Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Последиците от войната с тероризма могат да създадат множество външнополитически проблеми

0 коментара

Подобно на първоначалния удар в билярда, когато топките се разпиляват в различни неизвестни посоки, войната на Съединените щати срещу тероризма може да има непредсказуеми последици в целия свят.

Тези, които определят американската политика, са наясно, че като предприемат най-добрия си удар срещу тероризма, те може да дадат старт на проблеми от друг вид. Една от най-явните последици е рискът да се окаже подкрепа на радикално настроени ислямисти, която може да ги направи достатъчно силни да свалят от власт умерени правителства в арабския свят. Ето защо администрацията на Буш така внимателно избира пътя, по който да поеме в отговор на терористичните нападения на 11 септември.

Особена опасност представлява нестабилността в Пакистан, който подкрепя твърдолинейния режим на талибаните в Афганистан, но в същото време сътрудничи на Съединените щати. Джим Стайнбърг, заместник-съветник по въпросите на националната сигурност на бившия президент Бил Клънтън, определя като бедствие едно положение, при което властта в страната е превзета от фундаменталистки ислямски фракции. Ще е налице ислямска държава с ядрено оръжие, което може да има много сериозни непредвидими последици", изтъква Стайнбърг.

Държавният секретар Колин Пауъл изрази увереност, че пакистанският президент Первез Мушараф ще съумее да се справи с последиците във вътрешен аспект, произтичащи от оказаната от него помощ на американската страна. Пауъл заяви, че не се притеснява относно пакистанските ядрени програми.

Набиращият сила американски военен удар вече принуди афганистанците да бягат към границите със съседните държави, които вече са затворени. Същестувават опасения за недостиг на храна с настъпването на зимата.

Има риск и от катаклизми в бившите съветски републики в Централна Азия, където Съединените щати имат приятели. Но там се разгарят гранични спорове, а екстремизмът пуска корени.

Друга непряка последица с по-обещаващ изход може да се окаже напредъкът на мирния процес в района на Близкия изток. Умерени арабски държави поемат ангажимент да сътрудничат на Съединените щати в антитерористичната кампания. Но те искат администрацията на Буш да направи повече, за да върне израелците и палестинците на масата на преговорите.

Подобни странични въздействия, добри или лоши, могат да се появят независимо от това дали ръководената от САЩ операция ще победи терористичната мрежа Ал Каида и нейния лидер Осама бин Ладен, който действа в Афганистан под протекцията на талибаните.

"Всичко прилича на маса за билярд, където се опитваш да прецениш точно какво би могло да се случи", заяви американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд тази седмица. "Топките се търкалят известно време." Но крайният резултат, на който се надяваме е ликвидирането на Ал Каида и сериозна загуба за тези лица в талибанското движение, които смятат, че е добре за тях и за света да дават убежище на терористи, посочва Ръмсфелд.

Съединените щати също са изправени пред вземането на трудни решения за това каква позиция да заемат в конфликта между опозиционния Северен съюз и талибаните, които отхвърлиха искането на президента Джордж Буш да предадат Бин Ладен и упражняват контрол върху 90 на сто от територията на страната.

Алиансът може да бъде от помощ при откриването на Бин Ладен или даже при унищожаването на талибаните, ако това се превърне в цел на Вашингтон. Но Северният съюз не представлява най-голямата етническа група в Афганистан, което ще затрудни бунтовниците да установят контрол върху страната. Освен това Пакистан се противопоставя на Алианса.

Появата на нестабилност в пет бивши съветски републики, разположени на север от Афганистан може да се окаже също толкова проблематично за Съединените щати, твърди Фиона Хил, експерт по въпросите на Русия и Централна Азия от Института Брукингс.

Вашингтон не си е поставил като приоритет задълбочаването на връзките със страни като Узбекистан и Таджикистан, а в същото време те могат да се окажат ключови съюзници в района, където другите държави не желаят така силно да са на страната на американците, смята Хил.

Тези квазидемократични държави, които са евенутален плацдарм за започването на американски военни действия в Афганистан, през последните години предлагат приятелството си на Съденинети щати. В същото време те бързо се превръщат в бази на екстремизма и тероризма, твърди Хил.

На дъното на този списък с евентуални последици е възможността палестинците и израелците да положат усилия за успокояване на насилието, смята Мартин Индик, бивш американски посланик в Израел.

Гибелно ще се окаже за палестинската кауза, ако палестинците и тези, които им дават подслон бъдат идентифицирани с терористите, а не със Съединените щати и международната коалиция срещу тероризма", смята той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.