Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството на Камерън замразява данъците на домакинствата

С кралската си реч в парламента Елизабет Втора представи "пътната карта" на кабинета

2 коментара
Правителството на Камерън замразява данъците на домакинствата
  • Дейвид Камерън разговаря с лидера на Лейбъристите Хариет Харман.

Британското правителство на Дейвид Камерън ще предложи за гласуване закон, с който да се гарантира замразяването на данъците за домакинствата до 2020 година.

"Ще бъде създаден закон (...), за да се гарантира, че няма да има повишение на данъците върху доходите, на Данък добавена стойност, нито на социалните удръжки през идните пет години", заяви Нейно Величество Елизабет Втора в парламента в традиционна си "кралска реч", в която официално се представя пътната карта, очертана от правителството. Речта се произнася от монарха, но е написана от правителството и представя неговата програма, отбелязва Ройтерс.

Камерън обеща по време на предизборната си кампания да въведе тази мярка, ако победи на вота на 7 май, спечелен категорично от неговата партия в противоборство с лейбъристите. Изборният резултат позволи на консерваторите да получат абсолютно мнозинство в Камарата на общините.

Освен това правителството ще вдигне тавана за облагане с близо 2000 лири до 12 500 лири (17 600 евро) до 2020 година и ще гарантира, че служителите, които получават минимална заплата, няма да плащат и никакъв данък върху доходите за техните първи 30 работни часа седмично.

Правителството предвижда и да намали с 3000 лири годишно максималната сума на социалните помощи за семействата до 23 000 лири (32 500 евро). С тази мярка и с редица други, които подготвя, правителството на Камерън планира да икономиса общо 12 милиарда лири годишно от плащания на социални помощи.

Камерън и неговият финансов министър Джордж Обзбърн обещаха страната да постигне бюджетен излишък през финансовата април 2018 - март 2019 година.

Правителството ще внесе законопроект за организиране до края на 2017 г. на референдума за членството на Великобритания в Европейския съюз, съобщи още британската кралица. Законопроектът за организиране на референдума ще бъде представен официално в четвъртък и ще бъде внесен за обсъждане в Камарата на общините, долната камара на британския парламент.

"Ще бъде представен закон за организирането на референдум по въпроса дали Обединеното кралство да остане или не в Европейския съюз, като този референдум ще бъде организиран преди края на 2017 г.", подчерта британският монарх. "Референдумът ще се състои след фазата за предоговаряне на условията на британското членство в групата на 28-те", допълни още кралицата.

"Правителството ще предоговори връзките на Великобритания с ЕС и ще продължи реформата на ЕС, което ще е от полза за всички страни членки", каза Елизабет Втора, цитирана от Ройтерс.

Дейвид Камерън, който подкрепя идеята за оставане на страната му в един реформиран съюз, прие в понеделник председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, за да му представи исканията си за реформите на блока. По-късно тази седмица той ще продължи дипломатическата офанзива и ще има срещи с френския президент Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркелс. Утре Камерън ще има обяд с Оланд в Елисейския дворец, а в петък ще разговаря с Меркел в Берлин.

Представянето на програмата на британското правителство от Елизабет Втора бележи и началото на сесията на новоизбрания парламент след вота на 7 май.

"Великобритания ще продължи да оказва натиск върху Русия с цел съхраняване на териториалната цялост на Украйна. Британското правителство настоява за пълното прилагане на минските договорености", заяви кралицата.

В речта си тя обеща, че ще бъдат предоставени повече пълномощия на правителството на Шотландия. "Новият парламент ще работи за пространна конституционна реформа, която да предостави на Шотландия тези широки пълномощия", допълни кралицата.

Очаква се, че местните власти ще получат пълен контрол върху взиманите в региона данъци, а също и, че ще могат да се разпореждат със средствата за социални осигуровки в размер на 2,5 милиарда британски лири.

Кралицата обеща също допълнителни, но по-малко широки пълномощия на правителствата на Уелс и на Северна Ирландия.

Днес бе 62-то тронно слово, в което кралица Елизабет Втора представи политиката на правителството. Първото тронно слово, което тя произнася е през 1953 г.. Тя е пропускала само два пъти този ритуал – през 1959 г. и 1963 г., заради бременност.

Церемониалът на тронното слово датира от 1536 г. В наши дни протоколът е значително опростен.

За да дойде в парламента на Уестминстър, Елизабет Втора пропътува краткото разстояние, което го дели от Бъкингамския дворец, със златна каляска. В Камарата на лордовете, в която се произнася речта, кралицата седеше редом до съпруга си принц Филип, до престолонаследника принц Чарлз и съпругата му Камила. За речта кралицата по традиция носеше пищна дълга бяла рокля и кралската корона.

Речта ѝ бе бъде последвана от дебат в парламента по представената правителствена програма и от вот на доверие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Starija hush
    #2

    Харесва ми програмата му.Успех в управлението

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.