Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повишението на ставката за високите доходи ще е крачка назад в данъчната реформа

23 коментара
Повишението на ставката за високите доходи ще е крачка назад в данъчната реформа

Как ви изглеждат намеренията на правителството да вдигне необлагаемия минимум на 200 лв. и да премахне ставката от 22%? А идеята, изказана на пленум на БСП, да се увеличи ставката за високите доходи (над 1400 лв. месечно) на 28%?

Мисля, че трябва да продължи тенденцията от края на деветдесетте години за намаляване на прякото данъчно облагане, която включва максималното възможно от гледна точка на фискалната стабилност намаляване както на личния данък, така и на корпоративния данък и на осигурителната тежест.

При личния данък може паралелно с общата визия за намаляване на данъчното бреме, измерено от макроикономическа гледна точка, да се мисли за повишаване на необлагаемия минимум и продължаващо оплоскостяване на данъка. Това стои зад идеята на финансовото министерство за премахване на една от междинните ставки.

Това е точно противоположно на идеята на представители на левицата за въвеждане на по-висока ставка за т.нар. високи доходи. Това би било огромна крачка назад в цялостната тенденция на данъчна реформа, която се провежда в България през последните години, с всичките негативни последици като имидж и възприятия от международната инвестиционна общност, пък и от българите, особено от тези, които създават стойност и предприемат начинания.

Авторите на такава идея твърдят, че много малък процент хора биха били засегнати от високия данък и затова ефектът би бил по-скоро идеен - тоест, ето, въвеждаме справедливост – богатите с по-високи данъци, бедните – с по-ниски.

В икономиката няма демокрация. Гражданите не са равни в последиците от икономическите решения, които вземат, както са равни при избори. Това политиците не се осмеляват да кажат на глас, но то е много съществено. В повечето икономики малка част от хората движат развитието напред – това са предприемчивите, работоспособните, инициативните, склонните да поемат риск. Тези хора обикновено генерират икономическия растеж. Те не са голям процент от населението, но управляват голям процент от капитала и в техни ръце са голяма част от бизнес решенията, които впоследствие се материализират в благосъстояние и за останалите.

Това, че такава мярка би засегнала няколко хиляди или десетки хиляди души, не означава, че икономическите последици ще се ограничат само до личните финанси на тези хора.

Да отидем в другия край на богатството – при хората с ниски доходи. Двеста лева ли е разумният минимум на доход без данъци?

Икономистите, които са загрижени за създаване на една свободна пазарна икономика, генерираща максимално голям растеж и благосъстояние, биха казали, че необлагаемият минимум трябва да е максимално висок, а данъчните ставки трябва да са минимални. Въпросът не е кой необлагаем минимум е добър, а кой в дадени условия фискът може да си позволи. Според мен в момента той може да си позволи доста по-висок доход без данъци.

По-висок от 200 лв.?

Да. Генерирането на излишък в последните години позволява доста по-смели и сериозни данъчни намаления. Друг е въпросът кои намаления ще дадат най-бърз ефект върху растежа и доходите.

Да, но ако се прибави и евентуално намаляване на осигурителните вноски, ще се снижи общата облагателна тежест?

Засега не се знае дали ще се намали осигурителната тежест и с колко. Но не бих се хванал да смятам с колко стотинки би се увеличил разполагаемият доход на лицата, които получават 250 лв. месечно дори при снижени осигуровки, за аргументиране на взимането на подобни решения. Решението за поддържане на система с ниски данъци и стимулирането на икономическия растеж чрез оттеглянето на държавата от икономиката трябва да бъде макроикономическо и политическо. А ако определени действия дават няколко стотинки и левчета месечно повече на определени групи домакинства, е само следствие или по-скоро малкият ефект от това, което се предприема.

Не може ли да се направи по-радикално снижение на данъците?

