Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предупреждения за "колапс" на Шенген и възстановяване на границите

24 коментара
Предупреждения за "колапс" на Шенген и възстановяване на границите

Повечето европейски страни подкрепиха Франция в спора ѝ с Италия по повод решението на Рим да издава временни визи на мигранти от Тунис, което доведе предупреждения за "колапс" на Шенгенската система и възстановяване на границите между страните членки. Въпросът за разпределянето на северноафриканските мигранти бе обсъден в понеделник на срещата на вътрешните министри на ЕС в Люксембург.

След края на срещата италианският вътрешен министър Роберто Марони (член на антиимигрантската партия Северна лига), заяви, че страната му трябвало "да обмисли дали все още си заслужава да е член на ЕС", след като никой не иска да сподели бремето на прииждащите северноафрикански мигранти, докато Италия внася своя дял в спасителните фондове за еврото и за военни операции. Но по този специфичен проблем, когато трябва да ни се помогне, страните от ЕС нямат абсолютно никакво желание да покажат солидарност, заяви Марони на излизане от министерската среща, предаде EUobserver.

Миналия четвъртък италианското правителство взе решение за издаване на временни разрешения за пребиваване на около 23 000 мигранти от Тунис, пристигнали на малкия остров Лампедуза. С тези разрешителни те могат да влизат свободно във Франция, а френските власти върнаха обратно хиляди тунизийци на границата с Италия.

Германия, Франция и Австрия заедно със страни като Холандия, Финландия, Белгия и Словакия гледат на Шенгенското пространство като зона на доверие сред страните членки. Италия подкопава този базисен принцип, заяви дипломат, присъствал на разгорещения дебат между министрите в понеделник.

Австрия, която има обща граница с Италия, заплаши да възстанови граничния контрол. Вътрешният министър Мария Фектер предупреди за "колапс на Шенгенската система", ако поведението на Италия бъде толерирано.

Италия използва националния закон за извънредни ситуации за временна защита, за да политизира целия проблем с тунизийската миграция, така че всеки в ЕС е засегнат от това, каза германският външен министър Ханс-Петер Фридрих по време на пресконференция в Люксембург. Ние очакваме Италия да се придържа към правилата, допълни той.

"Издаването на масови разрешителни е нарушение на духа на Шенген. Ако такива разрешителни се издадат на десетки хиляди хора, тогава не само Франция, Германия и Австрия ще възстановят границите си, но също и по-далечни страни. Тогава ще загубим онова , което сме постигнали с Шенген", посочи Фридрих.

Комисарят по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом предупреди, че издаването на подобни разрешителни за временно пребиваване става съгласно стриктни правила. Тя добави, че решението на Италия не може да бъде оспорено с правни аргументи, тъй като тя има право да издава временни визи.

Единствената страна, която призова за солидарност с Италия, беше Малта, която се намира в сходна ситуация. В Малта има над 800 бежанци от Либия, пристигнали на острова миналата седмица.

Малта и Италия поискаха от Еврокомисията да активира специалния механизъм за бежанците, приет, но останал неизползван през 2001 г. след войната в Косово, като сега се настоява да бъде задействан по отношение на хората, прииждащи от зоната на военния конфликт в Либия. Това би означавало на всеки, който идва от тази зона, автоматично да получава статут на бежанец във всяка страна от ЕС.

Останалите държави обаче не пожелаха до подкрепят подобен ход.

Еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом изтъкна, че "много силно мнозинство" от страните членки смятат, че нивото, след което може да бъде активиран защитният механизъм, още не е достигнато.

"Механизмът бе създаден след косовския бежански поток, когато ставаше дума за стотици хиляди бежанци. Сега случаят не е такъв", заяви тя. Малмстрьом обаче призова страните членки да проявят солидарност и доброволно да приемат на своя територия северноафрикански мигранти, пристигнали нелегално в Малта. Според дипломати, цитирани от ДПА, Германия, Белгия, Унгария, Швеция и Словакия са се съгласили да направят това.  

Дипломатически източници, цитирани EUobserver, изтъкнаха, че министрите на ЕС много ясно са разделили двете теми – проблемите на Малта с притока на хора от Либия е проблем, тъй като за толкова малка страна 800 души са много. Но министрите не са съгласни Италия, страна 60-милионно население, да настоява за специалния защитен механизъм, за да се справи с икономически мигранти, не с бежанци, допълва източникът.

Той е уточнил, че италианският вътрешен министър е бил единственият, който е смесил двата въпроса – за прииждащите хора, които нямат право да искат убежище и трябва да бъдат върнати в техните страни, и за бежанците от Сомалия, Еритрея и т.н., заварени в Либия от военния конфликт, които са успели да избягат, но не могат да бъдат изпратени в родните им страни.

Малмстрьом призна, че солидарността на ЕС е изправена пред изпитание заради притока на имигранти.

Испанският вътрешен министър Алфрледо Перес Рубалкаба изтъкна, че е необходима "съгласувана европейска миграционна политика" и че Италия е изправена пред един "европейски проблем". "Италия е южната врата на Европа и Европа трябва да се съобрази с това", подчерта Рубалкаба. "Италия и Малта са изправени пред проблем и ние трябва да покажем солидарността си с тях."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #24
  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #23
  3. borej
    #22
  4. N
    #21
  5. Прогноза
    #20
  6. без автор
    #19
  7. Дедо Тошо
    #18
  8. Дедо Тошо
    #17
  9. един
    #16
  10. BOLGAR
    #15

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.