Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Празнуваме Димитровден

Според народните поверия от днес започва зимата

0 коментара
Празнуваме  Димитровден

В православния свят на 26 октомври се почита паметта на свети Димитър Солунски, който по време на управлението си над гръцкия град, открито изповядва християнската вяра, заради което е хвърлен в тъмница.

Преди да бъде изпълнена смъртната му присъда, той е убит с копие от войници по време на молитва. Това е и причината християнската църква да го провъзгласи за мъченик на вярата и светец, а жителите на Солун започват да го почитат като покровител на града.

Българските вярвания гласят, че със свети Димитър идва зимата, както със свети Георги - лятото. Съпоставянето на двамата светци не е случайно, тъй като според легендата те са братя.

Св. Димитър язди червен кон, а от дългата му брада падат първите снежинки. Той е покровител на студа, заради което хората в миналото го свързвали и със света на мъртвите. Ето защо около Димитровден е и една от трите големи задушници за годината.

Народните предания представят св. Димитър като брат близнак на св. Георги. Докато били в човешки облик, двамата се разделили в различни краища на света, но преди да тръгнат, Георги предупредил Димитър - ако види от стряха да капе кръв, значи е умрял.

След време така и станало и когато Димитър отишъл в онази част на света, където живеел Георги, заварил ламята, която вече го била изяла. Чудовището обаче дало на Димитър душата на Георги и двамата братя яхнали конете и литнали към небесата. Именно там си разделили годината на две - по братски, и така, топлите месеци останали за Георги, а студените - за Димитър.

На Димитровден се слага край на тежкия физически труд, свързан с прибирането на реколтата. Стопаните започват да подреждат дървата за зимата и да изпълняват ритуали, свързани с гоненето на вредители, които биха повредили запасите от зимнини. Това са така наречените "миши дни".

И на Димитровден, както на Игнажден, се гадае по първия човек, който прекрачва прага на дома. Обредът на този ден се нарича булезване или полязки. Ако първите полазници, влезли в къщата, са момчета, през следващата година ще се раждат повече мъжки животни, а ако гостенинът е имотен и благороден, в годината ще има плодородие, благополучие и здраве.

Димитровден бележи и началото на годежите и сватбите. В този ден на трапезата се слага корбан чорба или гювеч от овнешка или пилешка яхния. Към тях се сервират зеленчуци като варена царевица и др. За подслаждане се поднася пестил, печени ябълки, рачел, тиква и така характерната за празника ябълкова пита.

Из някои краища на България, щом в къщата има именик, значи задължително трябва да му се приготви пълнено пиле.

На този ден именици са Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита и техните производни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.