Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти половината градски прокурори са с разклатени столове

Най-важното звено в държавното обвинение се оказва в бедствено състояние на личния състав

11 коментара
Сн. БГНЕС

Общо 40% процента от прокурорите в Софийската градска прокуратура (СГП) заемат престижните си позиции временно като командировани от други звена в съдебната система, показа проверка на Mediapool. Това е показателно за бедственото състояние на личния състав в най-важното звено в държавното обвинение, тъй като магистратите работят в състояние на несигурност за професионалното си положение в системата и са уязвими за натиск по делата. В същото време те работят предимно по дела с висок обществен интерес.

Основният проблем е, че командированите магистрати по всяко време могат да бъдат отстранени и върнати на старото си място в съдебната система от преките им шефове. Те обикновено са привлечени от долустоящи прокуратури. Прекратяването на командировката реално е понижение за тях и винаги е съпроводено с изземване на делата, които са прехвърлят на други хора.

Личният проблем на командированите обаче е, че те понякога са поставени в ситуация да претеглят на своя "морален" кантар дали да преглътнат залога за понижение в структурата на прокуратурата, въпреки че са получили по-висок пост без да са издържали задължителния конкурс за кадрово израстване. Така излиза, че борбата с престъпността е стъпила върху глинени крака.

В случая вината за състоянието на градската прокуратура се носи основно от Висшия съдебен съвет (ВСС), който не е обявявал конкурси за свободите щатове в тази прокуратура от лятото на 2011 година. Дори и тогава конкурсът не е имал за цел да реши кадровия проблем, защото е бил само за 17 при близо 50 свободни щата – над половината от всички щатове в тази прокуратура.

Междувременно натоварването в СГП продължава да се увеличава заедно с високите обществени очаквания за успехи в борбата срещу корупцията и престъпността по върховете на властта. На този фон, като се добави и трагичното техническо осигуряване на полицията, не е ясно как могат да се очакват устойчиви положителни тенденции.

Известните командировани

Проверката на Mediapool бе предизвикана от казуса с командироването на Роман Василев от градската в специализираната апелативна прокуратура. Това бе прокурорът, който дълги години бе заместник-шеф на СГП и дясна ръка на скандалния Николай Кокинов. Самият Роман Василев стана скандално известен с репликите си за "абсолютния престъпник" срещу бившия военен министър Николай Цонев и съмнителните похвати при искането на СРС-та. Командироването на Василев е знак, че вратичката в Закона за съдебната власт продължава да се използва и за политически цели в държавното обвинение. Формалният повод бе, че Василев пише докторат, но той дълго време си пишеше научния труд и като заместник-градски прокурор на София.

Подобен похват бе използван и с Ася Петрова. Те бе известна с близките си отношения с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов и водеше делото "Килърите" в Шумен. След избора на Цацаров за главен прокурор Ася Петрова бе произведена в заместник-главен прокурор, а веднага след падането на ГЕРБ от власт бе командирована обратно в Шумен да си довърши важното дело. Тези набиващи се на очи примери показват как може да се използва командироването като механизъм за разчистване на терен в прокуратурата, а какво остава за прокурорите на значително по-незабележими позиции.

В случая с градска прокуратура обаче положението е трудно за овладяване, защото без да се командироват магистрати СГП няма как да си гледа делата.

"Първата и основна причина за командироването е липсата на конкурси през всичките тези години. За да са командировани 35 прокурори, това означава, че е имало 35 свободни места в най-тежката прокуратура – градската. Командировките по принцип са като кръпка в асфалта, но е по-добре да има кръпка, отколкото да има дупка", коментираха казуса от прокуратурата.

Вечните командировани

Всъщност свободните места в СГП са повече от командированите магистрати. По щат в градската прокуратура трябва да има 95 постоянно заети прокурори. В момента заети са 88 щата, а общо на 35 от тях са поставени магистрати в командировка, чийто столове се клатят. На свой ред 12 прокурори от градската прокуратура са командировани другаде. Някои от прокурорите са се приспособили и са превърнали това временно професионално положение в постоянно.

Най-радикалният пример е с прокурор Милко Момчев, който е "командирован" от Софийската районна прокуратура вече 7 години и половина. Това е повече време, отколкото Брад Пит прекара в Тибет (по едноименния филм "Седем години в Тибет"- бел.авт.). За този срок Момчев успя да повдигне обвинение на Мишо Шамара, от което бившият главен прокурор Борис Велчев изпадна в недоумение. Момчев вече доста време е посветил и на безуспешни опити да приключи делото "Октопод".

Не е само той. Прокурор Георги Качорев е в командировка в окръжната прокуратура в Благоевград от почти 7 години. Явор Медаров от Ихтиман е в окръжната прокуратура в София, а има още пет прокурори в градска, които са командировани там от между 2 и 4 години.

Коментарът на ВСС бе, че предишният съвет е запушил конкурсите и усилието е било да се стартира процесът. В момента е обявен конкурс за назначаването на 21 прокурори в СГП, но дори те няма да запълнят празнините. Момчил Момчев се е престрашил да кандидатства.

