Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преболедувалите тежко, неваксинираните и хронично болните са по-застрашени от дълъг Covid

0 коментара
Проф. Георги Момеков (в средата) и д-р Валери Цеков

По-склонни да развият дълъг Covid-19 са хората, които са преживели по-тежко заболяването, особено тези, които са били хоспитализирани или са имали нужда от интензивно лечение. В рисковата група попадат и хората, които са имали остри или хронични здравословни проблеми преди вируса, неваксинираните, преживелите мултисистемен възпалителен синдром по време на или след заболяването, както и тези със затруднен достъп до здравеопазване и лечение. Това обясни д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина (БСИМ) по повод началото на националната информационна кампания "По-силни срещу Covid-19", която се организира от сдружението в партньорство с Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

"При съмнение за дълъг Covid-19 е нужно без отлагане да се потърси лекарска помощ при общопрактикуващия лекар или специалист със съответната специалност", каза д-р Цеков. Той припомни, че ваксините дават огромно предимство в защитата на хора и цели общности срещу инфекция и тежко протичане на заболяването. Ваксинираните, които впоследствие са се заразили, са по-склонни да бъдат безсимптомни в сравнение с неваксинираните.

Данните показват, че вероятността при ваксинираните да се наложи хоспитализация е над 70% по-малка. Напълно имунизираните, при които има пробив във ваксинацията, са с около 49% по-ниска вероятност да развият симптоми на дългосрочен Covid-19 синдром от неваксинираните.

По последни данни на Центъра за контрол на заболявнията (CDC) на САЩ при 13.3% от преболедувалите вируса с пост-Covid той продължава един или повече месеца след заразяване. При 2.5% - три или повече месеца и при над 30% - шест и повече месеца сред пациентите, които са били хоспитализирани.

Здравословните проблеми при дълъг Covid-19 са разнообразни: кръвни съсиреци (тромбози), съдови, сърдечно-съдови, дихателни, хематологични, неврологични, бъбречни (остро увреждане на бъбреците, бъбречна недостатъчност), мускулно-скелетни проблеми, нарушено психично здраве, главоболие, "мозъчна мъгла". "Много от тези състояния се срещат и при заболявания, различни от Covid-19 и нито едно не е уникално за дълъг Covid-19, поради което той е труден за диагностициране", коментира д-р Цеков.

При децата също се наблюдава дълъг Covid, но по-рядко (около 2%). Срещаните при тях симптоми са влошено физическо и психично здраве четири или повече седмици след инфекцията със SARS-CoV-2. Проявите са предимно тревожност, уморяемост, главоболие, сърцебиене, болки в мускулите, затруднена концентрация и безсъние, алергичен ринит.

Проф. Георги Момеков от Катедрата по фармакология, фармакотерапия и токсикология на Медицински университет – София представи данни, според които в държави с нисък имунизационен обхват, каквато е Бълграия, смъртността е по-висока. Именно затова, според него, ако бяха изчакани обичйните срокове за клинични изпитвания на ваксините, щетите за обществата, щяха да са свързани с висока смъртност, висока честота на тежко протичаща инфекция с трайни последствия, продължителна нетрудоспособност, изтощаване на здравните системи, засягане на пациентите, изискващи постоянни и спешни грижи, продължаващи мерки тип локдаун с блокиране на икономиката и висока честота на мутации.

Националната информационна кампания "По-силни срещу Covid-19" има за цел да повиши информираността на обществото относно SARS-CoV-2 и необходимостта от ваксинация срещу него, да отговори на най-често задаваните въпроси и да промени отношението към имунизацията.

В рамките на кампнията е създаден анимиран видео клип, който ще се разпространява в социалните мрежи и медиите, както и ще се излъчва на екраните на метростанциите в София до края на месец юни.

Информация за кампанията ще достига до обществото и чрез специален радио спот. Изготвени са и информационни брошури, които ще се разпространяват с помощта на общопрктикуващите лекари. Съдържанието на всички материали е съгласувано с Министерството на здравеопазването.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.