Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преднината на ГЕРБ се дължи на подценяване и обрати от последната седмица

73 коментара
Преднината на ГЕРБ се дължи на подценяване и обрати от последната седмица
Недооценяване потенциала на ГЕРБ, високата активност, мобилизиране на прагматичен вот и отприщилата се вълна на неодобрение към сегашното правителство са част от причините, които социолозите изтъкват за разминаването между предварителните проучвания и убедителната победа, която партията на Бойко Борисов постигна на изборите в неделя. Пред Mediapool социолози коментираха още, че разликата от една седмица между изборите и предварителните проучвания също е оказала влияние върху точността на резултатите, тъй като голям брой хора са взели решение да гласуват в последния момент.

"Не сме дооценили потенциала на ГЕРБ. Знаехме, че тази партия ще събере гласовете на хората, които искат смяна на управлението и по-високата избирателна активност донесе допълнителни гласове за нея. Освен това последните проучвания са правени седмица преди изборите", каза пред Mediapool социологът от агенция "Скала" Цветозар Томов.

Според Мира Радева от МБМД убедителната победа на ГЕРБ се дължи до голяма степен на "прагматичния вот на българина". "Известно време преди изборите се говореше, че ще има осем партии в парламента, че при това положение се задава политическа криза и невъзможност за съставяне на правителство, дори се лансираше тезата за предсрочни избори. Това според мен е накарало хората да гласуват масово за ГЕРБ", коментира Радева пред Mediapool.

"Да не говорим за абсурдното изказване на президента, който ден преди изборите си позволи да дава насоки какво да бъде следващото правителство. Българинът каза "не" на един самозабравил се политически елит, на политическото инженерство. Народът показа, че той си е суверен", допълни още Янова.

Живко Георгиев от "Галъп" отдава разминаването между социологическите проучвания и реалните резултати на обстоятелството, че 20% от гласувалите са решили да го направят в последните два дни преди изборите. Според него последната седмица е генерирала и мощна протестна вълна.

Юрий Асланов от "Афис" заяви, че основният фактор за разминаването е активността - всички социолози са заложили на по-ниска активност, а динамиката в последните дни е променила нещата.

ГЕРБ разширява позициите си навсякъде, БСП – първа сила сред ромите

Социолозите са единодушни, че ГЕРБ разширява подкрепата си във всички региони на страната и сред всички групи избиратели. Живко Георгиев коментира, че дори и в селските региони партията на Бойко Борисов е номер 1, въпреки традиционно силните позиции на БСП там. БСП има преднина единствено във възрастовата група на 60 години, но и там дистанцията се скъсява.

Мира Радева също отчете, че ГЕРБ "превзема" утвърдили се като "червени бастиони" градове, както и част от избирателите на левицата в пенсионна възраст. В групата над 60 години Коалиция за България взема 33%, а ГЕРБ 29%.

Радева допълни, че като цяло ГЕРБ води БСП почти по всички показатели и групи. "Интересно е обаче да се каже, че Коалиция за България е първа политическа сила сред ромите. Тя е получила 36 % от техните гласове, ДПС е втора с 32 %, а ГЕРБ - трета с 21 %. Назад остават партии, нарочени, че купуват ромски вот, като "Лидер" с 2 %. Освен това БСП води пред ГЕРБ и в групата на нискообразованите. Там първа е ДПС с 40 %, втора Коалиция за България с 26 % и трета ГЕРБ – с 18 %", заяви Радева.

Тя посочи, че при висшистите обаче ГЕРБ е първа сила с 44 %, а Коалиция за България е взела 16 %.

Цветозар Томов и Юрий Асланов също отчитат разширяване позициите на ГЕРБ навсякъде. Асланов отбеляза като показателна загубата на БСП в традиционни "червени крепости" като Видин, Враца и Монтана.

Томов смята, че постигнатото от БСП на тези избори е възможният максимум за червените, тъй като партията се е амортизирала от участието си във властта. Според Мира Радева обаче левицата е можела да мобилизира по-голяма подкрепа.

Неустойчива подкрепа за ГЕРБ

Цветозар Томов смята, че подкрепата, получена от ГЕРБ, няма как да е устойчива величина. "С победата си партията на Бойко Борисов сменя политическата си роля в обществото и от опозиция се превръща в управляваща. Ако ГЕРБ успее да оправдае очакванията на хората, които са гласували за нея, тя дори има потенциал да разширява влиянието си. Но ако не се справи с тази задача, подкрепата към нея ще пада", коментира Томов.

Юрий Асланов смята, че високият резултат на партията на Бойко Борисов се дължи на това, че българите са изпълнени със свръхочаквания, които няма как да се случат.

