Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посланикът ни в Лондон брани парк "Гладстон" от преименуване

4 коментара
Посланикът ни в Лондон брани парк "Гладстон" от преименуване

Българският посланик във Великобритания Марин Райков се противопостави на идеята парк "Улиям Гладстон" в Лондон да бъде преименуван.

В момента се провежда допитване по въпроса, инициирано от общинския съвет в Брент. Причината за него е, че бащата на прочутия британски държавник е бил робовладелец. Твърди се, че дори получил компенсация през XIX век, когато робството е забранено.

Марин Райков е изпратил две писма - до лондонския кмет Садик Хан и до местната власт в район Брент, в които припомня ключовата роля на Уилям Гладстон за британската и българската история и призовава името на парка да бъде запазено.

В писмата се изразява опасение, че ако решението за преименуване бъде взето, то българската общност ще загуби едно от малкото места в Лондон, с които ние, като националност, сме свързани, а това ще ни накара да се чувстваме по-зле представени и недобре приети, съобщава БТА.

Посланик Райков подчертава, че подкрепя инициативата на община в Брент да се преразгледат наименованията на обекти, носещи имената на хора, свързани пряко с робството, но не разбира защо това се прехвърля и към Уилям Гладстон, който, освен британски министър-председател, е и български национален герой.

"Неговата единствена вина е, че прави изказване в парламента в началото на политическата си кариера, когато е едва на 23-годишна възраст. Уилям Гладстон остава активен до 80-те си години и през този половин век в политиката неговите възгледи за робството се променят и той става отявлен негов критик", пише Марин Райков. Той изброява и заслугите на Гладстон за демократизиране на политическия живот в страната, сред които са тайното гласуване, общото образование и външната политика, основана на взаимно зачитане на свободата.

През тези години, се казва в писмото, Гладстон подкрепя морални каузи, които са далеч от политическите и икономически интереси на Британската империя в онези времена и са свързани с националности, които със сигурност са му признателни за помощта, и днес са представени в общината в Брент.

А що се отнася до българите, нашият народ е получил неговата подкрепа в един от най-тежките моменти в историята си- след погрома на Априлското въстание, което е бунт срещу робството на Отоманската империя, пише още Райков. Той изтъква, че Уилям Гладстон е най-ярката британска политическа фигура, която се ангажира със заклеймяване на зверствата и масовото избиване на мирното население в България след въстанието.

Възстановяването на българската държавност през 1878 г. става и с подкрепа на британското обществено мнение, за което голяма роля има и Уилям Гладстон, припомня нашият посланик. Българите, които са живели като "рая" в Отоманската империя със статут на маргинализирано население, близко до статута на роба, имат естествена симпатия към онеправданите и това е залегнало в първата Конституция на страната, в която се казва, че "всеки роб, без значение на пол, вяра или националност, ще бъде свободен, стъпи ли на българска територия", е написано в писмото.

"Аз съм твърдо убеден, че " Животът на чернокожите има значение", както има значение и животът на българите през 19 век, а така също и паметта на хуманисти като Уилям Гладстон, които се бориха, за да ги защитят", пише в заключение Марин Райков.

Паркът "Гладстон" се администрира от лондонския квартал "Брент". Простира се на площ от 54 акра и е един от най-използваните в района. Има градина, езеро с патици, гора, жив плет и открита земя. В ясни дни от върха на хълма се виждат стадион "Уембли", парламента, Лондонското сити, какато и "Окото на Лондон" - огромно виенско колело на брега на Темза в центъра на града.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #4

    Българският посланник в Лондеон е личност с каквито България не разполага много.

  2. Dante Alighieri
    #3

    И, поздравления за посланик Райков, един наш дипломат да си оправдае заплатата! Един - един, кой ти го дава.

  3. Dante Alighieri
    #2

    Западните марксисти с нова малоумна идея, защо не се учудвам...

  4. Guest787
    #1

    Идеята е на чернокожата лейбъристка депутатка Diane Abbott, която трябва да си оправдае с нещо присъствието в Парламента от 1987г. https://www.standard.co.uk/news/london/london-gladstone-park-renamed-diane-abbott-park-slavery-review-william-gladstone-b994748.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.