Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Правосъдие за всеки" прекратява партньорството си с ПП-ДБ заради промените в конституцията

14 коментара
"Правосъдие за всеки" прекратява партньорството си с ПП-ДБ заради промените в конституцията

Гражданската инициатива за съдебна реформа "Правосъдие за всеки" обяви във вторник, че прекратява споразумението си за партньорство с коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България". Причината е недоволството на гражданската организация от съдебната реформа, записана в законопроекта за промени в конституцията.

Двама от водещите гласове на "Правосъдие за всеки" адв. Емил Георгиев и адв. Велислав Величков разкритикува остро проекта в частта му за правомощията на главния прокурор. По думите им в първоначалния проект на ПП-ДБ било предвидено да отпадне изцяло текста на чл. 126 ал. 2, в който се казва, че "главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори."

В "Правосъдие за всеки" не са доволни, че текстът не е отпаднал изцяло, а само е променен. В новия вариант се казва, че "главният прокурор е административен ръководител на върховната прокуратура".

"Някой е минал здраво с червения химикал и е обезсмислил промените за главния прокурор", казва Велислав Величков.

Според него новият текст не само не намалява правомощията на главния прокурор, а ги увеличава. Той каза, че в момента, в който главният прокурор се превърне в ръководител на двете върховни прокуратури автоматично се превръща в инстанционен контрол и ръководител на всички апелативни прокуратури.

"Когато това се гарнира с факта, че ще ръководи заседанията на Прокурорския съвет, ще определя дневния му ред, при липсата вътре на министъра на правосъдието и при увеличената парламентарна квота, неговото влияние в никакъв случай не става по-малко. Така не се ограничават правомощията на главния прокурор", казва адв. Величков от "Правосъдие за всеки".

Другият проблем е свързан с намаляването на мандата на главния прокурор от 7 на 5 години, но в същото време му се дава право на втори мандат, каквото сега няма. Това потенциално е увеличаване на мандата на шефа на прокуратурата, казва адв. Емил Георгиев.

Велислав Величков обясни, че след внасянето на проекта за промени в конституцията "лидерите (на ПП-ДБ) спряха да си вдигат телефоните".

"Може да предположим, че те са писани от ГЕРБ и ДПС, най вероятно от Десислава Атанасова, защото за текста, че той трябва да ръководи прокурорския съвет, директно ни беше казано, че е писан от Десислава Атанасова. Имаме чувството, че четем проекта на ДПС, а не на ПП-ДБ", казва Величков.

Пет дни преди да бъде внесен официалният общ проект за промени в конституцията, ПП-ДБ представиха своя проект, обяснявайки, че той е разработен с "Правосъдие за всеки".

Адв. Величков коментира, че в гражданската организация има разбиране, че са нужни поне 160 гласа за промени в основния закон, но обвинява ПП-ДБ за "недопустими компромиси отвъд границата за смисъла на тези промени".

"Ако останат тези текстове, по-добре да не се прави нищо, защото отваряйки конституцията сега, ще я затворят за следващите 10 години. И ще стане така, че нещо се е променило, за да си остане пак същото", каза Величков.

"Правосъдие за всеки" декларира, че ще се включат в дебата за промени в конституцията и дори ще организира собствена конференция, на която ще поканят лидерите на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Промените в конституцията

Проектът за промени в конституцията превръща Висшия съдебен съвет в орган, който ръководи единствено съдилищата. ВСС трябва да се състои от 15 членове, сред които председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС).

Ключово е разпределението на силите в този нов ВСС - 8 от 15-те членове трябва да се избират пряко от съдиите. Това гарантира правото на съдийско самоуправление, което е водещ европейски стандарт. Само петима членове ще бъдат избирани от Народното събрание, но те не трябва да са магистрати. Целта е системата да не се затваря за обществото.

Съотношението 8:2:5 дава шанс на съда да се откъсне за първи път от политическите зависимости, които го владеят през ВСС през последните 30 години.

Прокурорите са отделени в Прокурорски съвет, който ще се състои от 10 членове. Мнозинството от 6 членове ще се избира от парламента. Представителите на политическата квота няма да бъдат магистрати, т.е. ще са независими от прокуратурата. Двама членове ще идват от прокуратурата, а един от следствието, четвъртият ще е главният прокурор.

Съотношението 6 на 4 теоретично дава шанс на Прокурорската колегия да прекрати диктатурата на главния прокурор, но всичко зависи от хората, които парламентът изпрати в колегията.

По отношение на главния прокурор отпада правото му да осъществява надзор за законност върху всички институции в страната, което му даваше възможност да се бърка по всички теми в държавата. Тази промяна ще спука властовия балон на главния прокурор, който досега му даваше широки възможности да се бърка в политиката. Отпадане на правото на главния прокурор да извършва методическо ръководство на всички прокурори и се прехвърля в Прокурорската колегия.

Общият проект на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС е смекчен вариант на проект, изготвен от ПП-ДБ и "Правосъдие за всеки".

При представянето на общия проект Христо Иванов каза, че "ядрото на промените е съдебната реформа". Според него в общия проект няма значителни разлики спрямо това, което бе предложено в проекта на ПП-ДБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #14
    Отговор на коментар #4

    А? Кой трябваше да "убеди обществото"? :) Понякога искрено се чудя дали някой хора четат какво са написали.

  2. jivka65
    #13

    ДБ-ПП стават все по-големи аутсайдери, не че нещо...

  3. kosta
    #12

    Само екзалтирания офисен планктон още не еразбрал какво са умните и красиви тарикати

  4. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #11
  5. ефрейтора
    #10

    За да са във властта , неколкото фигури от пепетата ще приемат /поемат/ всичко . А дебетата отдавна са присъдружни пинчери...

  6. Гeн. Иван Колев
    #9

    Намирам това решение за правилно и аргументирано. Или ще се върши смислена работа като хората или по-добре нищо. ГЕРБ и ДПС не могат/не искат да реформират съдебната система. Иначе да бяха го направили досега. Не може сериозно да се очаква БиБи или Пееф и мамка му да правят реална реформа на правосъдието. Компромиси да, но разумни и не на всяка цена и не така, че БиБи-тата и Шиши-тата да си прокарват номерцата зад гърба или, което е още по-зле, с мълчаливото съгласие на ПП-ДБ.

  7. ABV
    #8

    Всеки честен човек, който има капка здрав разум никога е трябвало да има каквито и да било очакване от смотаняци, мухльовците, импотентите ДеБили; мерзавците, подлеците, негодниците, боклуците от подмяната на пУ/атков; техните приятели мутро-тикво-мафиоти и етно-мутро-мафиоти!

  8. Rolo Tomassi
    #7

    Без съмненние, всяко неспазено обещание ще доведе до електорална санкция от гласоподавателите на съответната партия, която се е отметнала.

  9. anton nikolov
    #6

    Така е когато правиш правосъдна реформа с шайката на Гроб и ДПС и ги оставяш да си разиграват коня.

  10. Milanova Magda
    #5

    Похвално действие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.