Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полемика около термина "раса" в германската конституция

7 коментара
Лидерът на Зелените Роберт Хабек

Има ли място терминът "раса" в конституцията на една страна? В Германия този дебат отново се разрази в контекста на антирасистката мобилизация в САЩ и по света след смъртта на Джордж Флойд.

Еколозите, които според проучванията на избирателните нагласи са втора политическа сила в страната, тази седмица първи предложиха изменение на Конституцията от 8 май 1949 г., стълб на демократична Германия, чието съдържание отразява волята за радикално противопоставяне на нацистките преследвания на малцинствата.

"Време е всички заедно да забравим расизма", заяви лидерът на Зелените Роберт Хабек в обща позиция в левия в. "Тагесцайтунг".

"Силен сигнал в тази насока би било премахването на термина "раса" от Конституцията", предложи той след започналите многобройни протести срещу дискриминацията и в памет на Джордж Флойд.

Този 46-годишен чернокож, който умря на 25 май в Минеаполис в САЩ, притиснат на земята с коляно от бял полицай, се превърна в символ на това движение.

"Няма раси"

Спорният пасаж от германската конституция е нейният член 3, съгласно който: "Никой не трябва да бъде дискриминиран или привилегирован заради своя пол, семейство, раса, език, родина и произход, заради своето вероизповедание и своите религиозни или политически възгледи."

Според еколозите "няма раса, има човешки същества". А написаната скоро след Втората световна война конституция остава пропита от расовото и биологично схващане за човешките същества, наследено от 19-и век и вече остаряло.

Левицата от години отправя това искане. То се появи отново през февруари след расистки атентат в Ханау, в който германец уби девет души от чуждестранен произход.

Зелените получиха подкрепата на крайнолявата партия "Левите", либералната дясна Свободна демократическа партия и на социалдемократите. Последните са коалиционен партньор в правителството на консерваторите на Ангела Меркел.

Влиятелният началник на федералната служба за борба с дискриминацията Бернхард Франке също призовава за премахване на този термин и предлага да бъде заменен с "расова дискриминация" или "приписване на раса", както вече се прави отчасти на ниво провинции.

Консерваторите на канцлерката досега мълчаха по този въпрос, но изглежда и те гледат благосклонно на това предложение.

Вътрешният министър, известният със силно консервативните си позиции баварец Хорст Зеехофер, заяви, че е "отворен за разговор".
"Няма да заставам на пътя" на евентуална промяна, каза той в сряда, но отбеляза, че за него това е теоретичен дебат и по-важното е "да се възпре расизма на практика".

Езиков дебат

За разлика от него, министерството на правосъдието, макар и ръководено от социалдемократ, защити термина, като го постави в следвоенния контекст.

С използването на този термин "не се посочва изрично, че съществуват различни човешки раси, . . . целта на авторите на конституцията е била да изпратят ясен сигнал срещу манията, свързана с расите", която е съществувала при управлението на националсоциалистите, заяви в сряда говорителката на министерството Щефани Крюгер.

Според министерството терминът "раса" е и "езиковата отправна точка към термина расизъм, срещу който също искаме да предприемем ясни действия".

В този дебат консервативният вестник "Велт" иронизира: "Някои германци вече са толкова напреднали, че намират за непоносима думата "раса". Те обаче не пращат децата си на училище с многобройните араби и турци, а на някое място, където те ще са сред своя етнос. И точно това трябва да се промени."

Има обаче сериозни пречки, за да бъде направена промяна: за изменение на текста на конституцията е необходима подкрепата на две трети от членовете на парламента.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Web Browsing
    #7

    А Европа има ли "маска и ветрило", по подобие на венецианските такива артистични артикули? Отговорът, според мен, е "да". Има. С цялото си уважение към Франс Прес и към Германия, естествено (както се казва в такива случаи "кой съм аз, че да имам нещо против тях такива важни и отговорни институции в ЕС"), но такива национални спорове (от типа на "за"/"против") за "расите" са абсолютно безмислени и определен смисъл са и поръчкови, след като Европа има далеч по-важни проблеми пред себе си да решава.

  2. trezwomislesht
    #6

    Премахването на думата в юридически текстове няма да подобри отношенията между хора с различен цвят, ако те са възникнали на ценностна основа. Докато малцинствата не започнат да живеят уважавайки общоприети норми и правила няма да има расов мир. Същото се отнася и за групи хора с еднаква расова принадлежност, изповядващи други норми на взаимоотношения. На който не му харесва - да се върне там, от където е дошъл.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  4. Teller
    #4

    Нямало раси! Още едно доказателство, че либералството и левичарството са психични заболявания.

  5. Илиев Пешо
    #3

    Тези си мислят,че като премахнат думата, проблемите ще изчезнат? Все едно да забранят ковид-а със закон.

  6. Практик от София
    #2

    Разбира се, че има раси. И в това няма нищо лошо или опасно.
    Расизмът и ксенофобията няма да изчезнат поради забраната на думи.
    Германците са и смешни, и жалки със своите комплекси.

    Юдината прегръдка на Хитлер и Сталин през 1939-а, изстъпленият им сблъсък след две години, както и самите феномени "руски болшевизъм" и "германски националсоциализъм" в никакъв случай не могат да бъдат разглеждани като случайни пътни произшествия в хода на историята.
    Тоталитарните "изми" се коренят дълбоко в системите

  7. Gianni de
    #1

    Пременил се Илия, погледнал се - пак в тия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.