Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината от семейните лекари с емоционално изтощение и депресия

3 коментара

Половината от семейните лекари в България са с емоционално изтощение, деперсонализация и депресия. Това са някои от основните ахарктеристика на т. н. синдром на изпепеляването. Данните са от проучване представено във вторник от д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, по време на втората конференция на Асоциацията на лекарите по Обща/Фамилна медицина от Югоизточна Европа.

Синдромът на изпепеляването е състояние на физиологично, емоционално и умствено изчерпване, характеризиращо се с хронична умора, чувство за безпомощност и безнадежност, развитие на негативно себевъзприятие и отношение към работата, живота и другите хора.


Най-често той се развива при работещите в различните сфери на здравеопазване, образование, обслужване, занимаващи се всекидневно и интензивно с проблемите на други хора.
Около 75 - 80 на сто от личните лекари в България страдат от стрес, като близо 20 на сто от тях са засегнати от тежката му форма, допълва д-р Киров, цитиран от БТА.
63 на сто от общопрактикуващите лекари смятат, че насилието над лекари в различните му прояви расте. Това е показало анкетно проучване, извършено преди половин година в Словения, Македония, България, Черна гора и Турция.


Лекарите, участвали в анкетата са заявили, че най-често се сблъскват с неприлични коментари, оспорване на диагнозата, обиди. Немалък процент от тях са подчертали, че са се сблъсквали с физическо насилие и дори нараняване от страна на своите пациенти. При анализа на данните е посочено, че една от основните причини за агресията се крие в недостатъците на здравната система - ограничен достъп, липса на добри условия и
апаратура, много бумащина и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Горките те, как да не ги оплачеш и да си развържеш кесията. Мисля, че по 1000 лв за преглед на пациент от НЗОК ще стабилизират здравословното им състояние и ще ги върнат сред нас - техните пациенти.

  2. Анонимен
    #2

    Sindromut na napivaneto...

  3. Анонимен
    #1

    Самата система не е на здравеопазване, а на здравеотнемане и дори коравосърдечните и алчни лекари не издържат на всеобщата мърсотия.Не добре днес да ваксинираш, а утре да гледаш човека с аутизъм,МС или ювенилен Паркинсон.Как се спи, когато вирусни заболявания се лекуват с антибиотици, за да си получим комисионните? и т.н.т., и т.н.т.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.