Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството подкрепи Меглена Кунева за комисар по правата на човека

21 коментара
Меглена Кунева, сн. БГНЕС

Бившият министър на образованието и бивш еврокомисар Меглена Кунева е българският кандидат за комисар на Съвета на Европа по правата на човека. Тя бе представена от зам.-министъра Ирена Димитрова пред представители на дипломатически мисии в София от държави членки на Съвета на Европа. Това съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР) на сайта си.

Димитрова посочи приоритетното внимание, което България отделя на въпросите на правата на човека в международните отношения.

Открои ролята на комисаря на Съвета на Европа по правата на човека за поддържането на високите стандарти на тази международна организация и осигуряването на нейната ефективна дейност.

Зам.-министърът посочи и "безспорните лични качества и изключително богатия професионален опит на българския кандидат", като подчерта увереността на правителството, че Меглена Кунева може да допринесе значително за отстояването на правата на човека в Европа, се посочва в съобщението.

Меглена Кунева представи своите виждания за работата на комисаря на Съвета на Европа по правата на човека и отговори на въпроси от присъстващите дипломати на държавите членки на организацията, акредитирани в София.

България издига за първи път свой кандидат за висша позиция в Съвета на Европа, посочиха още от МвнР.

На 11 януари от Съвета на Европа обявиха, че трима кандидати ще се борят за поста на генерален секретар на организацията. Кандидатите за приемник на хърватката Мария Пейчинович-Бурич са настоящият комисар по правосъдието Дидие Рейндерс, бившият президент на Швейцария Ален Берсе и естонецът Индрек Саар - социалдемократ, министър на културата от 2015 до 2019 година.

Комисарят по правата на човека е независима и безпристрастна институция, създадена през 1999 г. от Съвета на Европа. Основната задача на комисаря е да насърчава зачитането на правата на човека във всички 46 държави-членки на СЕ. Мандатът му е 6-годишен, без право на преизбиране.

Меглена Кунева е юрист, а от 2001 г. започва политическата ѝ кариера.

Тя е министър по европейските въпроси в правителствата на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев от 2002 до 2006 г., като след това става еврокомисар по защита на потребителите.

Кунева бе лидер на Движение „България на гражданите“ (ДБГ), което влеза в 43-тото НС като част от Реформаторския блок.

Тогава Кунева беше вицепремиер по европейските въпроси, както и министър на образованието и науката.

От 2018 г. е посланик на ЕС в Съвета на Европа. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #21

    Съвета на Европа , една излишна бюрокрация кояно яде парите ни.

  2. kosta
    #20

    Вечната номенклатура, винаги уредена. Балъци, доволни ли сте от промяната

  3. глас в пустиня
    #19

    За такива длъжности трябва да има бърз електронен референдум.

  4. Jordan*
    #18

    Снахата на политбюро на БКП оглави Международен комитет за правата на човека?! Онази другата, Боковица, дъщеря на друг комунистически престъпник си прекара чудесно в ЮНЕСКО! Що за политика на кадри използват западните страни? Да назначим тогава децета и внуците на хитлеристките водачи! Всички дечица на българските комунета се ширят в Брюксел, Люксембург, Страсбург, Виена! Безобразия!

  5. pepe
    #17
    Отговор на коментар #15

    Не. Кандидатите за бъдещи комисари минават на изслушване и одобрение в /"ресорните" по предложените отговорности на бъдещия комисар/ комисии/те на Европейския Парламент /неодобрение в съответната комисия означава, че страната, дала предложението, трябва да излъчи нов кандидат/, след това Генералната Асамблея гласува новата Комисия като цяло. Освен това Съвета на Европа не е Европейския съвет /състоящ се от държавните глави на страните-членки на ЕС/, нито е Съвета на Европейския съюз /Съвета на министрите/ и въобще не е орган на Европейския Съюз /така че със сигурност няма нищо общо с избора на комисари в ЕК/. Тези три съвета са различни. :)

  6. Мюнхен
    #16

    Предадени сме от Кирета, Бойкикевци и други от сглобката. Куневица е нещо като новата баба Цола- все на служба и все на постове, докато може да мърда. Даже външно прилича на баба Цола. Пък и защо да не прилича- и двете са замесени от едно тесто- комунистическо, службогонско, готованско. Вечните паразити на вечната номенклатурна измет.

  7. Мона Лиза
    #15
    Отговор на коментар #13

    Европейският парламент няма общо със Съвета на Европа. Посланиците, които са я изслушвали имат думата

  8. magda.shishkova
    #14

    И тая пак се уреди!

  9. pepe
    #13

    Поне е сигурно, че няма да бъде одобрена от Европейския Парламент... Имайки предвид състоянието на правата на човека в България, както и състоянието на законността като цяло /от което Съдебната система всъщност е само част, МВР например също е фактор, влияещ на състоянието на законността/, просто няма как да я одобрят, та поне срама ни ще е за кратко. Кирето съвсем предаде "промяната", вече връща неща, от които си мислехме, че сме се оттървали завинаги.

  10. ABV
    #12

    Защо лицето известно като "кунева" се срамува да използва истинската си фамилия пръмова?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.