Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината фирми ще дадат спестените данъци за заплати

7 коментара
Половината фирми ще дадат спестените данъци за заплати

Повече от половината работодатели в България – 55 на сто, смятат, че намалението на данъчно-осигурителната тежест през 2008 г. ще позволи увеличение на работните заплати на персонала. Според всеки трети (37%) така ще се намали делът на сивата икономика, а всеки четвърти - 26 на сто от анкетираните, има намерение да вложи икономисаните от данъци пари в производствената си дейност. Това сочи станалото традиционно годишно проучване на Българската стопанска камара (БСК) сред нейните членове, което бе оповестено в понеделник.

Отиващата си година е оценена от 73 на сто от анкетираните като успешна, а 17 процента от анкетираните не намират разлика с предходната година. Едва 10 процента преценяват 2007 г. като неуспешна.

По-малко от половината - 45 процента от бизнеса, смятат, че членството на страната ни в Европейския съюз има положително влияние, според 37% не се е отразило съществено, а 15 на сто от фирмите са убедени, че резултатът е негативен.

През тази година бизнесът е влагал основно в подмяната на машини и оборудване (42 на сто), 26 процента от фирмите са инвестирали в сгради, а 22 процента – системи за управление на околната среда, на качеството и човешките ресурси.

В инвестиционно отношение проблемите на бизнеса са свързани основно с енергийната ефективност – 39 на смятат, че трябва да се подобри енергийната ефективност на производството, а екологичните изисквания са посочени на второ място от 29 на сто от анкетираните. Следват ги спазването на здравословните и безопасни условия на труд (22 на сто), а за 10 на сто са важни санитарно-хигиенните изисквания.

За решаване на тези проблеми основната част от бизнеса ще разчита на европейското финансиране. 58 на сто от анкетираните са готови да кандидатстват с проекти пред европейските фондове, 24 на сто все още се колебаят. Пет процента от фирмите няма да кандидатстват пред ЕС за финансиране, защото нямали нужния ресурс, а 13 на сто нямат намерения да искат пари от Европа.

Половината – 45 на сто, заявяват, че се нуждаят от консултация за написването на проектите, на 30 на сто им е необходима помощ в самата разработка на проектите, а на 22 на сто не им достига съфинансирането.

Отново бизнесът посочва като друг сериозен проблем пред развитието си липсата на квалифицирана работна ръка и бюрокрацията. Всеки втори работодател (51%) страда от липса на работна ръка, става ясно от анкетата. Други 25% от запитаните имат проблем с намирането на работници за определени позиции. 24% декларират, че проблем с работната ръка пред тях не стои. 56 % от търсещите работна ръка се нуждаят от тесни специалисти, 37 % - от изпълнителски състав, 23 % - от ръководен персонал, 11% - от общи работници, 9% - от административен персонал.

Бизнесът е възпрепятстван и от ниското качество на административното обслужване, смятат 36 на сто от запитаните, нелоялната конкуренция (35%), често променящата се нормативна уредба (34%), корупцията (32%), високото осигурително бреме (24%) и нелегалният внос (14%). Нивото на данъчно облагане представлява проблем за едва 10% от анкетираните, са изводите от анкетата на БСК.

Поскъпналите държавни такси на съд

Около 30 такси за лицензионни разрешителни и регулационни режими, които ще бъдат завишени между 5 и 10 пъти от 2008 г, ще бъдат дадени атакувани пред административен съд (ВАС) За следващата година е заложен ръст на приходите от държавни такси от 24 на сто, или в размер на 115 милиона лева, каза заместник-председателят на БСК Дикран Тебеян. Най-чувствително са се вдигнали таксите в здравеопазването, което е в разрез на . с нормативната уредба, според която техният размер трябва да покрива административните разходи по осъществяването на съответната услуга, посочи Тебеян.Заради въвеждането на несинхронизирани общински регулаторни режими в различните населени места, 55 на сто от бизнеса има негативно отношение към местната администрация.

Че нивото на престъпност е останало без промяна спрямо 2006 г., смятат 43 на сто от фирмите. Според 23% от анкетираните пък корупцията се е увеличила, а 13% са убедени, че престъпността бележи ръст. Бизнесът смята, че най-често корупцията се среща при обществените поръчки - 55 на сто, а 41 на сто заявяват, че при лицензионните, разрешителните и регистрационните режими са най-големите подкупи, а за 30 процента това са здравеопазването и митническото обслужване.

Спада периодът на натрупаните борчове

Представителите на бизнеса показват и самокритичност, като 41 на сто от тях отбелязват, че лошата фирмена култура е причина за сивата икономика, 26 на сто посочват като виновни за явлението често променящото се или недостатъчно законодателство, 24% - нелегалния внос, 21% - високата осигурителна тежест.

Запазва се тенденцията за трупане на междуфирмена задлъжнялост. Просрочени несъбрани вземания имат да си прибират 69 на сто от запитаните, но сериозно е намалял периодът на просрочие. 48 на сто от борчовете са за период от 1 до 6 месеца, 27 % - от 6 до 12 месеца, а само една четвърт са натрупани за повече от година. От БСК коментират явлението със старта на дейността на частните съдия-изпълнители.

Най-високият процент одобрение на бизнеса по традиция получава президентската институция – 41 на сто, а съдебната власт се радва на подкрепата едва на 6 на сто от фирмите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nikol
    #8

    не вярвам работодателите да отделят от парите останали им от по-малкия данък за увеличение на заплатите на работниците си.

  2. advanced
    #7

    Такива са статиите в медиите. Статии като по-предния анализ не би приел никой шеф на медия.Такова зътъмнение, както за плоския данък не е имало.Та не можа ли един да обясни с два примера, че е антинароден, антисоциален. Нищо няма да излезе на светло. В БГ работят само фирмите на "обръчите". Те и тях интервюират. Малките фирмички ще изчезнат.

  3. dedov
    #6

    кой етози ненормалник дето ще плаща осигуровки за тоя що духа аняма да му ги даде под масата само някой луд

  4. глупавия
    #4

    Тази статия е толкова манипулирана, че няма накъде. Който я писал няма никаква представа от икономика, а още по-малко от българската.

  5. Gastaroll
    #3

    51% страдат от липса на работна ръка. Естествено е, че когато заплащането не можеда стимулира човек да работи единственото което ще го кара да работи е гладът. Но до колко гладът стимулира ??! 25% не могат да намерят квалифицирани кадри. Причините сакомплексни започвайки от демографския срив, отлива на млади от България и естесвеномасовото затъпяване.24% недоволстват от осигурителното бреме. т.е 1/4 от анкетираните представляват най-вероятномалкия бизнес, защото е всеизвестно, че корпорациите винаги

  6. Gastaroll
    #2

    Позволете ми да коментирам тази статия и по-точно статистическите данни изложени в нея.Ако се зачетем и вникнем в тези данни ще видим един пълен хаос. Последиците от неграмотността на политиците в България.Тези сатистически данни са също така и икономически величини.Началото на статията започва с въпрос от който разбираме, че 55 % смятат, че "намалението на данъчно-осигурителот ната тежест през 2008 г. ще позволи увеличение на работните заплати на персонала."Много добре се знае, че ръста на заплатите

  7. Е
    #1

    Браво! Защо обаче няма хора като Вас да пишат статиите в медиите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.