Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полето за самостоятелни действия на Русия намалява

0 коментара

Значителна роля в осигуряването на действията на многонационалните сили играят военните обекти на САЩ и НАТО на територията на бившите азиатски съветски републики. Американци и натовци имат бази в Узбекистан, Киргизия и Таджикистан. И макар първоначално да се смяташе, че тези летища ще се използват предимно за хуманитарни превози, неотдавна в Манас /Киргизия/ се приземиха първите френски изтребители Мираж 2000. Преди това практически от всички самолетни бази в интерес на авиационната групировка, задействана в борбата срещу формированията на Ал Каида, се извършваше разузнаване, бяха дислоцирани подразделения рейнджъри и самолети за психологическа борба и разузнаване.

Приземяването на миражите очертава следващия етап в разширяването на военното присъствие на НАТО и САЩ в региона. Има всички основания да се предполага, че това не е единично явление, а тенденция към превръщане на бившите обекти на съветските въоръжени сили в пълноценни западни бази.

Твърде възможно е затвърдилите се в Узбекистан, Таджикистан и Киргизия американци да разпространят своето военно присъствие и в Казахстан. Така може да възникне напълно парадоксалната и немислима по-рано ситуация, при която руските военни обекти в Казахстан да се окажат заобиколени от военни бази на НАТО.

В момента в Грузия се намира сравнително неголям контингент американски военнослужещи, чието предназначение е да окажат военнотехническа помощ при създаването на няколко грузински батальона за специално предназначение. След това Тбилиси планира да използва тези подразделения за борба срещу терористите и за укрепване на целостта на страната.

Не трябва да се учудваме, че инфраструктурата на Грузия ще бъде предоставена на разположение на САЩ и страните от НАТО, които продължават борбата срещу международния тероризъм. Геополитическото положение на страната, при което тя играе ролята на своеобразен мост по пътя на средноазиатския газ и нефт, създава многобройни изгоди за външнополитически маневри на ръководството на републиката. Също така не трябва да се подценява територията на Грузия като плацдарм за действия на САЩ срещу Иран и Ирак.

В този контекст стремежите на грузинското ръководство са напълно в унисон с американската теория за разнообразяване на пътищата за транспортиране на природните ресурси от Казахстан и средноазиатските държави. Така Грузия става естествен съюзник на САЩ. Затова няма да е преувеличено да се предположи, че след първите стотина американски военнослужещи на грузинска територия ще се появят бази на ВВС на САЩ и НАТО.

Азербайджан, който граничи с Иран, представлява твърде удобна площадка за бази на ударната авиация на САЩ и НАТО при хипотетична контратерористична операция срещу Иран. Като отплата Азербайджан може да получи по-съществена подкрепа от САЩ и НАТО за разрешаване на проблема с Нагорни Карабах.

Каква е равносметката от всичко това? От една страна, американската война в Афганистан се оказа твърде изгодна за Русия. Талибанската язва, която можеше да предизвика заразяването и смъртта на целия средноазиатски организъм и да има непредсказуеми последици за южния фланг на Русия, вече е почти ликвидирана. Според аналитиците е нереално възраждане на екстремистките групировки както в Афганистан, така и в средноазиатските републики. От друга страна, в регионалната политика не може да има вакуум на силата и ако слизането на Русия от геополитическата сцена се оказа неизбежно, то появата на нов лидер на азиатската сцена е фатална необходимост. В противен случай средноазиатските държави може да затънат в кървавото блато на локалните войни.

Днес става очевидно, че много проекти на руското ръководство, за чието реализиране на времето се хвърлиха много сили и средства, се оказаха неверни и безперспективни още от самото начало. Към тях може би трябва да се отнесат колективните отбранителни сили на ОНД, охраната на общата държавна граница в рамките на Общността.

Най-голяма изгода от създавалата се ситуация извлякоха САЩ. Те фактически вече получиха достъп до потенциално огромните богатства на региона. Но ако военното присъствие на страните от НАТО в Средна Азия в борбата срещу талибаните се оказа изгодно за Москва днес, то в перспектива тази полза е твърде мъглява. Вашингтон получава мощни лостове за формиране на по-нататъшните руски политически стремежи и още повече свива полето за самостоятелни действия на Москва на световната сцена. Това вероятно е главният резултат от американското проникване в по-рано забранения за САЩ стратегически район.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.