Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството прие проектите на данъчните закони за 2006

0 коментара
Министерският съвет прие на заседанието си в четвъртък проектите на данъчните закони за догодина. В проектите са залегнали промени в действащите в момента данъчни закони, като основните изменения са в частта със ставките или елементите за определяне на данъците.

Министрите одобриха измененията в законите за местните данъци и такси, за облагането на доходите на физическите лица, за корпоративното подоходно облагане, за данък добавена стойност, за акцизите.

Данък сгради се увеличава от 30 до 100%

В закона за местните данъци и такси новото са увеличените данъчни оценки с 30 до 100%. Увеличението се налага заради скока на пазарните цени на имотите за последните пет години с 1,5 до 3 пъти. Промяната на данъчната основа се налага, когато пазарната стойност на имотите се измени с 20% от последната ѝ актуализация.

Увеличението е основно за коефициента за местоположение, който е основният елемент от образуването на данъчната оценка. Коефициентът се вдига с 20 до 30%, а в селищата с курортен характер – с 50 до 75%.

В някои селища, където пазарните цени са намалели, данъчната оценка ще се намали с 8 до 11%.

В проекта е записано още, че няма да се облагат с данък имотите с данъчна оценка до 1400 лв., защото разходите по администрирането на този данък са по-високи от приходите от него.

Местните данъци вече ще се събират от общините, както и такса смет, е записано още в проектозакона. В него са разписани и правомощията по събирането на данъка, както и редът на обжалването му.

Според европейските директиви в областта на транспорта за съставите от превозни средства има минимални нива на данъка, като България е поела ангажимент по глава 9 "Транспортна политика" да достигне през 2006 г. 50% от минималните за Европейския съюз размери. Изискването на директивите е да се облага целият състав (влекач и ремаркета) в зависимост от допустимата максимална маса, броя оси и вида на окачването. Поради това е направено предложение при определяне на данъка за състави от превозни средства да се взима за база само влекачът и допустимият тонаж на състава, който може да бъде теглен от този влекач.

Данък за ремаркета или полуремаркета няма да се дължи.

Отново по поети ангажименти по същата преговорна глава е предложено увеличение на данъка за товарните автомобили с допустима максимална маса над 12 тона. Увеличението е до 50% от минималните нива за ЕС.

В обхвата на финансовите услуги по закона за ДДС са включени договорните и пенсионните фондове

В обхвата на финансовите услуги по смисъла на закона за ДДС е предложено да се включат и управлението на дейността на договорните фондове (колективна инвестиционна схема) и на пенсионните фондове, е записано в промените в закона за ДДС.

Предлага се още разходите за ремонт на наети или предоставени за ползване на активи за не по-малко от 5 години да не считат за доставка по смисъла на закона, тъй като се приема, че това е нормалният срок за изхабяване на извършените ремонтни работи. Няма да се считат за доставка и направените подобрения от концесионерите, когато тези подобрения са част от концесионните договори.

Ставката на данъка не се променя и остава 20%.

180 лв. необлагаем минимум в подоходното облагане

Догодина минималният необлагаем доход ще бъде 180 лв. или с 50 лв. повече от сега. Това е записано в проекта за промени в Закона за облагане на доходите на физическите лица.

Скалите за облагане също се променят, като ставките на данъка стават съответно 20, 22 и 24%. Етажите ще са: за доходи между 180 и 250 лева – 20% плюс горницата над 180 лв., за доходи между 250 и 600 лева - 14 лева плюс 22% за горницата 250 лева; за доходи над 600 лева - 91 лева плюс 24% за горницата над 600 лева.

Данъчно задължените лица са улеснени при ползването на облекчения за направено дарение, като е отменено действащото сега условие лицето да няма неизплатени декларирани държавни вземания или такива, установени с данъчен ревизионен акт към момента на извършване на дарението.

Влезлият в сила от 1 януари 2005 г. Закон за здравето и Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността регламентират пожизнен срок на инвалидност за лица с експертно решение на ТЕЛК, чиито срок е изтекъл преди 31 декември 2004 г. или все още не е изтекъл към тази дата, в случай, че лицата са

навършили 65-годишна възраст. Затова в преходните и заключителни разпоредби на Закона за облагане доходите на физическите лица се предлага тези лица да ползват данъчни облекчения за намалена работоспособност пожизнено при наличието на тези условия, независимо, че решението на ТЕЛК може да е с изтекъл срок на инвалидност.

Патентният данък ще може да се плаща по-гъвкаво - според постоянния адрес на търговеца, а не само според данъчната му регистрация.

Скок в акцизните ставки ще доведе до поскъпване на цигарите до 3 пъти и на алкохола с 20%

Министерският съвет одобри известните вече проектопромени в акцизните ставки за цигарите, алкохола и горивата.

Акцизът за спиртните напитки ще бъде увеличен от 750 лева на 1100 лева за един хектолитър чист алкохол, измерен при температура 20 градуса по Целзий. Увеличението вследствие на новия акциз на цените на алкохола ще е с около 20%.

Акцизът на цигарите се променя от 0,0125 лева за един къс плюс 31,8% от продажната цена на 0,015 лева за един къс плюс 48% от продажната цена. Очакваното повишение на цената на цигарите е от 58 до близо 3 пъти за най-евтините марки.

Акцизното увеличение на течните горива ще доведе до поскъпването им с 2,6% за бензините и дизела.

Няма да се въвежда нулева ставка за пропан-бутана за битови нужди, защото липсата на акцизни складове не дава възможност да се упражнява ефективен контрол върху продажбите.

Нулева ставка за тези горива е предвидена в новия закон за акцизите и данъчни складове, която ще влезе в сила от 1 юли 2006 г.

Разходите за транспорт на работниците без данък печалба

От 2006 г. ще бъдат освободени от облагане разходите на работодателите, свързани с транспорта на работниците и служителите от местоживеене до месторабота и обратно, в случаите когато се използва обществен транспорт, е записано в проекта за промени в закона за корпоративното подоходно облагане.

Необлагаемият размер на представителните разходи става до 0,1% от приходите, предвижда още проектът.

Данъчната ставка за облагане на разходите за храна и отдих на работниците става 12%, а ако те се дават на наетите под формата на пари – облагането ще е 17%, както е сега.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.