Живко Георгиев коментира, че голям процент от вота за ГЕРБ е протестен. В същото време ГЕРБ се е позиционирала като единственото превъплъщение на желанието едновременно и за промяна и за стабилност. В нормална политическа ситуация това биха били две полярни групи.

Според Мира Радева още на евроизборите е било ясно, че 60% от българите искат промяна, но тогава това желание е било разхвърляно към повече партии, докато сега е концентрирано в подкрепата към ГЕРБ.

Социолозите са единодушни, че високият резултат за ДПС се дължи на големия брой гласували в Турция и отчасти на това, че електоратът се е мобилизирал от анти-ДПС вълната през последните седмици.

Анализаторите отдават разликата в резултата на НДСВ на евровота и сега в силната мажоритарна кандидатура на Меглена Кунева. Само Асланов е на мнение, че не това е основната причина за краха на царистите. Според него те са направили грешката да запазят стила на кампанията си от евровота, въпреки че тя не е приложима за спецификата на избори за национален парламент.

Рекордните манипулации причина за високата активност

Мира Радева и Цветозар Томов откриват връзка между манипулациите на вота и високата активност, но гледните им точки се различават коренно.

Томов е на мнение, че високата активност отчасти се дължи именно на "манипулирания вот". "Според мен част от хората, които излязоха да гласуват са били "стимулирани" да го направят. Става въпрос за организираните гласове на хора, които на практика не знаеха защо излизат да гласуват", коментира той.

"Получиха се много сигнали за нарушения на вота и това отвратително явление придоби големи размери, така че аз няма да се учудя, ако манипулираните гласове достигнат половин милион. В същото време държавата беше безучастен свидетел на опорочаването на вота", каза той.

Мира Радева обаче е на мнение, че предупрежденията от неправителствени организации и медии за чудовищни манипулации на вота са стреснали хората и затова те са излезли масово да гласуват, за да неутрализират "купените" гласове и контролирания вот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

73 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гълъба намира
    #81

    ДИЛОВ ФЪФЛИГЕЙЧО ПИЩИДОГАН ПИЯНСИГАНИНЪТ ГРАКААМАН!!!САМО БАТЕ БОЙКОЕ ПИЧ ТА ДРЪНКА!!!

  2. zr
    #80

    Аз бих допълнил със следния скромен коментар за причините за тези резултати. А именно1. България с всеки изминат ден все повече и повече се превръща в “територия”. Под “територия” разбирам намаляваща държавност и увеличаващ се феодализъм. ДПС вилаетите и модели като “Несебър” и “Дупница” са свидетелсво за увеличаване на феодализма. А българският народ и неговата родова памет помнят какво се случи преди 600 години когато държаността намаляваше.Българският народ се вдигна и със своят вот, каза че иска

  3. abv
    #79

    Поне за седмица.

  4. социологвсянка
    #78

    БКПдасепремахнеоттялотонанациятаитазизадачасголямозакъснениебеизпълнена!

  5. един
    #77

    политически угодно паразитно съсловие, чиято задача е да формира мнение и нагласи и да предизвика желания вот.

  6. Пенчо Драганкин
    #76

    "абсурдното изказване на президента, който ден преди изборите си позволи да дава насоки какво да бъде следващото правителство" - абсурдно за непосветените, баш си беше навреме и (според сценария) явно свърши работа - резултатите го показват...

  7. sensini
    #75

    osnoven izvod za GERB - da se vyvede obrazovatelen cenz za sledvashtite izbori, nai-malko zavyrshena gimnaziq, za da se glasuva! Hem shte namaleqt niskoka4estvenite izbirateli kato razni deto ne znaqt bylgarski, hem tiq s obrazovanie po-trudno se kupuvat. Tova e uspeshno reshenie prilagano v strani s golqm broi niskoobrazovani. Ina4e se polu4ava diktatura na proletariata nad edna shto gode obrazovana prosloika, koqto vposledstvie se nalaga da emigrira.. kakvo mislite?

  8. Ром
    #74

    Бат` Серги добре храни, ама избори един - два пъти в година само. Туй БСП-то сал за роми мисли, ама отива си, чувам по махалата ...

  9. Вишински
    #73

    Има много лесен начин да разберете дали пред вас стои нахален и безочлив човек. Нужно е само да сподели с вас, че работи като социолог, политолог или икономист, да го направи без притесенение и без срам - и нещата са ясни. Пред вас е завършен подлец.Защото, това не са професии. Няма как да са. Това не са науки. Няма как да са. Пред вас е застанал човек, който по нищо не се отличава от гледачка на кафе или от астролог, но нахално настоява да го възприемате сериозно и да се съобразявате с изричаните

  10. отидеси
    #72

    инямадасевърненикога!!!Даситърситедругиспонсоридокатоевреме...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.