Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството емитира ДЦК за 60 млн. лв. при рекордно ниска доходност

0 коментара
Правителството емитира ДЦК за 60 млн. лв. при рекордно ниска доходност

Държавата пласира изключително успешно - при рекордно ниска доходност - четиригодишни държавни ценни книжа (ДЦК) за 60 млн. лв., съобщи Министерството на финансите в понеделник.

През тази година България не планира да излиза на международните капиталови пазари, а емисионният календар е относително беден, което е предпоставка за висок интерес от страна на инвеститорите и ниска доходност.

Емисията беше пусната в обращение през февруари, като по време на първия аукцион беше постигната 0.18% доходност.

Интересът на инвеститорите по време на втория аукцион остана стабилен. Подадените поръчки са за 149.35 млн. лв., като 42 млн. лв. от тях са несъстезателни. Така коефициентът на покритие достига 2.49, което е под февруарското ниво. Тогава сумата на предлаганите ценни книжа беше същата, но интересът надвиши предлагането повече от три пъти.

Спредът спрямо германските федерални облигации в този сегмент се сви спрямо периода на предходната емисия от 80 на 61 базисни пункта, посочват от финансовото министерство. Така България се приближава до бенчмарка на пазара, а факторът риск намалява леко в сравнение с предходния аукцион.

Най-голям интерес към облигациите имаха банките, които придобиха 47% от емитираните ценни книжа. Пенсионните и гаранционните фондове закупиха съответно 36.33% и 16.67%, съобщи Министерството на финансите.

Традиционно инвеститори, банки и застрахователи предпочитат по-къси облигации, докато пенсионните и гаранционните фондове търсят дългосрочни ценни книжа. За сравнение - когато през март правителството пласира 10.5-годишни ДЦК, най-голям интерес към емисията имаше именно от страна на пенсионни и гаранционни фондове.

Според официалната емисионна политика на финансовото ведомство максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет по закон през 2017 г., е в размер на 1.2 млрд. лв., като 800 млн. лв. от тази сума са предвидени за рефинансиране на падежи по вътрешния дълг. Така нетният размер на новия дълг е 400 млн. лв., което се оценява като ниско ниво за възможностите на капиталовия пазар.

След проведения аукцион общият размер на 4-годишните държавни облигации е 120 млн. лв., а държавният дълг към края на януари е 12.82 млрд. евро. Това се равнява на 26.3% от БВП на страната, което е едно от най-ниските нива в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.