Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството няма системно виждане накъде трябва да върви страната

0 коментара

Г-н Станчев, съгласен ли сте, че с новите икономически мерки ще се намери решение за високата безработица, високата бедност, ниските доходи?

В общи линии - не. Има само две неща, които са добри като идея. Едното е добро и като изпълнение, другото е лошо като изпълнение.

Добро като идея и изпълнение е ускоряването на несъстоятелността и ликвидацията, което е част от проблемите на функционирането на пазара в България.

Другото нещо, което е добро като идея, но е лошо като изпълнение, е премахването или намаляването на лицензионните и разрешителните режими. Първоначалната версия на законопроекта, която отиде в ръцете на правителството, предвиждаше неща, които са много по-добри от това, което сега ще излезе оттам.

Така например ще бъде премахнато мълчаливото съгласие, ще бъде увеличен списъкът на дейностите, за които се изисква лиценз и разрешение по изричното усмотрение на администрацията, ще бъде увеличен предварителният контрол и ще бъде премахнат в сравнение с първоначалния вариант един механизъм, който изисква анализ на приходите и разходите, на ползите и вредите от въвеждането на определен регламент.

От всички споменати мерки като че ли избрахте тези, които изглеждат най-малко радикални, най-малко нови. Не че и за рисковия фонд или за индустриалните зони също чуваме за пръв път, но...

Това с т.нар. зони е доста безсмислена работа. България в момента е в митнически съюз с Европейския съюз, с малки изключения, които ще свършат до края на тази година или в средата на следващата година. Тогава, когато се въвежда със специален регламент статут на такива зони, независимо в какви райони, то ще има един процес на внедряване, който ще трае, предполагам, около година, година и половина - две, и тези зони ще се обезсмислят с членството на България в Европейския съюз.

Но онова, което е процесът, ще се случи дотогава. А това ще бъде раздаване на права за собственост върху земя и строеж.

Всеки, който продава банани и обяви, че ще ги дава без пари, ще се окаже с огромна опашка пред сергията. Намерението, което е обявено, е подобно - продажба на права върху земя и средства на относително ниски цени. Естествено пред продавача на банани ще се образува опашка. По какъв начин се заобикаля опашката всички помним. Единственият начин е да отидеш на продавача и да му бутнеш пари. Това ще стане и сега. Тези, които ще спечелят от цялата работа, са назначенците на правителството в областите, където ще има такива зони.

А инвестиционен фонд със 100 милиона лева от фискалния резерв като алтернатива на банковото кредитиране?

Първо - в момента, когато се направи този фонд, банковият сектор ще бъде около 12-13 пъти по-голям от него.

Второ, този фонд има две възможности - или да купува акции от държавни предприятия, или да купува акции от частни предприятия. Ако купува акции от частни предприятия, то се получава вторична национализация на собствеността и на фирмите.

Ако купува акции от държавни предприятия, то тогава се получава, че от единия джоб се продават акции, от другия се купуват, т.е. има един виц, защо ручахме някои неща, които виждаме на улицата. Горе-долу същото се получава и с тази идея.

Тоест всички тези хора, които живеят в средата на ниските доходи, високата безработица и високата бедност, ще си останат там?

Трябва да е ясно, че тези хора, които са под чертата на бедността, са много по-малко, отколкото бяха преди 5 години. И тези неща не се решават за един или два дни, както и че няма чудесни решения. Този, който е нахранил хората с една риба просто вече го няма. Той е някъде другаде от 2000 години насам.

Като популизъм ли да определим в такъв случай обявената днес програма?

Не, според мен това е липса на системно виждане накъде трябва да върви страната. Това е подкопаване на съгласието около реформите, което съществува от февруари 1997 г. насам. Постепенно се създава ситуация, в която всички се съревновават за привилегии. И единственият, който печели, е този, който раздава привилегиите, т.е. правителството.

Вие срещате ли се с вицепремиера Николай Василев, казвали ли сте му тези неща? Каква би била вашата препоръка към него?

Да, разбира се, срещаме се. А относно препоръката - тези неща, които са добри, трябва да бъдат направени. Това са две неща. За другите по-добре да не се прави нищо. По-добре е да се ускори митническият съюз и да се премахнат ограниченията, които България поставя пред търговията с Европейския съюз и съседните страни, отколкото да се създават изкуствени структури, които в края на краищата ще работят за пълненето на джобовете на няколко администратори по места.

По- добре да се намалят разходите за водене на бизнес, отколкото да се създават отделни структури в страната, за които всички ще се борят за присъствие там.

*По БНР, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.