Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преференции за български фирми в конкурсите за обществени поръчки

0 коментара

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за промени в Закона за обществените поръчки. Вносители са Министерският съвет, депутатът от НДСВ Димитър Ламбовски и депутатите от Коалиция за България Евгения Живкова и Михаил Миков. Между първо и второ четене трите проекта ще бъдат обединени.

Проектът на правителството предвижда кандидат за изпълнител на обществена поръчка да ползва 10% отстъпка, когато предметът на обществената поръчка е строителство и за изпълнението ѝ кандидатът ще използва стоки от български произход и български работници и служители. 10% отстъпка ще ползват и кандидатите, ако доставят стоки, включително машини, съоръжения и комплексно оборудване, от български произход. Преференция от 10% се предвижда и когато при обществена поръчка - предоставяне на услуги, кандидатът е местно лице и ще използва български работници или чуждестранни лица, получили разрешение за работа в България.

Според Атанас Папаризов от БСП по-добрият вариант е с преференции да се ползват не всички български фирми, а отстъпка да се дава на дребните и средни предприятия или на фирмите в районите с висока безработица. Преди второ четене трябва да се приеме такъв критерий, а не да се дават преференции по признака дали фирмата е българска или чужда, каза Папаризов. Според него трябва да има и квалифицирани търгове, защото не е нормално фирма без каквато и да било техника да спечелва например конкурс за пътища.

Вносителят на правителствения законопроект - министърът на държавната администрация Димитър Калчев каза, че е съгласен с предложението на Папаризов и че схемата за преференциите не е най-удачната. Калчев обеща консултации с министерството на икономиката между първо и второ четене за нова редакция на текста, но апелира депутатите да подкрепят идеята за преференции, защото това е необходимо на българските фирми.

И в трите законопроекта се предвижда създаване на специализиран орган за провеждане на държавна политика за обществените поръчки, който да води публичен регистър за обществените поръчки. Депутатите от всички парламентарни групи одобриха този текст, тъй като според тях това ще осигури по-голяма прозрачност и контрол върху конкурсите. Регистърът ще бъде достъпен и всяко заинтересовано лице ще може да провери как е протекла процедурата.

Председателят на икономическата парламентарна комисия Валери Димитров отбеляза като достойнство на закона разширяването на кръга на потенциалните възложители. Според него това позволява да се осигури по-голям контрол върху изразходването на обществените средства.

Димитър Калчев посочи, че в законопроекта се допуска възможността за изпълнител на договор на обществена поръчка да кандидатства юридическо лице, осъществяващо научноизследователска или стопанска дейност, както и всяко физическо лице, упражняващо свободна професия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.