Командироването е един от най-разпространените начини за заобикалянето на конкурсите в съдебната системата. ВСС и преките ръководители на магистратите все още не са обмислили варианта да се въведе командироване на ротационен принцип, защото освен по-висока заплата, командированите трупат и опит и после имат предимство при конкурсите за постоянните позиции. Постоянното командироване обаче носи рискове от зависимост, защото хората на нестабилни позиции могат по-лесно да бъдат принудени да играят по свирката на началниците си.

В съда картинката е сходна - има общо 151 командировани, но най-дълго командированият съдия е за "само“ 5 години. Там командироването може да се използва и за "разчистване на бюрото“. Ако си граждански съдия, затлачил много дела, например, можеш да приемеш оферта за кратка тримесечна командировка в друг съд. След това се връщаш, получаваш нов състав и делата ти започват от нулата. Останалите съдии обаче трябва да ти оправят бакиите.

Командироването реши проблемите и на част от членовете на бившия ВСС, които получиха повишения при завръщането си в съдебната система, прескачайки конкурсите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Да не им разклатят нещо друго...на така - на кого разклатили - кого отклатили - както дойде Да не си на мястото на евро-бюрократите мониторингуващи БГ пространството...

  2. Анонимен
    #10

    Добра статия , която отразява реално положението в СГП .

  3. Анонимен
    #9

    Лустрация

    Как ще накарате независимата власт
    да си върши работата,
    а не нещо друго?

    С Национални и местни избори за магистрати?

    Добро начало.

    6

    ако искаме независима съдебна власт и спазване на конституционно установения принцип на разделение на властите,

    трябва обществото да заяви категоричното си несъгласие с политиците в изпълнителната власт и зависимия от тях ВСС да се месят безобразно и цинично,

    налагайки "псевдо конкурсни механизми" за кадрово и кариерно израстване на магистратите,

  4. Анонимен
    #8

    Крайно време е ф-ма "Титан " да влезе в тези коридори и кабинети , и да измете , и проветри .

  5. Анонимен
    #7

    Това обяснява тяхната зависимост. Отсъствието на свобода ги лишава и от лична отговорност и придържане към закона.Зависимостта е както по вертикала, така и по хоризонтала.

  6. Анонимен
    #6

    ако искаме независима съдебна власт и спазване на конституционно установения принцип на разделение на властите, трябва обществото да заяви категоричното си несъгласие с политиците в изпълнителната власт и зависимия от тях ВСС да се месят безобразно и цинично, налагайки "псевдо конкурсни механизми" за кадрово и кариерно израстване на магистратите, вместо прилаганото почти навсякъде в "белите" европейски държави оценяване на работата или известно още катоэатестиране на магистратите според професионализъм

  7. Анонимен
    #5

    затлачването на системата с командированите се дължи на измислената антисистема на т.нар. уж конкурсно начало, което бе измислено от бившия правосъден министър и сегашен вицепремиер като удобна политическа писта за избрани назначения, никъде в европейските държави не се използва конкурсно начало като основа за професинален растеж, защото конкурсите имат смисъл пир първоначално постъпване в съответната система, после кадровото израстване се гради на нормалните принципи на оценка на професионализма,

  8. Анонимен
    #4

    В тази глутница, ръководена неотклонно от кадрите на БКП е най-силно застъпено престъпното начало в дейността! Нямат брой продадените наказателни дела по време на прехода. Всички се надяват за възмездие на КРАДЦИТЕ и ГРАБИТЕЛИТЕ... До ден днешен - нищо и никой. Да ги ожалим тези "прокурори"- търговци, които не си знаят натрупаните престъпни пари, а дори не знаят и колко са вредни за обществото!? Ще бъде полезно всички да минат през ПОЛИГРАФ, но обслужен от ЕК и отговорят на антикорупционни въпроси и едва тогава ще говорим за качествени и морални МАГИСТРАТИ! Тези днешните в мнозинството си са 100%-ви ЛУМПЕНИ - ЗА ЗАТВОР БЕЗ СЪД !

  9. Анонимен
    #3

    До-Mediapooл. Не е само в Софийската градска прокуратура (СГП. Погледнете какво става във "ВАС", всички председатели на АДмС-съдилища се откомандироваха във "ВАС" и като се обяви конкурс познаите от 1ви път кои печели конкурса.Това зло Г.Колев/които тои самия стана по наи наглия начин пРЕДСЕДАТЕЛ/ напълни "ВАС" със послушни съдий-тоест поръчкови"откомандировани". После се чудим защо доклада от Ев-съюза е толкова критичен,ами те не са слепи! виждат какво става,че шепа "магистрати" се гаврат със цялата система

  10. Анонимен
    #2

    Гицка Половината се клатят, а другите столове - празни. Бедствено положение! Няма кадри. Столетните се пенсионираха, с исключение на неколко бегли исключения. Коминдироват разни бежанци - от офшорни региони. Висят по 7 години в положение нередно, неустановено и несигурно. Каква защита на законните ни граждански права можем да очакваме от такива? Каква борба с корупция, организирана престъпност и пр. неудобства!? Ако Брюксел не въведе ред в следващите две седмици... не зная. "Почти половината градски прокурори са с разклатени столове Най-важното звено в държавното обвинение се оказва в бедствено състояние на личния състав" Красен Николов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.