Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Средната нетна заплата в Румъния е 2031 лв.

16 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Средната нетна работна заплата в Румъния през декември 2023 г. е възлязла на 5079 леи (2031 лв.) или с 314 леи (125 лв.) повече в сравнение с предходния месец на миналата година.

Спрямо декември 2022 г., тя е нараснала с 15.5 процента. Това показват публикувани днес данни на Националния статистически институт, цитирани от БТА. 

През декември 2023 г. средната брутна работна заплата е възлязла на 8301 леи (3320 лв.) или с 535 леи (214 лв.) по-висока от ноември 2023 г.

От НСИ отчитат, че през годината има колебания в доходите от заплати, обусловени основно от отпускането на годишни награди и празнични бонуси, особено в месеците, взети за база за сравнение (декември, март/април).

Минималната работна заплата в Румъния остава 3300 леи (1297 лева) бруто от януари тази година, след като беше увеличена от 1 октомври 2023 г. с 300 леи (120 лв.).

От 1 юли 2024 г. се очаква ново увеличение. Тогава един служител в Румъния ще получава минимална работна заплата от 3700 леи (1454 лева) бруто.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #16

    Тук не е много ясно какви са реалните доходи, защото се укриват данъци

  2. Dora Apostolova
    #15
    Отговор на коментар #14

    добре, приемам, че е така както казвате, Румъния няма прогресивен , а плосък данък като България, но кактовие отбелязвате, значително по висок от българския , което не я прави офшорна зона като нашата.

  3. един
    #14
    Отговор на коментар #7

    В коментар 2 сте написали: "Медиапул, забравихте да пишете, че Румъния няма убийствения 10% данък доход на България, а прогресивен данък доход". Ето това не е вярно. В Румъния няма прогресивен данък, а плосък, както при нас.

  4. Aedan
    #13
    Отговор на коментар #11

    Каква регистрация, какви банки?!? Ще е хубаво малко повече да потърсите по тази тема! Данък се дължи, независимо от собственика! По Вашата логика ако е толкова лесно и законно всички фирма Други трикове се използват за целта, може би трябва да се запитате защо е на загуба, а не регистрацията на фирмата!

  5. Dora Apostolova
    #12
    Отговор на коментар #9

    Айде , стига се опитва да ни заблуждават с "аргументи" извадени през пръсти. Регистрацията на Лукой бе изнесена от Путин( и неговите олигарси управляващи Лукойл) преди 10 години в офшорни зони, и от тогава той не е плащал данък печалба на българската държава.
    От 3 години Путин премести регистрацията на нашия Лукойл в халандски банки, които са сочени също за офшорни банки с ниския си 3 % данък и назначи на мястото на пенсиониралия се Валентин Златев, за изпълнителен директор своя зет- холандеца

  6. Коментарът е изтрит в 15:43 на 12 февруари 2024 от автора.
    #11
  7. Dora Apostolova
    #10
    Отговор на коментар #3

    Не духам" комуно-прогресистки вятър", защото не съм била първо комунист, и второ- не духам от посткомунистическа България, управлявана от червени и сини комунисти и в 21 век. Духам от северна Европа, където са най развитите европейски страни и демокрации, при които плоския данък на най бедната държава в ЕС- България не е познат и имат най висок данък доход, за това пък се сочат за най богати и най развити. Анадъм му червено СДСарче?!

  8. Aedan
    #9
    Отговор на коментар #7

    Лукойл (рафинерията) не е платил, защото е на загуба, а не заради собствеността. Собствеността няма отношение към това дали плащаш или не данъци. Съгласен съм за размера на данъка - нисък данък не предполага големи социални разходи, просто няма от къде да дойдат парите. Но го има и другия проблем, че ако сега вдигнат данъка на 20% правителството си отива и не само...почти революционно ще стане, вкл и аз ще изляза. Към момента има много какво да се подобри от гледна точка на ефективност при събирането - строителство, ресторантьорство и хотелиерство, търговия на дребно и ред други - масово са на минималната заплата, а получават в пъти повече!

  9. Aedan
    #8

    Че е вярна информацията - вярна е, но че е подвеждаща и дразнеща също е така. Сайта на румънския статистически институт
    https://insse.ro/cms/en/content/earnings-1991-monthly-series
    но
    1) брутната заплата в Румъния е по-висока заради по-виосата данъчна тежест. В България общо всички данъци върху заплата са около 22%, в Румъния са 39%
    2) Ако се направи сравнение спрямо последния период в който НСИ има информация, което е септември е 7350 леи (2890 лв) брутно и 4593 нетно (1806 лв). В България е

  10. Dora Apostolova
    #7
    Отговор на коментар #5

    Така и не разбрах кое не е вярно в моя коментар- дали плоския данък 16% или 10 % данък доход? Не виждам разлика между 10 и 16 %, и двата данъка са ПЛОСКИ И УБИЙСВЕНИ. Няма западна икономика да има такива ниски данъци, на всички развити икономики от северна и средна Европа данък доход е прогресивен - започва от 8 % и стига до 35 % и повече. А данък печалба на бизнеса варира между 25 и 35 %.
    И знаеш ли защо?Защото те са СОЦИАЛНИ И ПРАВОВИ ДЪРЖАВИ. Нужни им са приходи за социалната сфера с двете главни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.