Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша и ЕС спорят за 18 милиарда евро за селското стопанство

0 коментара

Ако бъде прието предложението на правителството на Полша в присъединителните преговори с ЕС за селското стопанство, през периода 2004-2013 г. полското село ще получи дотации от съюза в размер на 27,9 млрд. евро. Ако бъде приета позицията на Европейската комисия /ЕК/, тази сума ще бъде с около 18 млрд. евро по-малка. Това следва от анализа, представен в Брюксел от полския вицепремиер Ярослав Калиновски.

Разликата се дължи на постулата, залегнал в становището на Варшава, преките дотации да се изплащат изцяло от момента на встъпването на Полша в ЕС. Според изчисленията на полското министерство на селското стопанство и развитието на селото, което се оглавява от Калиновски, тези дотации трябва да възлизат на 3,8 млрд. евро годишно. ЕК предлага десетгодишен период за достигане на пълния размер от тези плащания за полското село, като се започне от 25 на сто от сумата.

Освен това Брюксел смята, че пълният размер на тази форма на помощ възлиза за Полша само на 2,3 млрд. евро годишно. ЕК предлага и значително по-ниски производствени лимити, в чиито рамки ще могат да бъдат получавани преки дотации. Например лимитът за производство на мляко бе свален с една четвърт спрямо предложението на Варшава, а размерът на премиите за отглеждане на крави майки бе редуциран трикратно. Комисията намали и с около 20 процента /до 2,91 тона на хектар/ препоръчителния добив на зърно от хектар, който се използва за база в изчисленията за помощите.

При това положение, смятат полски експерти, размерът на дотацията за хектар земеделска земя през 2004 г. ще бъде за Полша едва 32 евро, а през 2013 г. /краят на преходния период/ - 129 евро. За сравнение в Гърция тази дотация е 309 евро, в Германия - 215 евро, а в Португалия, която е най-назад в това отношение, тя възлиза на 94 евро. Полското правителство иска да получава по 206 евро за хектар.

Още по-голям е контрастът в обема на доплащанията за едно лице, което работи в селското стопанство. /В полското селското стопанство има излишък от заети./ През 2004 г. тази сума за Полша ще бъде 222 евро, а през 2013 г. тя ще стане 886. Докато в Дания сумата е 7920 евро годишно за един зает в селското стопанство, във Франция и Португалия тя е съответно 6249 и 604. Полша настоява за 1423 евро.

Оценката на полските експерти е отговор на аналогичен доклад на ЕК, представен във вторник. Но заключенията в двата документа са напълно противоположни.

Комисията смята, че даже и да няма персонални дотации, до 2007 г. доходите на полските селяни ще нараснат с 35 на сто благодарение на други форми на съюза за подпомагане на производителите като гарантираните цени и дотациите за експорта. Производството на растителни продукти в Полша ще се увеличи с 18 на сто, а на животински - с 31 процента, смятат в Брюксел.
Полският документ обаче сочи, че ако се отчетат разходите, свързани с приспособяването към регулаторните механизми на ЕК, приходите на селскостопанските производители на практика ще намалеят, при положение че не получим преки дотации. Даже и да получим пълният им размер, то при предложените от ЕК лимити, доходите на полските селяни ще се повишат само с 5 процента.

Но главното според експертите от полското министерство на селското стопанство и развитието на селото е това, че някои стопанства не само че няма да спечелят нищо от влизането в ЕС, но и ще претърпят големи загуби. Става дума главно за производителите на зърно, птици и свинско. Гарантираните цени на тези стоки в държавите от Петнайсетте са по-ниски от цените в Полша и частичните преки дотации няма да компенсират разликата. Нарастване на печалбите си обаче могат да очакват производителите на захар, говеждо и мляко, защото техните цени са по-високи от цените в ЕС.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.