Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината българи се съмняват, че демокрацията е най-добрата форма на управление

По данни на "Галъп" делът на одобряващите демокрацията у нас е спаднал с 8% за 10 години

25 коментара
Половината българи се съмняват, че демокрацията е най-добрата форма на управление

76% от хората по света се съгласяват с твърдението, че демокрацията може да има недостатъци, но е най-добрата форма на управление. У нас също има мнозинство в подкрепа на това твърдение, но твърде крехко - едва 52% споделят това виждане.

Така в България, в третото десетилетие след началото на демократичните промени, вярата в демокрацията изглежда в опасност. Това показват данните от две вълни на изследване, проведени от световната асоциация “Галъп интернешънъл“ (в сътрудничество с УИН) в повече от 60 държави и сред повече от 60 хиляди души. Вълните са в средата на двете десетилетия на ХХI век – през 2005 и 2015 г.

По повод 30-тата годишнина от 1989 година “Галъп“ за първи път сравнява даннитe от двете мащабни изследователски вълни.

Криза на вярата в демокрацията

Според изследователите се наблюдава повишаване на съмнението и критичността по отношение на демократичното управление у нас и това е в съзвучие с настроенията в страните от региона.
“Разбира се, следваща вълна на изследване ще покаже дали и доколко тази тенденция е устойчива. Ако у нас наистина убедеността в качеството на демокрацията трайно спада, въпросът следва да получи адекватно внимание, защото е повод за тревога“, отбелязват от “Галъп“.

Наскоро публикувано национално представително проучване на Институт "Отворено общество", също констатира, че в България демокрацията се ползва със значителна обществена подкрепа, която обаче постепенно ерозира.

Привържениците на демокрацията са намалели с 8% за 10 г.

Изследванията на “Галъп“ сочат, че в рамките на десетилетие степента на приемане на демокрацията по света като че ли леко спада – мнозинството, което приема, че това е най-добрата форма на управление, е разколебано от 79% на 76%. В България има сходни белези – от 60%, съгласните спадат за десетилетие до 52%.

България е в съзвучие със страните в Източна Европа, които споделят по-скоро позитивни оценки за демокрацията, на не в особено висока степен. А дори и на фона на Източна Европа България е под средните стойности.

Явно е, че при нас резултатите от трансформацията след 1989 г. е оставила много въпросителни за качеството на демокрацията, отбелязват анализаторите от “Галъп“.

Изследването отчита, че в хода на третото десетилетие след демократичните промени у нас, 52% от българите са съгласни, че макар и да има своите недостатъци, демокрацията все пак е най-добрата форма на управление. Една трета от нашите сънародници обаче не могат да се съгласят с това твърдение, а 16% не знаят как да отговорят.

У нас и спадът в последното десетилетие като че ли е още по-осезаем – 52% одобряват демокрацията сега срещу 60% преди десетилетие. А делът на българите, които не смятат, че демокрацията е най-добрата форма на управление, се е повишил с една десета – от 23% на 32%.

Ситуацията е сходна и в непосредствено съседните на България държави. Впечатление прави Румъния, държава, с която България сподели в последните десетилетия общ път на демократично развитие. Там, например, през 2005 г. делът на съгласните, че демокрацията е най-добра система е бил 80%, а през 2015 се стопява до 58%.

Как е по света?

Населението на света показва висока степен на приемане на демокрацията. В нашето десетилетие 76% от всички запитани отговарят положително или по-скоро положително на твърдението „Демокрацията може и да има своите недостатъци, но е най-добрата форма на управление“. 20% по-скоро не са съгласни или съвсем не са съгласни с това твърдение, а делът на тези, които не могат да отговорят, е 4%.

Десет години по-рано делът на съгласните и по-скоро съгласните е бил 79% – срещу 17% по-скоро несъгласни или съвсем несъгласни, а останалите – колебаещи се.

В дела на харесващите демокрацията се отбелязва разколебаване във всички изследвани региони. Най-осезаема е разликата в Азия, Африка и в Източна Европа. Разбира се, за да се отчете трайна тенденция, е нужна и още една вълна на изследване – която предстои.

Ходът на политическите събития в световен мащаб напоследък може би е оказал свето влияние, отбелязват анализаторите.

Отчетеният известен спад в дела на световното население, припознаващо демокрацията като най-добър начин за решаване на обществените дела, може да означава и уклон към все по-авторитарни и популистки модели на управление, но тепърва трябва да се види дали става дума за устойчива тенденция. 

Възприемането на демокрацията като най-добра форма на управление днес е широко разпространено във всички демографски групи по света. Подкрепата по отношение на демокрацията е висока, независимо от нивото на религиозност и се среща практически сред всички вероизповедания. Закономерно, колкото по-високо е нивото на образование и доходите, толкова по-висока е и подкрепата на демократичното управление.

Ако погледнем картината по региони, през 2015 г. демокрацията е най-харесвана – очаквано – в Северна Америка (82% мнозинство съгласно, че демокрацията е най-добра форма на управление) и в Западна Европа (80%). От друга страна, нивата на съгласие с твърдението, че демократичната система е най-добра са най-ниски в Източна Европа (64%) и Северна Азия (55%). 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #25

    Какво беше това образувание, наречено "Галъп"?!

  2. Естествено
    #24
    Отговор на коментар #23

    Да, ама те с кръв я били взимали този власт и с кръв щели да я дадат.

  3. Kiril Kovatchev
    #23

    Комунистите и управляващите ни днес техни наследници успешно успяват да отвратят народа от всяка една система. Затова е нужна лустрация за да се махне това котило от нагаждачи и лапачи които се пребоядисват само и само да могат да продължават да ни грабят.

  4. olele
    #22
    Отговор на коментар #16

    а колко "демократични" правитества ке са нужни, за отстраняване на ДС от властта, или то ДС е "демокрацията" у нас, щом соцЯлистите и те за ойропа говоря... всичко е кради, крадци...

  5. olele
    #21

    тва не е вярно, стадото си иска димокрация с батка начело

  6. Илиев Пешо
    #20

    Демокрацията е прости инструмент - не е добра или лоша (с чук може да се закове пирон, може и винт, а може и глава). Тя работи, както се очаква, при определени условия (т.е. в определени общества), а за някои не става - пример: в Египет "Мюсюлманските братя" бяха докарани демократично, чрез избори на власт.

  7. Естествено
    #19
    Отговор на коментар #13

    Не е ли по-лесно да посочим страните, в които демокрацията действа с извращения? Само две са ....

  8. ktn
    #18
    Отговор на коментар #17

    1. Разделение и независимост на властите: законодателна, изпълнителна и съдебна.2. Възможност за политически избор.3. Спазване на процедурите (разбирай закони, правила, нормативни актове и т.н.).

  9. bojsokolov
    #17

    Не става дума за значението на думата, а за определение на същността на съвременната обществено политическа система наречена демокрация. Това, че използваме робовладелческа система за управление, е добра интерпретации на статуквото. БожСоколов

  10. Причината за това е,все още силното присъствие в политическият живот на остатъците от апарата на Държавна сигурност,здраво подкрепяни от руското участие в управлението на България. Хората са просто смачкани от антиевропейската пропаганда и отнасянето на всеки пропуск в политиката към "недостатъците" на демократичното общество.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.