Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повратен момент, който залага нов сблъсък в Европа

10 коментара

Гръцките гласоподаватели дадоха властта на радикална лява партия на вчерашните избори. Това е народен бунт срещу горчивото икономическо лекарство, което Гърция преглъща от пет години и порицание на европейските страни, които го предписаха, пише в. "Уолстрийт джърнъл" под заглавие "Гръцкият вот залага нов сблъсък в Европа".

Победата на СИРИЗА бележи изумително разбъркване на политическия ред в Европа, който преди десетилетия се намести в ортодоксален центризъм, докато мнозина в СИРИЗА се определят като марксисти. Тази победа дава дързост на други радикални партии, от крайнодесния Национален фронт във Франция до новосформираната лява партия "Подемос" в Испания, и засилва Гърция към челен сблъсък с Германия и другите ѝ спасители от еврозоната, отбелязва "Уолстрийт джърнъл".

"Блумбърг": Сценариите пред Ципрас

Сега въпросът е как другите страни от еврозоната ще реагират на победата на противопоставящата се на бюджетните икономии партия СИРИЗА и нейния лидер и вероятен следващ гръцки премиер Алексис Ципрас, пише агенция Блумбърг.

Според цитирания от Блумбърг преподавател по политология от Йейлския университет Статис Каливас, най-положителният сценарий би бил Ципрас "да получи няколко моркова", тоест да подпише нов финансов спасителен план под друго название и да накара партията си да го приеме. В този случай, който според Каливас все пак е слабо вероятен, Ципрас ще се превърне в социалдемократ, ще реформира Гърция и ще доминира в политиката ѝ в следващите 10-15 години.

Според Каливас най-вероятният сценарий е Ципрас да успее да състави коалиция, която ще я кара криво-ляво без определен план, може би възползвайки се от подобрените икономически перспективи. Ако Ципрас се опита да договори някакъв компромис, партията може да се разцепи, което ще значи, че ще му е нужна подкрепа от други депутати, за да остане на поста си.

Новият гръцки лидер може да разбере по трудния начин, че преговорите с ЕС не са задушевното празненство, което е очаквал, казва Каливас. Дори ако Ципрас се опита да постигне някаква сделка, не е сигурно, че партията му ще го последва, пише Блумбърг.

Приповдигната, но не особено реалистична платформа

"Вашингтон пост" отбелязва, че Ципрас води предизборната си кампания с приповдигната, но не особено реалистична платформа за съживяване на пострадалата икономика на Гърция чрез увеличаване на държавните стимули. Той обеща да върне на работа съкратените работници, да повиши минималната заплата, да разшири достъпа до здравното осигуряване и да осигури електроподаване на домакинства, които не могат да си го позволят.

Тези обещания отекнаха могъщо в страна, където една трета от населението живее на прага на бедността или под него след години на съкращения и рецесия. Избирането на първото ляво радикално правителство в историята на Европейския съюз обаче е ярко предизвикателство за международните кредитори, които отпуснаха на Гърция финансова помощ от 284 милиарда долара при условие страната да ограничи раздутите си държавни разходи, отбелязва "Вашингтон пост".

Повратен момент в Европа

Според "Ню Йорк таймс" победата на СИРИЗА е повратен момент в Европа. Дълготрайният икономически спад породи популистки реакции от Франция до Испания и Италия. Все повече избиратели отхвърлят политиките, които изискват жертви за покриване на исканията на кредиторите, но не са осигурили повече работни места и благоденствие. СИРИЗА става първата противопоставяща се на бюджетните икономии партия, която идва на власт в страна от еврозоната и разбива двупартийния модел, който господстваше в гръцката политика от четири десетилетия, отбелязва вестникът.

Британският "Дейли телеграф" отбелязва, че партията СИРИЗА е разнороден сбор от комунисти, маоисти и социалисти и иска да отмени петте години на политика на бюджетни икономии и да анулира голяма част от дълга на Гърция, който е в размер 320 милиарда евро - над 175 процента от БВП, или по близо 30 000 евро на всеки гръцки гражданин. Ако тези заплахи се изпълнят, членството на Гърция в еврозоната може да се постави под въпрос, отбелязва "Дейли телеграф".

