Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подкрепяме нова резолюция за Ирак

0 коментара

Най-вероятно до тринадесет дни Съветът за сигурност (СС) на ООН ще приеме нова резолюция за Ирак, която ще съдържа мандата на инспекторите, срокът за действието им и санкции при неизпълнение на документа. Очаква се документът да бъде гласуван по време на българското председателство в СС на ООН. Резолюцията трябва да бъде достатъчно ясна и подробна, като определя и пред кого ще се отчитат инспекторите.

Това съобщи министърът на външните работи Соломон Паси днес на специална пресконференция, след завръщането си от САЩ. Той заяви още, че ще бъде създадена телефонна връзка между него и държавния секретар на САЩ Колин Пауъл и руския външен министър Игор Иванов по "въпроси от приоритетна важност".

Соломон Паси каза, че в момента текат интензивни консултации между страните-членки на СС по бъдещата резолюция на ООН за Ирак, но преди те да привършат, няма да се свика заседание на СС на ООН.

Паси отложи коментара си по снощното предложение на Ирак да върне безусловно оръжейните инспектори. В момента писмото на иракския външен министър Наджи Сабри до ООН се анализирало във външно министерство. Министър Паси е получил текста от българския представител в ООН Стефан Тафров, който ще го разпрати и до останалите 14 страни-членки на СС на ООН. Външният министър запомнил обаче израза за "безусловно връщане на инспекторите".

САЩ определиха офертата на Саддам като пореден тактически ход, който не променя нищо, а Русия приветства тази стъпка, която премахвала необходимостта от нова резолюция и от военна заплаха.

Според Соломон Паси има необходимост от нова резолюция на ООН за Ирак. Тя ще е 17-та по ред и ще указва мандата на инспекторите, срока на изпълнение и санкциите, които ще бъдат налагани, ако се поставят препятствия за изпълнението на документа. "В последните 12 години бяха приети 16 резолюции за Ирак, но една обобщаваща и достатъчно категорична резолюция ще бъде своевременна и уместна", посочи външният министър.

Възможност за мирно решение

"Открива се възможност за мирно решаване на конфликта, а това е основната ни цел", заяви българският дипломат номер едно. Запитан как би трябвало да постъпи България, ако все пак САЩ атакуват Ирак, Паси каза, че няма да коментира всеки възможен сценарий, "още по-малко невъзможните сценарии".

Паси припомни декларацията на правителството от 13 септември 2001 година срещу тероризма, която ясно казвала, че "България действа като съюзник на САЩ и фактически член на НАТО".

Паси дава оценка на американската външна политика

Министърът Паси разясни, че речта на президента на САЩ Джордж Буш от 12 септември пред Общото събрание на ООН променила за 25 минути международния климат, което се почувствало особено ясно в самата зала. Три момента открои българският дипломат номер едно в казаното от Буш. Първо, че САЩ се сближили със системата на ООН и се завърнали в ЮНЕСКО след 18 години отсъствие. "Смятам, че това е една изключително положителна тенденция, която показва, че надделяха онези хора в САЩ, които смятат, че държавата не трябва да действа сама и изолирано, а заедно с международната общност. Смятам това е успех за всички нас", заяви Паси. Второ важно в речта на Буш било, че САЩ сближили позициите си с ЕС по въпроса за Ирак. Паси каза, че това сближаване е стратегическо и дава възможност за ефективни действия в вътре в рамките на Съвет за сигурност. "Редица държави, в това число и България, при това като председател на СС, допринесоха за това сближаване и сега е моментът да го отчетем", изтъкна Паси. Третият момент в казаното от Буш било, че се давало още един шанс за мирно решаване на проблема с Ирак.

Благодарение на нас ЕС оформил становището си по МНС

Паси подчерта избора на България да започне преговори със САЩ по въпроса за международния наказателен съд, но без да избързва, за да отчете и позицията на ЕС по темата. Той каза, че благодарение на страната ни, която инициирала експертен анализ на интересите на двете страни, ЕС оформила становището си по въпроса.

Соломон Паси каза още, че дал "малко газ преди Прага" с множеството си двустранни официални и два пъти по-многобройни неофициални срещи в Ню Йорк с представители на държави от НАТО. Той заяви, че трудно ставало отчитането и балансирането на толкова много интереси в СС на ООН, още повече когато трябва да изплува и българския национален интерес. Българската дипломация обаче се справяла за сега отлично с нелеката задача. Ако България стане и председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа през декември в Португалия, това е атестат , че се справяме добре и по достоен начин с работата в СС на ООН, каза Паси. Като пример за важността на умелата дипломация, Паси даде цената на петрола, която не скачала и се движела в определени рамки, ако СС на ООН запази сигурността в света.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.