Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пращаме делегати в контролирана от Русия православна асамблея

81 коментара

Скандал избухна в Народното събрание заради изпращането на български постоянни представители в Интерпарламентарната асамблея по православие. Това стана, след като ДСБ изрази съмнения, че Русия, която е основният участник в органа, ще прокарва свои интереси чрез нашите делегати.

Повод за съмненията им давал доклад на Националната служба за сигурност (НРС), който бил поискан от шефа на парламентарната комисия по вероизповедания и правата на човека проф. Огнян Герджиков (НДСВ). По думите на депутата Атанас Атанасов (ДСБ), Герджиков пожелал НРС да го информира какво представлява асамблеята, кой я финансира и с какво изобщо се занимава тя. Според Атанасов в документа имало притеснителни факти за националната ни сигурност, тъй като чрез асамблеята важни хора в държавата могат да изпаднат в зависимост от друга държава.

Именно заради въпросния доклад ДСБ поиска в сряда заседанието на НС да бъде закрито, за да се запознаят всички депутати с доклада на разузнаването и после да решат дали да изпращат делегация в православната асамблея. За кратко дебатите в пленарната зала бяха тайни, но мнозинството решило, че няма нужда да се разглежда доклада на НРС и заседанието отново бе открито.

“Има неща, с които като българин не мога да се съглася”

Пред Mediapool Огнян Герджиков коментира, че не е участвал в заседанието на парламента и така показва пасивния си протест срещу изпращането на делегация. “В получения от НРС доклад има неща, с които като българин не мога да се съглася”, каза той. Герджиков обясни, че до комисията не е стигало изобщо предложение за избор на представители в асамблеята, а той по своя линия е разбрал за това. “Когато бях председател на парламента, също бе поискана вноска за участието ни в нея, тогава аз отказах, защото имах сигнали, че нещата не са такива, каквито се представят”, коментира Герджиков. Според него също имало нещо общо между Фонда за православие и Интерпарламентарната асамблея. 

Русия прокарва интереси

От трибуната Николай Михайлов (ДСБ) обясни, че “в юридически придирчивата душа на г-н Герджиков, е възникнало съмнение за нещо нередно”, когато е бил поставен въпросът за българска делегация и затова е поискал доклада от НРС. “Получавайки този доклад, той преживя нещо като полъх на тревога и ни повика, за да ни покаже текста и да кажем мнението си”, допълни Михайлов, който е и член на комисията по вероизповедания. По думите му в доклада имало пасажи, които будели тревога, но процедурата около избора на делегати била забатачена “по причини на тревожност”.

Михайлов каза още, че има пряка връзка между асамблеята и Фонда за единство на православните народи, който се контролира от Русия. “Асамблеята е зависима от фонда”, заяви той.

Става въпрос за пари, геополитика, бизнес интереси на различни равнища, а не само за избор на делегация, смята представителят на ДСБ. Според него в доклада на външното разузнаване били засегнати и имена на “представители на капитала, които не са между живите” и били свързани с фонда. Така Михайлов визира убития бизнесмен Илия Павлов, който бе представител на България в попечителския съвет във фонда.

Фондът е учреден през 1995 г. в Москва. През 2002 г. той награждава българския президент Георги Първанов по предложение на Илия Павлов. Носител на награда е и главата на православната ни църква патриарх Максим.

“Фондът е мощен православен ресурс. Руската национална сигурност минава през външната ѝ политика, православието и ядрената енергетика”, каза още Михайлов. По думите му служителите на организацията работели конкретно с всеки делегат, давали финанси, за да поддържа той руските геополитически, геоикономически и културни интереси. Депутатът изрази опасения, че България ще изгуби суверенитета си като православна държава.

“Докладът на НРС се отнася за хората, които са били в Интерпарламентарната асамблея по православие и за тях е категорично казано, че са обвързани с организираната престъпност в България”, заяви лидерът на ДСБ Иван Костов. Според него мнозинството е скрило имената на хората и организациите, с които те са били свързани. “Не може това да бъде безразлично на народните представители”, каза той. По думите му, ако докладът бе внесен в пленарна зала всички са щели да разберат “кой дърпа конците и подхожда крайно еретично към своето православие, за да го използва за лични цели”.

