Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Позеленяването на икономиките може да добави 26 трилиона долара към ръста

1 коментар
Позеленяването на икономиките може да добави 26 трилиона долара към ръста

По-дръзки действия срещу климатичните промени биха могли кумулативно да добавят поне 26 трилиона долара към световната икономика до 2030 г. спрямо продължаване на досегашните бизнес политики. Това сочи изследване, което търси начини да прогони страховете, че оттеглянето от фосилните горива ще подкопае растежа, и да убеди страните и компаниите да се ангажират по-активно със зелените политики, предадоха Ройтерс и Франс прес в сряда.

Глобалната комисия по икономиката и климата, създадена от бивши премиери, бизнес лидери и икономисти, твърди, че има безпрецедентен тласък на по-зеления растеж, който ще увеличи работните места и съответно икономиките на страните.

"Все още има възприятие, че преходът към нисковъглеродна икономика ще струва много", казва водещият автор на изследването Хелън Маунтфорд пред Ройтерс. “Това, което опитваме с този доклад, е веднъж завинаги да забием пирон в ковчега на това виждане", посочва тя.

Според изследването по-умните инвестиции в по-чиста енергия, индустрия, градове и храна, както и по-рационалното използване на земята и водата могат да създадат нови 65 млн. работни места до 2030 г.

Благодарение на появата на по-малко замърсени градове, развитието на чиста енергия, инфраструктура и земеделие, които са по-съвместими с околната среда "ще постигнем по-висока производителност, икономии и по-голямо социално приобщаване", аргументират се авторите на доклада.

Преминаването от конвенционална към възобновяема енергия пък може да предотврати преждевременната смърт заради замърсяване на въздуха на 700 хиляди души за сощия период, пише още в анализа.

В него се препоръчва също така за постигането на по-зелените цели да се повишат цените на парниковите емисии до 40-80 долара за тон до 2020 г.

Страните биха могли също да получат 2,8 трилиона долара приходи годишно до 2030 година (брутния вътрешен продукт на Индия в момента), като премахнат субсидиите за изкопаеми горива до 2025 година.

Международните експерти се застъпват най-вече за ускоряването на инвестициите в устойчиви инфраструктури (енергийна, транспортна, водоснабдителна и строителна мрежа). За тази цел международните банки и банките за развитие трябва да увеличат двойно инвестициите си до 100 милиарда годишно до 2020 година.

Накрая частните компании трябва да съобразят стратегиите си спрямо климатичните изисквания и да бъдат насърчавани още повече да въвеждат иновации в полза на климата, препоръчва още изследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Ама нали големият елксперт Боян Рашев в този сайт пророкуваше точно обратното?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.