Това можеше да стане още преди няколко години. Все пак бяха извършени няколко относително големи стъпки за свалянето на горната ставка по ДОД от 38 на 29% през 2002 г. и в момента могат да се предприемат пак относително големи стъпки. Например, ако се запази ставката от 24%, тя да се прилага за много по-висок доход от сегашните 600 лв. на месец. Или вместо да се премахва междинната ставка от 22%, да се премахне горната, тоест да се отиде към оплоскостяване не към 24%, а към 20%. И защо не към 15 или 18% ставка за облагане на личния доход.

Предвижда се и намаляване на корпоративното подоходно облагане.

Увеличеният инвестиционен поток към страната и растежът на българските компании ни научиха, че можем да си позволим доста значимо намаление на този данък. А това намаление води до благоприятни бизнес условия за привличане на инвестиции.

В какви граници може да се намали корпоративният данък?

Дори наполовина, без това да повлияе на бюджета. По-скоро това, което притеснява правителството, са евентуални конфликти с Европейската комисия. Тя може да ни заподозре, че се опитваме да превърнем България в зона на данъчно “убежище” или че се опитваме да въведем нелоялна данъчна конкуренция. Подобни дискусии в глобален план се водят от няколко години.

Какво е средното корпоративно облагане в ЕС?

Средно то е по-високо от това в България. В някои от страните, “преки конкуренти” на нашата като ниво на развитие и желание за привличане на чужди инвестиции, то е сравнимо и дори по-ниско, като се имат предвид и значителните данъчни облекчения за корпорациите в определени ситуации. Затова е много важно да не се сравняват данъците в България със средните в Европа, а това да става с най-бързо развиващите се икономики.

Ако имаме предвид редицата недостатъци на българския бизнес климат, включително проблемите с квалификацията на работната ръка, корупцията, лошата администрация, данъците не просто трябва да се изравнят с тези в страните, с които искаме да се конкурираме по привличане на инвестиции, а да са по-ниски, за да компенсират недостатъците на средата ни.

Вашето виждане е за по-решително снижаване на данъците от догодина, каквито възможности бюджетът разрешава.

Да, и другото важно нещо е, че данъците не трябва да се определят въз основа на политиката по доходите. Данъците са неизбежно зло, за да се финансират определени финансови ангажименти на правителството. От тази гледна точка, ако трябва да се харчат Х пари, единствената грижа на правителството трябва да бъде как с минимум вредни ефекти за икономиката да ги събере, а не да използва данъчните ставки като форма на някаква социална, доходна или друга регулираща политика. Това, че социалистите искат да изглеждат, че изравняват доходите на богатите и помагат на бедните, е политика, която е отдавна отречена в много страни.

Важното нещо е, че данъците не са инструмент на политиката по доходите или на социалната политика. Те са просто фискален инструмент за събиране на някакви нужни пари с минимум негативен ефект върху икономиката и растежа.

Тогава как една лява партия може да примири противоречието между социалната политика и дясната данъчна политика, насочена към растеж и бизнес инициативност?

Размерът на данъчната тежест в България е горе-долу като размера ѝ в Европа. В световната класификация ние се нареждаме по-скоро в “социалните” страни – страни със социална пазарна икономика. Запазвайки статуквото на макро ниво, правителството запазва мястото на България като страна с относително лява политика от гледна точка на бремето на фиска. Трябва да се предприемат мерки, за да минем по-скоро в центъра, да се превърнем в либерална икономика. За което са ни нужни много радикални стъпки.

Така че БСП нямат конфликт на “дясното” и “лявото” в себе си. Просто дясно няма. Ако данъчната тежест се събере с осигурителната върху труда, ще видим, че близо половината от дохода, генериран от един работник в едно предприятие отива в държавата (тук влизат и вноските, които се правят от работодателя). Ако това не е значителна преразпределителна роля, не знам какво е.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Добри Божилов
    #24

    Догодина може държавата да раздуе всички преди данъци, защото ще се срутят приходите от ДДС, заради премахването на митниците между България и ЕС. Не че от раздути данъци ще се постигнат повече приходи, но политиците няма да има какво друго да измислят.

