Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша и САЩ са близо до сделка за засилено присъствие на американски войски в Полша

7 коментара
Президентите Анджей Дуда и доналд Тръмп

Полша и Съединените щати са близо до постигането на сделка за засилено американско военно присъствие в централноевропейската страна (както на военнослужещи, така и на инфраструктура) в навечерието на визитата на президента Анджей Дуда във Вашингтон, заявиха официални източници пред Ройтерс.

Продължава обаче да има несъгласие кой да плати за нови строителни дейности и какъв ще бъде срокът на американския ангажимент.

Представители на полските и на американските власти се надяват, че сделката, чийто инициатор бе Варшава през септември, ще бъде одобрена от Дуда и американския президент Доналд Тръмп по време на посещението. Споразумението ще засили трансатлантическите усилия за възпиране на Русия - приоритет, за който Западът смята, че е станал още по-належащ след анексията от Москва на полуостров Крим от източния съсед на Полша, Украйна, през 2014 г.

След месеци на преговори на по-ниско равнище служители заявиха, че споразумението няма да прилича на първоначалното искане на Дуда за постоянна военна база, наречена от него "Форт Тръмп".

"Няма да има "Форт Тръмп", каза пред Ройтерс представител на САЩ, пожелал анонимност.
Вместо това обаче, по думите на двама американски служители, Вашингтон и Варшава са близо до постигането на сделка за увеличаване на броя на непостоянно разположените американски войници в Полша с между 1000 и 1500. В Полша има средно около 4500 американски военнослужещи на ротационен принцип в рамките на силите на НАТО.

Вместо нова американска база Съединените щати ще модернизират или построят нова военна инфраструктура във вече съществуващите полски бази, твърдят представители на американските и полските власти.

"Няма значение дали става дума за една или за много бази. Понякога дори е по-добре от гледна точка на възпирането и логистиката да има много локализации", заяви служител, близък до преговорния процес.

Според представителите на САЩ се обсъжда и построяването на самолетна писта за невъоръжени американски дронове. Полски служител потвърди, че не е изключено да има самолетна писта.

Дълъг четири страници работен документ, който бе описан от един от американските представители пред Ройтерс, първоначално е съдържал текст, в който се посочвало, че САЩ ще имат военно присъствие в Полша в продължение на "няколко десетилетия".

След американски възражения двете страни вероятно ще променят текста, като в него вече ще се говори за "продължително" американско присъствие, каза въпросният служител.

"Не искаме да бъдем поставяни в ситуация, в която нямаме избор", обясни той.

Американските и полските представители обсъждат също така кой ще плаща за новата инфраструктура и издръжката на войниците, като полските служители са изразили неохота страната им да поеме по-голямата част от разходите за военния персонал на САЩ.

Дуда предложи през септември Полша да предостави над два милиарда долара.

Полски заместник-министър на отбраната посети Пентагона по-рано този месец във връзка с работата по документа, включително за да договори окончателния брой на допълнителните американски войници, които ще бъдат разположени в Полша, и кой ще плаща за тях.

"Имаме гаранции от САЩ, че преговорите ще доведат до засилване на американското военно присъствие в Полша", каза в изявление за Ройтерс полското министерство на отбраната.
Търсенето на подкрепата на САЩ, дори в контекста на двустранно сътрудничество извън рамките на НАТО, е ключов елемент от стратегията на Полша за възпиране на Русия.

Полските въоръжени сили, които правителството от дълго време обещава да модернизира, от десетилетия страдат от недостатъчно финансиране, а около две трети от оборудването им е от съветската епоха.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #7
    Отговор на коментар #4

    Да не забравяме откраднатите от Финландия области Петсамо и полуостров Фискар на Барентсово море от където руснаците черпят никел и редки метали, хром, ванадий и др. които през ВСВ американците им доставяха по море за да могат да правят оръдия и танкове. Както и Подолие и Полесие(Галиция)откраднати от Полша, от където насилствено изселиха два милиона поляци на запад в южна Источна Прусия с гл. град Алщайн(Олщин)а германците живеещи там изселиха на запад.

  2. И.Боянска
    #6

    Nazdrowie bracia polaci! Polska nie zginiela i nie zginie. :)))

  3. Kiril Kovatchev
    #5

    Полша е попадала под руско робство неведнъж и затова прави всичко възможно това да не се повтаря.

  4. Quo
    #4

    Карелия, Сала... - Финландия. Полша. Kьонигсберг - Германия Украйна 2014 Приднестровие - Молдова Окупация на Абхазия и Южна Осетия - Грузия. Основаване и финансиране на комунистически партии, за да служат на друга страна - на Кремъл. Износ на много други блага и добруване. От където и да го погледнеш, сътресения и ракови тумори. Как се нарича такъв съсед.

  5. Практик от София
    #3

    Поставете се на тяхното място - четири, цели четири разделяния на Полша за 250 години са това, не е шега. В полските кошмари събуденият източен людоед, изскочил от архетипни глъбини, броди като маймуна с картечница в лунапарк.
    Сякаш беше вчера - през 2002-а френският президент Жак Ширак и небезизвестният му германски колега Герхард Шрьодер отказаха да следват Америка с инфантилната надежда, че ако си траят, горчивата чаша с радикално-ислямистка отвара ще се размине на милионите еснафи в страните

  6. joro
    #2

    А у нас „Форт Пут//(к)ин кога?

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.