Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предисловие

0 коментара

Настоящият доклад беше изготвен в съответствие с приложение А на договора между Краун Ейджънтс и Министерство на финансите на Република България, "Мерки за подпомагане на реформата в Българската митническа администрация," подписан на 29 ноември 2001.

Приложение C на договора съдържаше основните рамки на техническото приложение. Краун Ейджънтс приеха, че то изисква прецизиране и допълнително разработване на базата на подробен анализ на оперативния капацитет на БМА, както и на бъдещите нужди на агенцията.

Ключовите задачи на програмата отразяват стратегическите цели на БМА и правителството на Република България:

" създаване на законодателен и оперативен капацитет, необходими за прилагането на Acquis Communautaire в областта на митниците
" повишаване на държавните приходи посредством ефективното и успешно събиране на всички митнически сборове и други налози
" създаване на митнически процедури за улесняване и насърчаване на законната търговия
" намаляване на нивото на корупция, измами и на други видове престъпления, като се идентифицират и накажат извършителите, особено участниците в една систематична и организирана престъпност.
Ключовите компоненти на програмата, изложени в техническото предложение, са следните:
" оказване на помощ на БМА в разработването на функциите "Разузнаване, разследване и вътрешен одит"
" създаване на мобилни екипи
" оказване на помощ при изграждането на системи за външни комуникации
" Модули на софтуерна програма ТИМС, в помощ на мерките на Краун Ейджънтс
" оказване на помощ в създаването на мерки, свързани с насърчаването на законната търговия
" оказване на помощ при създаването и функционирането на Консултативен съвет за реформа в митниците

Програмата на Краун Ейджънтс има за цел значителното повишаване на държавните приходи в рамките на процеса на реформата и модернизацията на БМА. В рамките на програмата Краун Ейджънтс ще помогнат за разрешаването на редица реформи, а по-широкият процес на реформа изисква участието на редица други организации и агенции. Краун Ейджънтс напълно разбират необходимостта от сътрудничество с всички партниращи организации, за да няма дублиране на усилията и с оглед максималната съвместимост на програмите.

Намерението на Краун Ейджънтс е да се създаде програма, която да отговаря на нуждите на БМА и на всичките партниращи организации в процеса на реформа, в това число и Европейската комисия, Световната банка, Международния Валутен Фонд, ООН, САЩ, Инициативата за сътрудничество в Югоизточна Европа и Пакта за стабилност.

По-голямата част на другите проекти и дейности са фокусирани върху конкретни функционални области (например развиването на инфраструктура, информационната технология, мерки за насърчаване на законната търговия и други). Един от текущите ключови проекти е Проектът PHARE към Европейската комисия за Организация и управление на човешки ресурси с под-програма, свързана с последващ контрол. Този проект се осъществява от Германската митническа администрация на базата на споразумение между БМА и Министерство на финансите на Германия (BG01/1B/F1/02-03).

Всеки проект, който се занимава с организация и управление на високо ниво, ще повлияе до определена степен на изпълнението на почти всички други проекти в тази област. От друга страна, всеки проект в областта на митниците може да повлияе на организацията и управлението на агенцията. Следователно е важно да се определят параметрите на отделните проекти.

Краун Ейджънтс разбират необходимостта да не действат едностранно по въпроси, свързани с организацията и управлението на човешките ресурси и последващ контрол, тъй като тези въпроси са в компетенциите на споразумението за туининг с Германското правителство.

Ние разбираме, че подобна декларация ще бъде включена в споразумението по туининг относно дейностите, включени в програмата на Краун Ейджънтс, и други проекти, финансирани от Европейския съюз.

Краун Ейджънтс ще положат всички усилия, за да няма дублиране между тяхната програма и други дейности, особено проекта за туининг. Целта на този подход е двата проекта да функционират успоредно, като редовният обмен на информация ще помогне да се избегне припокриване. Когато в рамките на програмата на Краун Ейджънтс изникнат въпроси, касаещи организацията и управлението на човешки ресурси и последващ контрол, необходимите мерки ще бъдат обсъждани и съгласувани с БМА и Германската администрация.

Следва да се отбележи, че предварителната фаза на работа по изготвяне на доклада на Краун Ейджънтс бе затруднена от променящата се политическа среда, усиления интерес към проекта от страна на медиите и острата лиспа на сътрудничество от страна на предишния директор на БМА. Тази липса на сътрудничество беше сериозна пречка за Краун Ейджънтс през месеците януари и февруари 2002 за събиране на иформацията, необходима за изготвянето на предварителния доклад. След назначаването на 21 февруари 2002 на новия директор и висшето ръководство, ситуацията се промени значително и сега работим в пълно сътрудничество с БМА на всички нива.

Първоначалната дата за предоставянето на настоящия доклад бе два месеца след влизането в сила на договора. Но поради горепосочените проблеми Министърът на финансите удължи срока до 12 април 2002. Краун Ейджънтс изразяват своята благодарност на Министъра на финансите за проявеното разбиране.

Бихме искали да изразим своята благодарност на всички онези в ръководството на Министерство на финансите и в БМА, които ни оказаха необходимата помощ при извършването на предварителната фаза.

Бихме искали да благодарим на голям брой персонал на БМА в София и извън столицата, които ни помогнаха с информация и със съвети, на базата на които е изготвен този доклад. Изразяваме своята благодарност и на представителите на партниращите организации, които участваха в консултациите и ни предоставиха своите коментари и бележки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.