"Лула или Чавес"

"Дали лидерът на СИРИЗА Ципрас ще се окаже Лула или Чавес?", пита в заглавие британският икономически всекидневник "Файненшъл таймс". Според авторът на коментара Тони Барбър Ципрас водеше предизборната си кампания като радикал, но е възможно да управлява като прагматик.

Главният въпрос, на който все още не може да се даде окончателен отговор е дали Ципрас ще се окаже умерен като започне да управлява и ще е склонен да сключва сделки с кредиторите на Гърция. В продължение на три години той звучеше понякога като починалия популистки президент на Венецуела Уго Чавес, а друг път като бившия президент на Бразилия Луис Инасиу Лула да Силва, който след като дойде на власт управляваше като реформатор, а не като ляв радикал, отбелязва "Файненшъл таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kurt_deactivated_1433320998
    #10

    до 8 - Йоанис не знаеш колко си прав - Гърция хвърли ВЪДИЦА в блатото(а не камък), за да лови тлъсти шарани. Гърците се опитват чрез една крайна идеология до подлудят света и Европа(а те самите в подходящия момент ще се отдръпнат). По този начин сега унищожават Русия, която захапа въдицата на НАЦИОНАЛ-популизма. Ако Русия си караше по демократичен ред, а Медведев беше сега втори мандат Президент, то руснаците щяха да са номер 1 и в Украйна и в Беларус, че и в България. Никой не трябва да се лови на гръцката стръв. Грък световна революция няма да направи, той си гледа само личния интерес.

  2. В и К
    #9
  3. Oanis
    #8

    СИРИЗА хвърли камъка в блатото. Статуквото се обърна срещу собственната си Европейска ценност - Свободният демократичен избор на гръцкият народ. Незнаем какво е СИРИЗА, но очевидно ще доведе до промени в зокостенялата европейска политика. Очевидно е нещо ново. Незная какво ще излезе, но приветствам всеки опит за излизане от мутренско-олигархичният модел на развитие, наложен от алчноста на 1 % богаташи в света. Достатъчно е й това, че кара хората да се замислят за истинските цености в човешкият живот. Дали парите или човека са целта на всеобщото развитие.

  4. ирис
    #7

    Я стига глупости,Гърция ударила шамар на Европа,революцията започнала,Европа се сривала е кой ще храни Гърция.Хубаво е да спечелиша изборите на базата на популизма,но от утре реалноста идва и какво ще прави момчето Ципрас или ще продълви курса поет от Гърция или ще я съсипе

  5. анита хегерланд
    #6

    Финансовите министри от Еврозоната очакват преструктуриране на гръцкия дълг. Това от своя страна ще доведе до промяна в правилата на паричната политика на ЕС.

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Гръцките ценни книжа вече се сринаха...Лятото Г има падеж на 10-тина милиарда и прочие. Тепърва на тоя ще му замръзне усмивката. ТЯ/СИРИЗА/ ЩЕ ТАНЦУВА САМО ЕДНО ЛЯТО....

  7. boby1945
    #4
  8. Kurt_deactivated_1433320998
    #3

    Ципрас вече направи първия гаф като се съюзи с крайната десница. Статията е оптимистична, че Сириза все пак ще проявят разум. Аз съм скептичен. Според мен гърците са полудели(изглежда Македония първи ги разкри) и никой не трябва да им се връзва на акъла. Проблемите в Гърция не са заради ДЪЛГОВЕТЕ, ЕС и бюджетни икономии, а заради недоверието в техните политически лидери(НОВА дем и Пасок, че са слаби, а тия новите, че са крайно радикални). Вижда се от Русия, че дори държава в цветущо финансово здраве с огромни бюджетни резерви е изправена на ръба на катастрофата заради дискредитирано политическо ръководство. Това се отнася и за Гърция, просто трябва да изпият горчивото хапче докрай!

  9. Георги Манолож
    #2

    Боби, Боби. Кагато Сайдеров разреши нашите проблеми, тогава и Ципрас ще разреши гръцките. А те са едни и същи - нежелание да се видиш отстрани и да разбереш, че съдбата ти е в ТВОИТЕ ръце, а не да я дадеш в ръцете на нЕкакви да те спасяват.

  10. boby1945
    #1

    Ципрас започва с летящ старт, гледа селриозно на проблемите на Гърция, не дудне либерастки мантри, затова е много вероятно да се справи с проблемите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.