотърхаус Купърс”, извършено през 2005 г. в 3600 предприятия в 34 страни по света, в частта му за България.

Резултатите от изследването за страната ни бяха огласени в четвъртък в София от ръководителите на българския офис на компанията.

У нас изследователите са интервюирали шефовете на 75 водещи фирми, подбрани на случаен принцип от общо 750 предприятия. Получените отговори не се различават особено от отговорите на анкетираните шефове на фирми в света и отчитат тенденциите на стопанските престъпления в световен мащаб – ръст на злоупотребите за последните две години и осъзната необходимост от вземането на по-адекватни и ефективни мерки за намаляването им.

Все пак в България средният брой на  злоупотребите в едно предприятие е близо 2 пъти по-малък същия брой в световен мащаб.

Така всеки от изследваните стопански субекти у нас е отчел средно 4 случаи на злоупотреби, докато в света същият брой е 8. Същевременно процентът на пострадалите от злоупотреби фирми в световен мащаб е почти същият – около 45% от предприятията в света са станали жертва на едни или други видове стопански престъпления.

За България най-широко застъпеният вид стопанска престъпност е злоупотребата с активи (68%), следвана от измамите (52%). Като особена заплаха за съществуването на предприятието се определят корупцията и подкупите (39%).

15% от фирмите в България са претърпели загуби над 250 хил. долара вследствие на злоупотреби, а 5% - над 1 млн. долара.  Повече от половината от анкетираните фирми са посочили и вторичните щети от злоупотребите – увредена репутация, намаляване на мотивацията на персонала, влошени бизнес взаимоотношения.

Преобладаващите извършители на стопански престъпления у нас са мъже (93%) между 31 и 50 години, като почти половината (40%) са висшисти. Една трета от нарушителите са членове на висшето ръководство на фирмите, като нанесените от тях поражения върху предприятията са много по-тежки, отколкото когато са извършени от низш персонал.

Основните причини за извършване на злоупотребите са липсата на съзнание, че това е погрешно и неправомерно, съчетано с желанието за по-висок жизнен стандарт, ниският праг на поддаване на изкушение и недостатъчният вътрешен контрол. Тези причини са водещи не само в България, но и в световен мащаб.

Повечето шефове на пострадали фирми са предявили наказателни и граждански искове срещу извършителите, едва 5% са казали, че не са предприели нищо. Интересното е, че санкцията уволнение в България се прилага по-рядко, отколкото в света, както и че едва в половината от случаите у нас бордовете на директорите биват уведомени за престъплението. Не се прилага и мярката предупреждение за уволнение.

Половината от анкетираните ръководства на фирми не са успели да възстановят понесените загуби.

В България се отчита и висок процент на случайното разкриване на злоупотреби – 25% от случаите, докато в света този процент е четири пъти по-нисък – 6%. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Шура Баджанака
    #3

    на ступанскътъ пристъпнус?

  2. А.Д.
    #1

    Всяка честна фирма е обект на стопанска престъпност от някоя нечестна такава. Какво се получава - Обект на престъпление не са станали само престъпните фирми! До това води връзкарския капитализъм. Той е свързан с властта, той я корумпира, а тя го защитава. Време е за нови правила!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.