Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическата криза в Турция хвърля сянка върху преговорите за Кипър

0 коментара

Политическата нестабилност в Турция хвърли сянка върху блокираните преговори за бъдещето на Кипър, които на всяка цена трябва да се увенчаят с успех, ако разширяването на ЕС - включително и приемането на острова - продължи по план. Европейската комисия трябва да реши през декември дали Кипър ще бъде сред приетите страни при следващата вълна на разширяване, планирана за 2004 г.

Кипърският президент Глафкос Клиридис и лидерът на кипърските турци Рауф Денкташ обаче постигнаха твърде малък напредък при преговорите за уреждане на въпроса с датиращото от 1974 г. разделение на острова. Тогава турският премиер Бюлент Еджевит, чиято настояща правителствена коалиция в момента е близо до разпадане, след неуспешен преврат на кипърски гръцки военни, инспириран от управляващата в Гърция хунта, изпрати в Кипър турски военни части. Въпреки че не са на едно мнение за това какво ще се случи в Анкара, чуждестранните дипломати смятат, че крайният изход няма да се отрази на процесите в Кипър.

Някои се опасяват от евентуален вакуум във властта в Турция. "Да не се залъгваме - всички знаем, че Турция трябва да одобри споразумението. Въпросът е може ли да допусне преговорите да продължат при досегашния си ход?", коментира приближен до преговарящите страни чуждестранен източник.

Гърция заплаши да блокира разширяването на ЕС, ако то не включва Кипър. Анкара заяви, че ще анексира северен Кипър, ако островът влезе в ЕС разделен. Ако Турция осъществи заплахата си обаче, това ще провали собственото ѝ присъединяване към ЕС, за което храни надежди от десетилетия.

Според анализатора от Civilitas Research в Никозия Джеймс Кър-Линдси за Анкара Кипър е военен въпрос и не е определящ за турската политика. "В Турция може и да има политическа нестабилност, но армията е най-стабилният фактор", посочва анализаторът. Когато преди 28 години изпрати в северен Кипър турски военни части, които нарече "гаранти на независимостта", Бюлент Еджевит остави на острова незаличим белег. Турските военни части още са там, островът остава разделен и перспективата за присъединяване към ЕС се смята за последния възможен шанс за потушаване на конфликта, който е главен източник на напрежение между натовските съюзници Гърция и Турция.

Кипърските гърци и турци все още се опитват да постигнат споразумение без дори да са се договорили какво точно ще представлява това споразумение. Различията помежду им варират от оттеглянета на военните части до разпределянето на територията и правната структура на бъдещия обединен Кипър. Някои жители на острова няма да съжаляват, ако Еджевит си отиде. За кипърските гърци той е персона нон грата и е известен като "премиерът на инвазията". "Неговата позиция винаги е била, че проблемът е бил решен още през 1974 г. и оттогава той не е отстъпвал от нея", отбелязва гръцки кипърски официален представител.

Според турския кипърски опозиционен лидер Мехмет Али Талат важно е не кой е на власт в Турция, а какво ще направи, за да приближи двете страни към членство в ЕС. "Виждаме, че правителството на Еджевит издига пречки пред европейското бъдеще на Турция и Кипър", посочва Талат.

Някои кръгове възлагат надежди на турската армия, която е като остров на стабилността в неспокойния политически живот на страната. Армията не възрази срещу последните преговори за Кипър, опитвайки се да избегне евентуалния риск за кандидатурата на Турция за членство в ЕС. При това положение, твърдят някои анализатори, смяната на политическия курс заради вътрешнополитически разногласия е малко вероятна.

Съветникът на Денкташ при преговорите Мюмтаз Сойсал заяви, че засега няма да има промяна в позицията на турската кипърска страна. Възможно е да има промяна, допълни обаче той, ако в едно евентуално ново правителство се включат Хюсаметтин Йозкан, който в понеделник подаде оставка като вицепремиер, консервативния опозиционен лидер Тансу Чилер и един от коалиционните партньори в тричленния кабинет Месут Йълмаз. "При подобно положение позицията ни ще се промени и ще следва линията, определена от Гърция и от ЕС", отбеляза Сойсал. "Копчето за съставяне на нов кабинет е натиснато. Идването на власт на ново правителство ще се отрази на преговорите", посочи още съветникът на Денкташ.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.