Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето българи живеят от заплата до заплата, не спестяват и не инвестират

23 коментара
Българите предпочитат пари кеш и масово не спестяват

Финансовата грамотност на българите е изключително ниска, много голям процент от тях живеят от заплата до заплата, не спестяват средства, не инвестират парите си, а почти една трета от тях смятат стандарта си на живот за нисък. Това сочи национално представително социологическо проучване, извършено от "Тренд" по поръчка на най-голямата финансова академия у нас Finance Academy и обявено в четвъртък. То е проведено сред 1008 души над 18 години, в периода от 1 до 7 декември 2023 г.

Според изследването, което е първото по рода си за България, едва 7 процента от българите инвестират средствата си, докато средно в Европа това правят 24 на сто от хората. У нас 90 процента не влагат парите си никъде.

Близо три четвърти от българите изобщо не спестяват (73%), това правят 22 процента от хората у нас.

Само на доходите си от заплати и/или пенсия разчитат 84 процента от населението.

Близо една трета от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро нисък (29%), като малко над половината българи го определят за среден (52%). Едва 4% от хората у нас смятат, че имат по-скоро висок стандарт на живот.

Любопитно е също така, че само 7 процента от хората смятат, че качеството им на живот може да се повиши с вдигане на данъците.

Проучването показва още скептицизъм на българите към електронните пари – едва 16 процента биха ги предпочели пред печатните банкноти. Повече от половината хора в страната не използват онлайн банкиране (55%), това правят 44 на сто.

За новата 2024 г. очаквания за повишаване на стандарта си на живот имат 32 процента от хората, повечето – 39 на сто, са онези, които не смятат, че ще има промяна.

"За да достигнем средноевропейския стандарт на живот е нужно да предприемем ефективни действия в посока повишаване на финансовата грамотност или ще продължим да бъдем в дъното на Европа по стандарт на живот", коментира Георги Захариев, изпълнителен директор на Finance Academy.

"В развитите държави вече е известно, че създаването на финансово спокойствие и благополучие не е функция на заплатата, а на добри лични финансови знания, умения, както и изграждане и управление на финансови активи", допълва той в съобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Udo
    #23

    Първо да кажа, че не влагам и не намирам отрицателен смисъл в понятието "спекулация" или пък "борсова спекулация".
    И ВТОРО: Тези които се занимават с такива неща, вместо да кажат "аз се занимавам със спекулации", от срам ли от какво ли, казват "аз съм инвеститор" ... смешки!
    Важи и за шефа на академията, който вместо да каже "ще ви науча какво е борси и борсови спекулации", същия префърцунено говори за инвестиране ... мерси, не му ща курсовете, този

  2. Kruger
    #22
    Отговор на коментар #20

    А, сега видях и още един бисер:) Ама те брокерите и на българските и на британските ДЦК са едни и същи. Какво "изяждат", какво ви се върти в главата не знам. Вие през вашият брокер (какъвто и да е той, най-добре американски) можете да купите британски и/или български ДЦК за 5 хил. След три месеца те може да струват 5,200. Или пък 4,800, ама пак да решите да ги продадете, ако прецените, че ще продължат да падат пр. заради инфлация, и с освободените пари да купите акции на Кока Кола и Апъл и ли друго.

  3. Kruger
    #21
    Отговор на коментар #20

    Ами затруднихте ме. Въпросите ви са като от детската градина. Човека е прав, имате нужда от финансова грамотност. Ама за базова можете и сам да се справите, няма нужда да му плащате:) Какво не разбрахте сега. Четете бавно и с разбиране. Условията на посредниците (комисионни, такси) са хиляди. Няма едни, всеки има различни. Обикновенно има твърда годишна такса и % от реализираната печалба през годината. Повтарям, раз-лич-ни са при различните посредници. И са за управлението на цялото ви портфолио,

  4. Udo
    #20

    Хайде, виждам, че ви затрудних с тоя мой въпрос, затова един доста по-лесен за финансово информиран човек като вас. Въпрос: (а) може ли един британски граждадин да инвестира 5 хил британски паунда в британнски ДЦК. Отговора е очевиден. Но има и Въпрос (б): След като го направи, ще получи ли дивидент близък или равен до дивидента който дава британската държава за тези ДЦК. И тук отговора е очевиден. В тия въпроси можете да смените британия/британско с която си искате цивилизована държаваи отговора

  5. Udo
    #19

    Понеже разговора се отплесва - връщам се на основната идея. А тя е, че шефа на Finance Academy си е поръчал изследване за да направи некви публично огласени негови изводи, които никъде не съм казал , че непременно са неверни. Но пък казвам: първо, че неговите уж сегашни изводи са добре известни от отдавна, второ - не са в унисон с важна финансова местна новина от предходния ден. И трето (най-важното), че са внушение, в смисъл, че той с тези публични изказвания (се опитва да) подготвя почвата (медийната среда), за някакъв финансов негов продукт/услуга, който ще обяви съвсем скоро, ако вече не го е направил

  6. Udo
    #18

    Ама търгувайте си, аз не ви преча. Помолих за елементарна информация, която вие не можете (или не знаете) да дадете. И онази новина която цитираме (за ДЦК), не е плод на журналисти, а на сериозно количество местни финансови просионалисти и експерти. (Потърсете си я). Що се отнася до мен лично - през последните 30 години се сдобих с предостатъчно активи (реални, а не във виртуални сметки). Също така имам опит и с валутни борси, но определено печеля повече работейки по специалността си И инвестирайки

  7. Kruger
    #17
    Отговор на коментар #16

    Аха, вашата ирония дето не съм я схванал е уместна, а моята, която вие сигурно сте схванал, била неуместна. Добре. Условията на инвестиционните брокери са различни. Това е свободен пазар. Защо не можете да напишете "investment broker" в Google и да си прочетете условията на първите няколко? Ако дори това не можете да направите, какви бондове сте тръгнал да търгувате.

  8. Udo
    #16
    Отговор на коментар #15

    Да, аз писах пръв за апартаментите, но вие не сте схванали контекста (и иронията). А иначе - основното за което писах, е че думите на шефа на Finance Academy звучат фантасмагорично, на фона на предходната новина за български ДЦК. ------- А самия вие бягате от тази тема - къде и при какви условия могат да бъдат закупени за 5 хил лв български ДЦК (срещу които държавата дава 5%), като под "условия" основно да се рабира размера на комисионите на посредника при покупката на ДЦК, а също таксите при обратното освобождаване от този актив и преобразуването му в левова равностойност в личната сметка ? (посочихте къде, но не посочихте условията !)

  9. Kruger
    #15
    Отговор на коментар #14

    Българските ДЦК се търгуват на фондовите борси Берлин, Франкфурт и Люксембург. Както споменах, няма ги в супермаркетите. Това и сам можеше да си го намерите. Всеки инвестиционен посредник би могъл от ваше име да купи български ДЦК и за 5 хил. Но защо са ви точно пък български, а не други ДЦК или акции в индекси или друго, вие си знаете. Потърсете. Не знам за кой "българина" говорите. Има всякакви българи. Ето, такива като вас или като мен. За апартаментите вие започнахте да пишете още в първия си коментар тук номер 2, не аз. И това проверете ако искате.

  10. Udo
    #14

    Посочете къде могат да се купят ДЦК да кажем за 5 хил лв , при каква доходност и при какви комисиони ! Щото 5 хил. лв е прага (таван) на българина който живее от заплата на заплата. А относно апартаментите - чувството ви за ирония и хумор ви е изневерило. ... апартаментите като инвестиция са далеч по-недостъпни за българина който живее от заплата до заплата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.