Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предстои лицензиране на 300 радиа и телевизии

0 коментара
Предстои лицензиране на 300 радиа и телевизии

Създадена е работна група с представители от Съвета за електронни медии (СЕМ), Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) и Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори (АБРО) за предстоящото лицензиране на около 300 медии в 200 града, ползващи честотен ресурс. Това съобщи във вторник председателят на КРС Георги Александров пред журналисти, представяйки приоритетите на регулатора за 2006 г.

Става въпрос за радиа и телевизии, които трябва да се лицензират според Стратегията на СЕМ за електронните медии.

Работната група ще проучва проблемите, които се очертават с лицензирането на медиите и ще има готовност дори да изготви законодателни промени, свързани с този процес, каза Александров. По думите му медийното лицензиране се очертава да е сложно и нелесно, заради разрешителните, издавани по различни законодателни актове, както и поради изтичането на някои от лицензите.

До април-май тази година се очаква да бъдат готови икономическите анализи за предоставянето на далекосъобщителни лицензи от типа “точка към много точки”, но за горния честотен диапазон над 26 гигахерца, каза още шефът на КРС. Високите честоти до скоро са се ползвали за нуждите на сигурността и отбраната, но вече са свободни за граждански цели. Тъй като има достатъчно честотен ресурс, възможно е да се реши да се предостави лиценз за всеки телекомуникационен оператор на пазара, обясни Александров.

При интерес, операторите може просто да си платят честотите по определената законова тарифа, като крайната цена ще зависи от широчината на канала, на който ще се раздели честотния ресурс, допълни Петър Рендов, член на КРС. Възможно е обаче и да се обяви търг за тези лицензи, каза шефът му Александров. Това ще зависи от анализа, който ще проучи състоянието и цените на технологиите, които може да се приложат във въпросния диапазон, за да се оцени икономическата ефективност от изграждането на мрежа по технологията “точка към много точки” над 29 гигахерца, допълни той. При всички положения обаче лицензите няма да са обвързани с внедряването на конкретна технология, категоричен бе Георги Александров.

Относно третия лиценз клас Б по същата технология, но за нискочестотния ресурс от 3,5 мегахерца, който остана неполучен след търга в края на октомври, защото БТК и “Орбител” се отказаха от спечелените разрешителни, едното от които взе “Мобилтел”, Александров каза, че ще се реши какво да се прави с него. Възможни са три варианта, допълни той. Единият е да има нов търг, другата възможност е да се предостави за регионално ползване и последният вариант е честотният ресурс да се остави за докупуване от останалите национални лицензианти на технологията, които искат да разширяват възможностите си.

До средата на годината трябва да се определят и честотите за цифрово радио наземно разпръскване, каза още председателят на КРС. А до края на 2006 г. се очаква да е готова стратегията за преминаване от аналогово към цифрово радиоразпръскване. Съобщителният регулатор ще пише и Закон за електронните съобщения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.