Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическите игри доведоха до безвластие в НЗОК

Партиите имат 3 дни да номинират нов кандидат за управител, който ще се оценява по специален механизъм

4 коментара
Васил Пандов от ПП-ДБ (вляво) и Костадин Ангелов (ГЕРБ) предлагат и подуправителят на НЗОК да се избира от Народното събрание. Сн. БГНЕС-архив

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) остана без легитимно управление след поредицата от сложни политически еквилибристики около избора на нов управител и удължаването правомощията на настоящата подуправителка. След като във вторник парламентът не избра управител на НЗОК, за да се търси консенсус между ГЕРБ и ПП-ДБ около нов кандидат за поста, се наложи правомощията на настоящата подуправителка Йорданка Пенкова да бъдат удължени. Причината е, че сега по закон тя има право да управлява 6 месеца до избирането на нов титулярен управител и този срок изтече на 12 юли. Мнозинството прие на първо четене предложените от Костадин Ангелов (ГЕРБ) промени, които удължават правомощията на Пенкова, но отказа експресното им гласуване и на второ четене и окончателното им приемане остана за следващата седмица. Това стана повод за обвинения в "парламентарен тероризъм" задето се блокира работата на НЗОК.

Междувременно в петък парламентът даде ход и на новата процедура за избор на управител на НЗОК. Парламентарно представените партии ще имат срок от 3 дни за кандидатури.

Механизъм за оценка на кандидатите 

По информация на Mediapool от ПП-ДБ са изработили специален механизъм с 10 критерия с различна тежест, по които да бъде оценяван кандидатът за бъдещ управител на НЗОК. На първо място той трябва да има опит на управленски позиции в здрвноосигурителен или здравнозастрахователен фонд. Според това колко високо в йерархията е била заеманата от него длъжност може да получи между 0 и 10 точки по този критерий. На второ място има изискване да не е свързан със значими обществени скандали, т.е. да няма публикувани в националните медии скандали, в които да е замесен с репутационни щети. Липсата на скандали около личността на кандидата носи максимум 5 точки. Третият критерий е опит в управлението на икономически значими субекти като банки, инвестиционни или застрахователни дружества, който също може да донесе до 10 точки. Предимство е ако опитът е в международни финансови институции. С до 10 точки се оценява и наличието на аналитични умения.

Три са критериите, които носят най-голям актив за кандидата- до по 15 т: умения за водене на преговориполитическа приемливост и липса на обвързаност с олигархични или корпоративни интереси. Под политическа приемливост се разбира доколко кандидатът може да бъде припознат като кандидатура на различна парламентарно представена сила.

Други три критерия като извършена поне една значима реформа в сектора, лидерски качества и добро име в общността носят до по 5 точки за кандидата.

Въз основа на тези критерии кандидатите следва да бъдат оценени, да се изготви шорт лист с участници, с които да се проведе интервю и накрая да се обявят резултатите от събеседването с предпочитан кандидат и подгласници. 

В крайна сметка в началото на следващата седмица ще стане ясно доколко са приложени въпросните критерии.

И подуправителят влиза в договорките, ще се избира от НС

Същевременно ГЕРБ и ПП-ДБ внесоха нови поправки в Закон за здравното осигуряване (ЗЗО), с които не само управителят на НЗОК, но и подуправителят да се избира от Народното събрание за срок от 5 години.

Досега подуправителят се назначаваше от управителя. Така двете политически формации, които в последните седмици активно разпределят постове в ключови институции, включват още един пост в договорките. Промяната официално е мотивирана с това, че по този начин ще се избегне субективното назначаване на хора без обществено обсъждане. Докато при избора от НС, подуправителят също ще е обект на публично обсъждане. 

"Парламентарен тероризъм"

 За да бъде "спасено" положението с управлението на НЗОК, която всеки месец се разплаща с болници, лекари, аптеки с подписа на управителя и отсъствието на такъв може да постави здравната система на пауза, Костадин Ангелов (ГЕРБ) внесе спешна поправка в Закона за здравното осигуряване, която в петък мина на първо четене в парламента. Тя дава правото на подуправителя да управлява за неограничен период до избора на нов управител от Народното събрание. Тази възможност да се даде неограничена във времето власт на човек, който дори не е избиран от парламента, а се назначава от управителя, стана обект на критики в пленарната зала.

ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС приеха поправката на Ангелов на първо четене в петък, но "Възраждане", БСП и ИТН се противопоставиха да мине веднага и на второ. От ИТН настояха в закона все пак да има ограничение колко дълго подуправителят може временно да ръководи институцията. Андрей Чорбанов (ИТН) заяви, че между двете четения партията му ще внесе промени, така че все пак да бъде фиксиран някакъв разумен срок за това колко може да управлява подуправителя. 

По настояване на Ангелов заради вече изтеклия мандат на сегашната подуправителка, срокът за предложенията между първото и второто четене беше скъсен от 7 на 3 дни. "От 13 юли НЗОК е без управител, това означава, че няма кой да разписва всички необходими документи, свързани с лекарства, болници и т.н.", заяви Ангелов.

За разлика от други органи, където има решение на КС, че директорите с изтекъл мандат могат да продължат да управляват до избора на нов, ситуацията в НЗОК е по различна. Причината е, че подуправителят е освободен от НС още преди половин година и с промяна в закона е дадено правото на Надзорния съвет на институцията да възложи на подуправителя да ръководи за 6 месеца. Това поставя под въпрос легитимността на актовете на настоящата подуправителка и ги прави атакуеми в съда, което е предпоставка за хаос в здравната система.

"Това, което наблюдаваме в момента, е опит за парламентарно представен тероризъм в здравната ни система, защото липсата на възможност да се подписват актовете на НЗОК, ще постави всички пациенти в риск", коментира д-р Александър Симидчиев (ПП-ДБ).

Чорбанов от своя страна отговори, че вината за създалата се ситуация е на първите две партии, а не на ИТН. Той припомни, че именно те във вторник не са избрали титулярен управител на НЗОК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #4
  2. Мазен Кумунис
    #3

    неКОАЛИЦИЯТА в шах! ;)

  3. Коментарът е изтрит в 06:38 на 15 юли 2023 от автора.
    #2
  4. Коментарът е изтрит в 18:57 на 14 юли 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.