Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша най-зле подготвена за членство в ЕС

0 коментара

Полша ще бъде предупредена, че е най-зле подготвена за членство в Европейския съюз сред 10-те държави, които ще се присъединят през май 2004.

Еврокомисията вече е готова с годишните доклади за напредъка за членство на страните - кандидатки, които трябва да бъдат публикувани на 5 ноември. Полша трябва да се справи с девет проблема, ако иска да се подготви на време, се казва в доклада за страната, цитиран от Би Би Си.

Сериозни предупреждения са отправени също към Чехия, Словакия и Унгария. Към останалите държави също са отправени критики, че все още не са изпълнили изискванията за членство в десетки области.

Дори в този късен етап комисията теоретично може да препоръча дадена държава да не бъде приета в съюза, отбелязва Ройтерс.

В Полша, Словакия и Унгария например все още не са създадени агенции за разпределение на пряката помощ от ЕС и фермерите няма да могат да получават европейските субсидии. В Полша пък има проблеми в областта на хигиената в хранителната промишленост, главно при месните и млечните продукти, поради което ЕС може да наложи забрана за износа им в държавите от общността.

Това е една от санкциите, които ЕС може да наложи на Полша следващата година, но в Европейската комисия се чуват гласове, че директната заплаха може да отслаби допълнително нестабилното полско правителство, предаде кореспондентката на Би Би Си от Брюксел.

Говорителят на ЕК Жан Филори заяви, че докладите не са училищни упражнения, целящи да накажат лошите ученици.

"Единственият въпрос е дали тези проблеми могат да бъдат решени преди присъединяването през май и нашият отговор е "Да", ако незабавно се вземат спешни мерки", каза Филори пред Би Би Си.

Унгария, Чехия и Словакия имат да решават проблеми всяка в по 4 области, като се започне от селското стопанство до стоманодобива, където Словения е на първо място в класацията сред 10-кандидатки, само с една проблемна област.

България и Румъния, които очакват да се присъединят към ЕС през 2007 г., получават окуражителни оценки за напредък в подготовката.

За България като сериозен проблем се изтъква трафика на хора, докато Румъния ще получи оценка, че е близо до функциониращата пазарна икономика, но все още не е такава.
По думите на запазил анонимност представител на ЕК десетте присъединяващи се държави все пак ще получат потвърждение, че на1 май догодина ще станат пълноправни членки на ЕС. Те обаче ще получат писма, в които ще бъдат приканени да предприемат "спешни и решителни" действия в 39 проблемни области, твърди източникът на Ройтерс.

Десетте държави, които се очаква да се присъединят към ЕС следващата година, са Естония, Литва, Латвия, Полша, Унгария, Чехия, Малта, Кипър, Словакия и Словения.

Присъединяващите се страни са покрили стандартите на ЕС в 70 процента от областите, а в други 25 процента проблемите вероятно ще бъдат решени до май 2004 г. По думите на представителя на ЕК остават само 5 процента от юридическите и административни области и по тях трябва да се предприемат незабавни действия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.