  2. ot Donij Donev
    #23

    Свидетели сме на образуването на новата родова култура, тази на комунистическата и посткомунистическа олигархия. Тъжно явление е, че не майката и семейството в България, а най-големите “родолюбци” и “филантропи”, които спонсорират поправката на училищата и храмове на вярата, са бандитите с пари, спечелени от кръвта на български малолетни наркомани, от сълзите на български момичета проститутки и с парите на кредитно ограбените поколения, включително децата на утрешна България.

  3. Вели
    #22

    Само че ти не оценяваш, е всичко това БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД си го пожела на изборите!!!! Хак му е сега!!!

  4. самюелсон
    #21

    които си пият ракията заедно не правят данъчна политика. Това не можаха да го проумеят и политиците и данъчните и данъчните-политици като Костов, Муравей Радев и сегашното недоразумение Орешарски. Докато политиците слушат данъчните (наши и международни)какви данъци да гласуват ще е такова дереджето.Ленин има една статия за меншевиките "Стъпка напред - две назад".Данъчната политика през последните 16 години е точно такава - стъпка напред - въвеждане на данък оборот - две назад - въвеждане на ДДС,

  5. Чочо
    #20

    Говори се само за събиране на пари от хората в тази страна. Защо не се коментира и контролира харченето на тези пари от бюджета. Та там корупцията е най-голяма. Вижте каде се наливат тези пари. За магистрала "Тракия" която е засекретена. За източвани държавни фирми, като топлофикация, за периодично разграбвания държавен резерв, за привилегийте и лукса на властта и т.н и т.н. Докато хората не бъдат убедени в почтенността на властта и техните харчове е естественно да мразят корумпираната данъчна система

  6. EU Citizen
    #19

    Prekaleno mnogo sa bednite, murzelivite i babichkite! Niamame kritichna masa ot aktivni hora i predpriemachi koito kato lokomotiv da iztegliat "bokluka" sus sebe si! Nashte biznesmeni sa chobani-komunisti, mutri i perachi! Niamame nito edna silna mejdunarodna korporacia! Tova e FAKT! Toya Luchko e izial 3 banichki na zakuska i sega se pravi na interesen i lije zadnika na "bogatite i predpriemchivite"! Shto da niama danuk 29%, i 40% da go napraviat no da go subirat!!! I to na po visok prag ot 3000lv da rechem! Tia desni politiki sa UTOPIA za Bulgaria! Dori pri Ivan Kostov danucite biaha 39% ot BVP!

  7. българин
    #18

    просто и ясно - човека разбира за какво говори. никой от когото зависи нещо в държавата не го слуша. простофилите гласуват за "глухите" политици и кръгът е завършен. идеален кръг! 1944 - 2006. пример за издръжливостта на едни тъпаци, които за радост постепенно измират и се разбягват. мазното петно българия ще изчезне. дано! защото това ще е единственото наказание на убийците и престъпниците, които владеят мазното петно българия в периода 1944-2006 г. това е важно. за всички.

  8. Либертарианец
    #17

    Не си прав, че интервюто на Лъчезар Богданов е едностранчиво:)) На много места той обвързва намаляването на данъците с ограничаване на разходите на правителството! Просто не са го попитали за това...

  9. Чочо
    #16

    Прав си ! Подържам линията на Добрев. Отговорите са много точни. Моля за извинение.Ядосвам се, че се задават едностранчиви въпроси от водещият интервюто,а несе разглежда въпроса като цяло. Така винаги става и когато се говори за равнището и съотношението на цените. Пропускат се заплатите и обратно,а това е едностранчиво, непълно разглеждане на въпроса.

  10. niki
    #15

    искат да убият всякаква инициатива у хората да изкарват повече пари

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.