Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството казва кой ще подписва международен договор

0 коментара

Международни договори ще се сключват от президента, от правителството или от определен министър или ръководител на ведомство, когато това попада в кръга на неговата компетентност на основата на решение на правителството. В решението на Министерския съвет за приемането на проектодоговора се посочва изрично от кого трябва да бъде подписан документът.

Това предвижда приетият днес от парламента на второ четене Закон за международните договори.

Според приетите текстове държавният глава ще сключва международни договори след съгласуване с Министерския съвет, в зависимост от значението и предмета на договора или съобразно съгласуваното между страните равнище на държавните органи, които ще го подпишат.

Министерският съвет ще сключва международни договори съобразно материята, до която се отнасят договорът и неговите разпоредби. Пълномощни за водене на преговори и за подписване на международни договори ще се издават от министъра на външните работи на основата на решение на Министерския съвет.

Президентът, министър-председателят и министърът на външните работи ще сключват международни договори, без да е необходимо да представят пълномощно.

Когато проектът на международен договор съдържа разпоредби, които изискват изменения в Конституцията, в проекта на доклад се обосновава необходимостта от измененията и се мотивират конкретните предложения за извършването им.

Международният договор се сключва след приемането на тези изменения, прие Народното събрание.

Приетите текстове регламентират съгласието на България за обвързване с международни договори да се изразява чрез ратифициране или чрез утвърждаване, приемане, присъединяване, подписване без последваща ратификация или утвърждаване, както и чрез размяна на документите, съставляващи договора.

Когато международен договор подлежи на ратифициране съгласно Конституцията, правителството предлага на Народното събрание да ратифицира договора със закон. Когато Конституцията не изисква международният договор да бъде ратифициран, Министерският съвет го утвърждава с решение, приеха депутатите.

В шестмесечен срок от влизането в сила на закона Министерският съвет трябва да осигури обнародването в "Държавен вестник" на действащите необнародвани международни договори, утвърдени по съществуващия правов ред при влизането им сила.

Международните договори, подлежащи на обнародване, ще се представят и обнародват в "Държавен вестник" в 15-дневен срок от датата на влизането им в сила по отношение на България, гласуваха депутатите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.