Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатът за шеф на НЗОК обеща по-справедливо разпределение на средствата за здраве

ГЕРБ и "Възраждане" вкараха Станимир Михайлов в обяснения за миналото му

2 коментара
Депутатите от парламентарната здравна комисия изслушаха кандидата за управител на НЗОК Станимир Михайлов.

Ще положа максимални усилия да допринеса за по-справедливото разпределяне на средствата в НЗОК чрез прилагане на регулации и контрол и със съвместни усилия да подобрим здравното обслужване на българските граждани. Това декларира кандидатът за управител на Здравната каса Станимир Михайлов по време на изслушването си пред депутатите от парламентарната здравна комисия в понеделник.

“По-справедливо разпределение на средствата означава те да отиват при тези, които предоставят реална медицинска услуга, а не при тези, които извършват злоупотреби“, каза той.

Михайлов, който е бивш банкер, е издигнат от ПП-ДБ и е единствен кандидат за поста при този втори опит да бъде избран шеф на НЗОК след като първата процедура завърши с неуспех заради неразбирателство между ПП-ДБ и ГЕРБ

Михайлов отговаря в телеграфен стил на зададените му от депутатите въпроси и през половината от времето се наложи да е в обяснителен режим за негови бизнес и имотни дела. Неудобните въпроси и резервите към кандидатурата му в голяма степен дойдоха от депутати от ГЕРБ, от които се очакваше да го подкрепят в пленарната зала, но след така протеклото изслушване подкрепата за него вече не изглежда толкова сигурна.

Михайлов заяви, че макар да е издигнат от ПП-ДБ, не е политически обвързан и занапред ще се стреми да запази своя експертен профил. “Ако получа широка парламентарна подкрепа, ще работя с представители на всички политически партии в НС“, каза той.

Проблеми и приоритети

Той дефинира като ключови проблем недостатъчната информационна обезпеченост на НЗОК в реално време, което позволява отчитането на различни от реалните епикризи. Затова се ангажира с подобряване на информационната обезпеченост, което ще доведе до подобряване ефективността на използваните средства в здравеопазването. Михайлов възнамерява да се опира на статистически анализ и данни за предходни периоди и чрез преразпределяне на средства да инициира определени политики. Той даде пример с пренасочването на повече средства за извънболнична помощ и профилактиката, финансирането на аптеки в отдалечени райони и повишаване възнагражденията на медицинския персонал – политики, които той се ангажира да продължи.

Като първостепенна задача пред себе си той посочи финализирането на рамковите договори с Лекарския и Зъболекарския съюз и да се остойностят медицинските дейности съгласно новия бюджет.

Той припомни, че сред важните политики, които предстои да се регламентират са увеличението на цените на клиничните пътеки с цел заплатите на медиците да достигнат до заложените в КТД нива. Предвижда се и контрол при прилагането на скъпоструващи онколекарства в болниците с цел да не се заплащат продукти, които не са прилагани на пациенти. Освен това той се ангажира с подобряване на механизма за закупуване на лекарствени продукти на най-ниска цена от лечебните заведения, които НЗОК заплаща.

По отношение на пациентите той обеща намаляване на административната тежест и стимулиране на профилактичната дейност. Едно от улесненията ще бъде въвеждането на електронна здравна книжка, а през пациентското си досие гражданите ще имат достъп до услугите от РЗОК. Освен това ще бъде изпращана обратна връзка към пациентите за извършени медицински дейности, така че пациентът да бъде включен в контрола. В контрола той ще заложи и на алгоритми с изкуствен интелект, както и на предварителен контрол.

Той предвижда комисии от експерти от различни лечебни заведения да проверяват данни за хоспитализации при анонимизиране на болниците. А също и разкриването на пунктове за проверка в определени големи болници.

Очаква се кандидатурата на Михайлов да бъде гласувана в пленарна зала в петък. За септември ще остане останалата порция промени в Закона за здравното осигуряване, с която се предвижда вече и подуправителят на НЗОК да се избира от Народното събрание, а не да се назначава от управителя, както е сега.

За болниците и монопола на НЗОК

Относно това трябва ли НЗОК да работи с всички болници, Михайлов каза, че пациентите имат право да получават болнична помощ без ограничение по регионален признак и от тази гледна точка НЗОК трябва да работи с всички, които изпълняват критериите.

"Същевременно във всеки един случай на кандидатстващо за сключване на договор лечебно заведение трябва да бъде преценено какви клинични пътеки може да изпълнява и с какви специалисти има сключени трудови договори и това да бъде съотнесено към нуждите в региона. В процеса по издаване на разрешение от МЗ управителят на НЗОК не би следвало да предоставя безусловно съгласие за разкриване на лечебно заведение", каза Михайлов.

