Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството уволни повторно шефа на КРС

0 коментара

Два дни след като бе възстановен от съда, правителството повторно уволни председателя на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Георги Александров.

Този път причината е отказът на Александров да бъде проучен за надеждност и да получи достъп до секретна информация. От "Дондуков"1 уточняват, че КРС борави с класифицирана информация, свързана с радиочестотния спектър и ползваните честоти, включително и за нуждите на отбраната и националната сигурност.

Александров почва ново съдебно дело
Веднага след като разбра за повторното си уволнение, Георги Александров заяви, че пак ще обжалва пред съда. Пред Дарик радио Александров каза, че до този момент на комисията не се е налагало да работи с класифицирана информация и затова не се е съгласил службите да го проучват. По думите му, нито той, нито някой друг от членовете на комисията или от администрацията на КРС няма достъп до секретна информация и затова не било необходимо да се изпращат списъци с длъжности до контраразузнаването.

Говорителят на правителството Димитър Цонев обаче увери, че според юристите на МС този път мотивите за уволнението на Александров ще издържат в съда.

За председател на регулаторния орган отново е определена Гергана Сърбова, заела този пост веднага след първото уволнение на Александров през май т.г. За близо трите месеца, в които бе начело на КРС, Сърбова вече е поискала и е получила достъп до секретна информация.

Решението на правителството, взето на подпис, бе оповестено ден след като Александров обяви пред медиите завръщането си като шеф на КРС на брифинг в сградата на комисията. Във вторник той се сдоби с окончателното решение на съда, уважил неговата жалба срещу първото му уволнение.

Още в началото на юли първата инстанция на Върховния административен съд отхвърли аргументите на правителството, с които Александров бе уволнен на 13 май т.г. В тях те фигурираше мотива за липсата на достъп на шефа на КРС до секретна информация.

Запитан защо тази сериозна пречка пред Георги Александров да изпълнява функциите си не е била обявена още през май, пред Mediapool правителственият говорител Димитър Цонев обясни, че тогава правителството е решило да запази достойнството на шефа на КРС. След като майските мотиви били отхвърлени от съда и Александров се върнал в КРС още в първия възможен момент, кабинетът се принудил да оповести, че шефът на регулаторния орган на няколко пъти е отказвал да бъде проучен от службите за сигурност.

Неколкократните напомняния от Национална служба "Сигурност" и непрекъснатите откази на Александров бяха посочени от Димитър Цонев и като причина за 2-годишния луфт между приемането на закона за защита на класифицираната информация и уволнението на шефа на КРС.

Приетият през април 2002 г. закон даде 3-месечен срок на ръководителите на държавни органи да поискат достъп до секретна информация, включително и за служителите от ведомството си, чиито длъжности изискват боравенето с такъв тип данни.

Георги Александров, избран за председател на КРС още преди това, е отказал проучването за надеждност, не е попълнил предвидения въпросник и не е пожелал да му бъде издадено разрешение за достъп до класифицирана информация.

В нарушение на закона той не е подал списък с длъжностите на всички служители на КРС, заемането на които изисква достъп до класифицирана информация.

Също в нарушение на закона и въпреки изричните указания на НСС и на Държавната комисия по сигурността на информацията, Александров е упълномощил член на комисията като ръководител на организационна единица - длъжността, която той по право заема като председател на КРС според закона за класифицирана информация.

Всички тези действия правят невъзможно Георги Александров да изпълнява пълноценно задълженията си на председател на регулаторния съобщителен орган, уточняват от правителствената пресслужба.

"Проучването за надеждност се извършва само ако има съгласие за това на съответното лице. Правителството уважава и спазва правото на г-н Александров да не даде съгласие да бъде проучван, без той да обяснява мотивите си. Това обаче означава, че г-н Александров сам трябваше да поиска да бъде освободен от заеманата длъжност, предвид обстоятелството, че КРС работи с класифицирана информация", се казва в съобщението от "Дондуков"1.

Оттам обясниха, че решението на правителството да прекрати съдебната процедура по първото уволнение е заради дадената от ВАС възможност на Александров да се върне начело на КРС, която той незабавно използва. За да не допусне нерегламентиран достъп до секретна информация, кабинетът е изтеглил жалбата си пред 5-членния състав на ВАС и веднага е уволнил повторно Александров.

Междувременно обаче той успя не само да влезе в сградата на комисията и да направи изявления пред медиите, но и според информация от служители на КРС е прибрал печата на комисията и документацията от касата на председателя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.