Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Получаваме лесен достъп до промените в пациентското ни досие без е-подпис

0 коментара
Получаваме лесен достъп до промените в пациентското ни досие без е-подпис

От следващата година ще можем да получаваме известия за промени в електронното ни пациентско досие по улеснена процедура без електронен подпис. Така ще бъдем уведомявани за извършени прегледи, изследвания, хоспитализации, предписани и получени лекарства на наше име и да сигнализираме, ако не сме получили реално тези медицински услуги.

Достъп до известия през личния лекар

Достъпът до тези нотификации ще получаваме от личния си лекар по време на профилактичните прегледи. Това става ясно от мотивите към одобрения преди ден от Надзорния съвет на Здравната каса проектобюджет на фонда за следващата година. В момента достъпът до електронното ни пациентско досие става само чрез електронен подпис и много малко хора имат достъп до него. Пациентското ни досие е част от Националната здравноинформационна система (НЗИС) и се попълва автоматично при всеки наш преглед, изследване, постъпване в болница или получаване на реимбурсирани от НЗОК лекарства в аптеката.

Входът до електронното пациентско досие единствено чрез електронен подпис обаче е сериозна пречка пред широкото му достъпване от здравноосигурените и досега те не бяха ефективно въвлечени в контрола на здравната система. Сега здравните власти си поставят за цел това да се промени. В мотивите към проектобюджета на НЗОК за 2024 г. е записано, че се предвижда личните лекари да дават достъп на пациентите до НЗИС посредством мобилно приложение без електронен подпис за извършени, респективно отчетени дейности за тях. Достъпът ще се дава по време на профилактичните прегледи, като пациентите ще бъдат информирани от личния лекар за здравното им досие и за възможността да имат достъп до своевременна информация за отчетените на тяхно име дейности.

Функцията да се абонираме за известия за промени в пациентското ни досие беше представена наскоро от Министерството на електронното управление, но в момента няма опция за достъп без електронен подпис.

НЗОК ще разпределя над 8 млрд. лв. догодина

Вчера Надзорният съвет на НЗОК одобри проектобюджета на фонда за 2024 г. в размер на 8.1 млрд. лв. с малки изменения спрямо първоначално изтеклия вариант. Най-съществена част от бюджета отива за болнична помощ – 3.57 млрд. лева, следват лекарствата, медицинските изделия и диетичните храни – над 2 млрд. лв.

С над 200 млн. лева се повишават средствата за извънболничната помощ, която ще бъде финансирана с над 1 млрд. лева догодина. За личните лекари са предвидени 558 млн. лв., а за лекарите-специалисти – 567 млн. лв. За изследвания са предвидени 261 млн. лв, като със средства от това перо в пакета на НЗОК ще се включи изследване на биомаркери на пациенти с онкологични заболявания в сертифицирани лаборатории.

Разширяване на профилактичния пакет

Предвидено е и разширяване на пакета за профилактика. Предлага се в Наредбата на МЗ за профилактичните прегледи и диспансеризацията да се включат допълнителни изследвания: при мъже над 60-годишна възраст – простатно-специфичен антиген (PSA) - не по-малко от един път годишно. Към момента НЗОК покрива изследването при мъже над 50-годишна възраст веднъж на 2 години. Предлага се НЗОК да поеме при мъже над 60-годишна възраст диагностичен ултразвук на пикочополовата система, извършван от уролог един път годишно.

При жени над 45-годишна възраст се предвижда мамография на млечни жлези – един път годишно. Към момента жени от 50- до 69-годишна възраст включително могат да ползват по НЗОК мамография на млечни жлези – веднъж на 2 години. При жени над 45-годишна възраст се предлага изследване на онкопрофилактична цитонамазка – един път годишно. Към момента жени от 30 до 40-годишна възраст получават изследване на онкопрофилактична цитонамазка ежегодно, а след две негативни цитонамазки – веднъж на 3 години. При жени над 45-годишна възраст се предвижда ехографско изследване на щитовидна жлеза – един път годишно и изследване на хормони TSH и FT4 – един път годишно.

Запазва се въведеното миналата година диференцирано заплащане на личните лекари според обхвата на пациентите им с профилактични прегледи. За извършена профилактика на до 51 % от пациентите в листата цената на извършените годишни профилактични прегледи е 25 лв.; при 51 % -60 % НЗОК заплаща за прегледа 31 лв.; и при над 60 % обхват цената на прегледа е 33 лв.

Предвидено е и увеличение на цените на високоспециализирани медицински дейности, които да са мотивиращи за сключване на договори от лекарите-специалисти, с което се очаква да намалеят хоспитализираните пациенти.

Предвижда се увеличение на броя на вторичните прегледи за пакета по психиатрия – един първичен и два вторични до два месеца. С това се цели освен да бъдат предприети мерки за превенция, ранната диагностика и лечение в областта на психичното здраве, също за превенция за предотвратяване на психичните разстройства

Предвиждат се и насърчителни мерки за работа в отдалечени и труднодостъпни населени места, както в извънболничната, така и в болничната помощ. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.