Според него случай по случай трябва да се преценява има ли нужда от лечебното заведение, както и необходимото финансиране за него.

На въпрос дали е за демонополизация на НЗОК, Михайлов заяви, че пазарното начало е по-добро от монопола, защото създава конкуренция, но конкретният казус зависи от законодателя и трябва да се подложи на широк обществен дебат.   

Въпросите към кандидата: имотни сделки, фирми, банки

По време на изслушването Михайлов отговори на въпроси от ГЕРБ и "Възраждане" относно евентуални нередности, свързани с реализирана от него имотна сделка и неподадена декларация по Закона за мерките срещу изпирането на пари за една от фирмите, в които има участие – "Балкан кредит".

В единия казус става въпрос за придобит имот на занижена цена под пазарна оценка и ипотекирането му малко след това пред банката, в която е работил – Токуда за четирикратно по-висока. В последствие Михайлов е препродал имота на свой чуждестранен съдружник и в нотариалния акт невярно е посочено, че апартаментът не е ипотекиран. Реално ипотеката е била заличена около месец след продажбата в края на 2010 и началото на 2011 г.

Относно имотната сделка Михайлов заяви, че няма настъпила щета или зла умисъл при нея, още повече че е продал имота на човек, с който се познава и ако е имало престъпление, за 14 години е щяло да се разкрие.

"Очевидно е, че тенденциозно се търси, нещо, което да бъде посочено и да бъде развита теза върху него. Всички данъци и такси са платени, включително и данъците ни като физически лица върху разликата в цените, а те никак не са малки. Така че аз нямам никакво притеснение по този въпрос", заяви Михайлов. Той допълни, че сделките са изповядани при един нотариус и е негово задължение да вади удостоверения за тежести, така че ако има пропуски са от страна на нотариуса.

По другия казус с неподадената декларация на фирмата, Михайлов обясни, че фирмата се занимава с консултантска, а не с кредитна дейност. "Като консултант през 2018-2019 г. във връзка с промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари аз лично подписах уведомление-декларация до ДАНС, в която съм посочил кои са крайните собственици, с какво се занимават и всичката останала информация, която беше поискана. В случая юрисконсултът е пропуснал да подаде декларация. Аз съм изпълнителен директор. За това подлежим на административна глоба и ще си я заплатим".

Михайлов каза, че макар още да не е избран, е направил необходимото за излизане от участие в търговски дружества.

Михайлов каза, че и в двата случая няма от какво да се притеснява и ще потърси съдебна отговорност за тенденциозното изнасяне на тези информации в медиите.

Според депутата от ГЕРБ Валери Лачовски обаче и в двата случая става въпрос за заобикаляне на законите. Той попита как при това положение да подкрепят кандидатурата на Михайлов. Въпреки, че между ПП-ДБ и ГЕРБ беше сключена пакетна договорка за разпределението на постове в ключови държавни органи, председателят на здравната комисия Костадин Ангелов (ГЕРБ) каза пред Mediapool, че няма политическо решение за това дали ще подкрепят Михайлов при гласуването на кандидатурата му в петък в пленарната зала. 

Относно работата си в "Инвестбанк" Михайлов каза, че е положил максимални усилия за недодпускане на лоши кредити банката и е допринесъл за подобряване състоянието на кредитния ѝ портфейл. Напуснал е, защото имал виждания по някои теми за управление на кредитната дейност, които не са възприемани от ръководството.

Относно това как е допринесъл за управлението на болница "Лозенец" докато е бил в Съвета на директорите, Михайлов обясни, че към средата на тази година болницата отчита резултати, които са били отчетени за цялата минала години, а пациентите и приходите са се удвоили. Той посочи, че болницата е преживяла труден период, след като в средата на миналата година е подписала с МЗ договор, с който приходът ѝ е бил намален четири пъти, но работещите са се мобилизирали и в момента лечебното заведение се представя добре. Към средата на годината задълженията на болницата са 11 млн. лева, от които 5 млн. лева са просрочена, а другите са текущи.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jordan*
    #2

    Предложен от ПП-ДБ, но можеше да бъде предложен от БСП, или от ДПС, или от ГЕРП! Все му е едно на човека ми се струва! Голема мешавица настана! И това беше целта на тайните комунистически служби! Тюрлю-гювеч!

  2. dabedabe
    #1

    И по какъв чудотворен начин ще стане това?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.