Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поляци и българи изненадани от идеите на САЩ за ротация в Кербала

0 коментара

Идеята на американците многонационалната дивизия под полско командване в Ирак, в която е и българският контингент, да се премести от Кербала в Кадисия, провокира недоволство в София и Варшава. След президента Първанов, и колегата му Квашневски разкритикува поведението на Вашингтон.
Министрите на отбраната на България и Полша Николай Свинаров и Йежи Шмайджински трябва да обсъдят и политически и военно въпроса за евентуална промяна в командването на двете иракски провинции Кербала и Кадисия. За това са се договорили шефът на Генералния щаб ген. Никола Колев с полския си колега по време на заседанието на Военния комитет на НАТО във Вилнюс. Новината, че поляците ще поемат контрола над Кадисия, а американците - Кербала, бе тиражирана миналата седмица.

"Полските представители изразиха изненадата си от изявлението на командващия на многонационалната дивизия в Ирак ген. Анджей Екерт за преместването на българския контингент в провинция Кадисия, където се намира и град Наджаф, заяви ген. Колев по БНР.

Коментари за евентуалната ротация ще има не само с полския, но и с американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд, коментира министър Свинаров.

България участва в една международна коалиция, но ходът на нещата в Ирак е динамичен. Ако беше възможно да определим дата за изтеглянето си, то бихме го направили но все още имаме ангажимент към партньорите си и ще останем докато това е необходимо, заяви Николай Свинаров.

София не смята да увеличава контингента си

По повод на изявлението на министъра на външните работи Соломон Паси за евентуално изпращане на още български военни в Ирак, които да обучават иракските сили за сигурност, ген. Колев заяви, че още няма крайни решения. Паси също изтъкна ден по-рано, че решение няма, но не изключи и тази възможност.

"Всяка страна преценява с какво може да помогне на иракските сили за сигурност и тяхното обучение. Водещото разбиране е, че колкото по-бързо се помогне на Ирак да формира сили за сигурност, толкова по-малък ще бъде ангажимента на международните сили във военно отношение", заяви ген. Никола Колев.

Правителството не е обсъждало въпроса за увеличаване на българския контингент, каза и правителственият говорител Димитър Цонев. Той поясни, че в момента в Брюксел се водят разговори само за прецизиране на участието на НАТО в Ирак. По този повод външният министър Соломон Паси щял да разговаря с генералния секретар на пакта Яб де Хоб Схефер. "Става дума за обучение на иракската армия, в никакъв случай за увеличение на българския контингент в резултат на това прецизиране на ролята на НАТО", поясни още Цонев.

Министърът на отбраната Свинаров също заяви, че не е обсъждано увеличаване на контингента ни, който сега се състои от един пехотен батальон с 480 бойци.

Президентът Георги Първанов отправи критики преди десетина дни към коалиционните партньори в Ирак, че трябва решенията да се взимат като се чуе позицията на всички страни, участващи с военни контингенти там. Първанов изтъкна, че на партньорите трябва да се казва ясно истината и обяви, че мисията в Ирак не дава резултати. По-късно той посочи също, че борбата с тероризма трябва да се води като политиците се вслушват преди всичко в мнението на експертите.

Междувременно АФП съобщи, че колегата му - президентът на Полша Александър Квашневски е предупредил Вашингтон да не се опитва да доминира в Ирак и по света в интервю за швейцарския вестник NZZ am Sonntag.

"Горд съм от отношенията между Полша и САЩ (Полша е един от най-големите съюзници на САЩ в Ирак, отбелязва агенцията), особено що се отнася до борбата с тероризма, но тези отношения не изключват критиката. Има някои неща, които ние не одобряваме, като започнем от възстановяването на Ирак, за което американците сключиха договори едностранно и стигнем до въпроса за визите, който е важен за полските граждани. Още от самото начало аз предупредих президента Буш да не се опитва да доминира в Ирак и по света", подчерта Квашневски, който в сряда пристига на официална двудневна визита в Швейцария.

Агенцията припомня, че под полско командване в Ирак са разположени 6 500 военнослужещи, 2 500 от които са поляци. В същото време Вашингтон продължава да изисква визи за полски граждани, пътуващи в САЩ, докато повечето държави от ЕС са освободени от тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.