Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подписан е проектодоговорът за продажбата на ТЕЦ “Варна” на руснаците

8 коментара
Подписан е проектодоговорът за продажбата на ТЕЦ “Варна” на руснаците

Проектодоговорът за продажбата на до 100 процента от капитала на ТЕЦ “Варна” на руската компания РАО Единни енергийни системи бе подписан в сряда в Министерството на икономиката и енергетиката. Проектодокументът бе парафиран от изпълнителния директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов и Михаил Шашмурин, заместник началник на Дирекция “Експорт” на РАО ЕЕС, съобщиха от приватизационното ведомство.

На двустранното парафиране присъстваха министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Петър Димитров.

Така приключиха проточилите се от началото на лятото мъчителни преговори по параметрите на сделката с руската държавна компания, която бе избрана за купувач на ТЕЦ «Варна» и Топлофикация-Русе», но заради решение на Комисията за защита на конкуренцията за бъдещ монопол бе принудена да се откаже от едната придобивка.

Вчера отпадна и пречката с договора между ТЕЦ «Варна» и германската компания «Сименс» за реконструкцията на системите за управление на три от блоковете на централата, която беше на път да се окаже препъни кавък за сделката с руснаците. Овчаров успя обаче да убеди «Сименс» да се развали сделката за 11 млн. евро «при запазване максимално на държавния интерес», както информираха от пресцентъра му. Не стана ясно обаче как ще бъдат компенсирани немците за оттеглянето си от модернизацията на мощностите на термоцентралата.

От Агенцията за приватизация не информираха в сряда дали към проектодоговора са прикрепени условия, за каквито електронното издание на бизнес вестника «Ведомости» писа в понеделник. Според изданието РАО ще поставят условия за регулацията на пазара, тарифите и екологичните изисквания. От Държавната комисия за енергийно и водно регулиране коментираха, че не може да отстъпват от регулаторната рамка, по която са подаване офертите на всички участници в конкурса за приватизацията. Екоизискванията са разписани в законодателството ни, съобразно европейските директиви като част от присъединяването ни към ЕС, така че РАО не може да имат претенции и спрямо тях, казаха от Агенцията за приватизация.

От там информираха за обичайните за приватизационните договори параметри – постигната цена  на акциите, начин на плащане, спазване на екоемисии и запазване на предмета на дейност на ТЕЦ-а за три години без сливания или разделяния на дружеството. Последното поставя под въпрос участието в близка време на италианската компания «Енел» в ТЕЦ-а, за която руските издания отдавна тиражират, че е избрана за стратегически партньор на руснаците в акционерния дял заради финансовите проблеми на РАО. Все пак е възможно италианците и руснаците да подпишат договор за бъдещо прехвърляне на капитал срещу свежи пари сега.

Покупната цена на продаваните акции е в размер на 389 727 391 евро, при цена на една акция – 680,85 евро, допълниха от АП. Придобиването на до 100 процента от капитала ще стане на два етапа. При първото приключване купувачът ще закупи 51% от капитала на ТЕЦ “Варна” срещу 198 902 838 евро. РАО ще е длъжна да финансира увеличение на капитала на дружеството с 16%, чрез издаване на нови акции за 189 091 789 евро, които автоматично ще придобие. Така РАО ще стане собственик на  67 на сто на ТЕЦ “Варна”. Останалите 33% от капитала на дружеството купувачът ще може да придобие не по-късно от 1 юли 2007 г. срещу 190 824 552. Последната сума ще се изиска задължително от купувача като банкова гаранция за обезпечение на задължението му по плащане на оставащото държавно участие от 33%.

Проектодоговорът ще се внесе за одобрение в Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, който трябва да се произнесе по него в 14-дневен срок, допълниха от АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bultra
    #9

    Основната теза на РАО е, че те искат да възложат модернизацията на техни фирми, вместо да дават пари на Сименс. Освен това няма как да не извършат модернизацията, в противен случай централата ще бъде затворена. Притеснително е обаче как ще се отнесат с развитието на централата и персонала, дано не тръгнат към максимално свиване на разходите с цел бързо връщане на инвестициите

  2. Петър
    #8

    А е напълно прав. При приватизацията парите са най-маловажни. Какво става с получените пари? Влизат в бюджета, след което, до края на годината излизат оттам. Например за чешмички. Тези пари руснаците ще избият от цената на топло и електроенергията. Но, забележете нещо важно, прекратен е договорът за модернизация със Сименс. Това значи, че руснаците не възнамеряват да модернизират централата. Те нямат технологии на нивото на немската фирма. Това означава, че модернизацията няма да се състои.

  3. Стамбо
    #7

    агентурна шайка у нас не им го беше харизала!

  4. А
    #6

    Значи... какво се получава ... ние сме решили да осъществим приватизация на една държавна компания с основната цел, която диктува философията за пазарна икономика да имаме оптимална намеса на държвата в обществено-икономическия живот ... т.е. сравнително ниска ... и ... изведнъж решаваме да приватизираме ... това добре ... и след дълъг размисъл и тежък избор ... избираме ... кого... държавна компания от друга страна ... и то ... не коя да е ... амииии Русия...Ееееееее, това ако не е простотия ... здраве му кажи...

  5. STEFAN D/R D TCHOLAKOV
    #4

    ВЛАСТТА НА ЗЛОТОhttp://isperih.narod.ru/zlo_2.htmОще в началото на 90-те години виждахме задаващия се геноцид на българската нация. Опитахме се да предупредим. Обявиха ни за екстремисти. Новите демократи обявиха българския национализъм за най-лошото нещо на тоя свят. Той, национализмът щял да спре приобщаването ни към цивилизования свят. Той, национализмът щял да ни отдалечи от демокрацията и да ни натика в пещери. Видяхме какво се случи без национализъм. Цивилизованият свят се оказа циганизован,

  6. h
    #3

    mm pishe, che privatizacijata e na "cena dosta nad stojnostta na teca." eto to bylgarska profanshtina. kak zhaesh, ti, mm, kakva e stojnostta na teca? za 2-3 minuti chetene na statijata, ili sled razgovor na chasha rakijka, ili si prochel v njakakyv vestnik v tramvaja? stojnostta na teca e takava, kakvato e cenata.

  7. STEFAN D/R D TCHOLAKOV
    #2

    Реклама - Президентът Първанов: Убийството Автор: STEFAN D/R D TCHOLAKOV Получено на: 26 Октомври 2005 23:32 Реклама - Президентът Първанов: Убийството на Емил Кюлев търси политически ефект Саддам Хюсеин - животът на един диктаторЗа социалните си програми през 70-те получава награда от ООН; от 1979 г. окупира властта, като заема всички постове в държавата18.10.2005Саддам Хюсеин е роден на 28 април 1937 г. в гр. Тикрит. Баща му Хюсеин ал Маджид (Hussein al-Majid) починал още преди раждането му и

  8. мм
    #1

    Макар да съм против продажбата на български компании на Руснаци.Продажбата е изгодна за страната.На цена доста над стойността над ТЕЦА

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.