Волен Сидеров: Турция е по-голяма заплаха от Русия

Лидерът на “Атака” Волен Сидеров защити Русия и попита ДСБ дали българските национални интереси включват други организации и държави освен НАТО и Европейския съюз. “Русия е дъщерна държава на България” по отношение на православието, посочи Сидеров и каза, че според него Турция е “много по-голяма заплаха” за националната ни сигурност, отколкото Русия. “Колко срещи на Ахмед Доган и неговите съпартийци е имало с резиденти на турските служби в София”, попита Сидеров. Той обвини депутатите от ДСБ, че “застават срещу православието, срещу вярата, която ни спаси като нация”.

Въпросът е дали да имаме делегация в асамблеята и ако имаме какво поведение да следва тя, коментира Татяна Дончева (БСП). По думите ѝ няма велика сила, която да не си е осигурила организация, чрез която да си прокарва интересите. Според нея докладът на НРС не може да остава само в комисията по вероизповедания, но това било друг проблем.

В крайна сметка след дебатите парламентът гласува членовете на постоянната делегация в православната асамблея. Това са Пламен Славов (Коалиция за България), Кръстанка Шаклиян (НДСВ), Йордан Цонев (ДПС) и Борислав Китов (БНС). Те бяха предложени от БСП, НДСВ и ДПС.

След гласуването в кулоарите на НС Йордан Цонев обясни, че асамблеята е международна организация, основана през 1993 г. Той каза, че не е “останал с впечатление, че работата ѝ може да застраши националните ни интереси”. Според Цонев асамблеята не се финансира от фонда за православие, а с вноски от националите парламенти, които членуват в нея. От думите му стана ясно, че и България, която вече има постоянни представители, също ще трябва да даде определена сума. Цонев не можа с конкретност да каже цифрата, но всяка държава давала 200 000 евро или долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

81 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. П. Петров
    #81

    Приятелю, православието не е политика. Православието е първо християнство, вяра в бога, и в християнските ценности. Православието няма нищо общо с разрушаване на християнски храмове, и избиване на свещенници. Би трябвало да схващаш, че всеки изровядвал комунизма, е далеч от хриситянството, съответно и православието.А това там в асамблеята е геополитика. Ние сме в ЕС, и нашите интереси са другаде.

  2. 17
    #80

    Таки или иначе ПРАВОСЛАВНАТА ЦЪРКВА НЕ БЕ ЗАБРАНЕНА през периода, за който говорите.Дори те не дръзнаха...А Вие, който се пишете демократ, какво твърдите?*

  3. 18
    #79

    България е светска държава и по конституция нито една религия няма привилегии. По същата логика Парламента би трябвало да плаща вноски и да командирова участници на асамблеи по атеизъм, по ислям по католицизъм и т.н.т.

  4. Стамбо
    #78

    на нашите червени ченгета в раса няма нищо, освен лакомия, алчност, простотия, курварлък, мафиотщина, невежество и слугарство към вонящия руски ботуш! Един аспирин да са дали нашенските калимявки на един болен? Тъжно ми е да го кажа, тъй като съм кръстен в тази вяра и в моето семейство до 1989 г. (когато някои сегашни "православци" по КГБстко нареждане започнаха тактическото си първоначално обучение как да се кръстят) всички църковни празници бяха празнувани напук на копоите от ОФ-то, дето ни дебнеха

  5. 17
    #77

    заедно с писмеността и езика, са най-характерните черти на България и българите.Това го адресирам И до плювачите срещу мен!Поздрави - за нормалните!

  6. z
    #76

    Супер!Сега Доган ще получава указания от Москва чрез Йордан Цонев!А бе хитро е татарчето, няма що...

  7. Петков
    #75

    Православието винаги е било една от овчите кожи на гърба на руския вълк.

  8. reakzioner
    #74

    Kak ne ti omrazna da povtariash edni i sashti prostotii? Instruktaz, spionstvo, 4engeta, konspirazia i t.n.?

  9. reakzioner
    #73

    Ti se radvai, 4e sme bili po "vizantiisko duhovno robstvo" ta sme pili voda ot nai-4istia kulturen izvor!

  10. П. Петров
    #72

    Румъния /ако искаш Влашко/ се отказва от кирилицата през 1738г.Речта, в която официално за първи път Екатерина Велика обявява новата доктрина за панславизма е през 1768г.Симптомите за тази доктрина са се появили вероятно значително по-рано.Поздрави

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.