Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговори между ГЕРБ и ПП-ДБ: Всичко (ли) свърши

9 коментара
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и вицепремиерът в оставка Мария Габриел. Снимка: БГНЕС

След счупеното доверие в Мария Габриел като кандидат за премиер на ГЕРБ-СДС , самата Габриел счупи и преговорите за споделено управление с ПП-ДБ. Вицепремиерът и външен министър в оставка съобщи, че те са провалени и ГЕРБ няма да преговаря за кабинет с втория (на ПП-ДБ) или третия мандат. Но третият все едно изглежда провален, тъй като на която от останалите политически сили президентът Румен Радев да го връчи - ДПС, "Възраждане", БСП или "Има такъв народ", всички те обявиха 49-ия парламент за изчерпан.

Всичко (ли) свърши

"Всичко свърши" - с тази фраза от ГЕРБ приключиха преговорите, които две седмици се движеха по ръба на възможното. Разговорите зациклиха след преднамерени провокации като изпълнения мандат, който Габриел върна на президента - несъгласуван с ПП-ДБ, определили го като  "най-големия фалшификат в най-новата история".

Изглежда невъзможно споразумяването да се поднови за ен-ти път, особено след като ДПС - официалният неофициален партньор в споделената 9-месечна власт на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, също обяви курс към "бързи предсрочни избори", в тон с партията на Бойко Борисов. Според Габриел двете коалиции имат солидна основа за реформи, но ще се върнат към нея след избори.

Ако ГЕРБ и ПП-ДБ действително имат общи приоритети и здрав ценностен фундамент, искането на ПП-ДБ за смяна на вътрешния министър Калин Стоянов не би могло да взриви разбирателството - както твърдят преговарящите от ГЕРБ. Макар че с това предложение от "Промяната" потвърждават онова, което обществото чу преди 4 месеца - че Стоянов не е тяхна номинация. Чия тогава е министърът, за когото се появиха публикации за предполагаеми връзки с убития дилър на правосъдие Мартин Божанов-Нотариуса - на ГЕРБ, на ДПС, на убитата бивша барета и бизнесмен Алексей Петров…

Къде са конфликтите

Същинските конфликти на преговорите останаха неизвестни за публиката, която избира кому да вярва по силата на електоралните си симпатии. От ГЕРБ твърдят, че проблемът е в натиска на ПП-ДБ за власт и постове. От ПП-ДБ - че е заради съдебната власт и липса на гаранции за ексклузивитет на ДПС и съпредседателя му Делян Пеевски в попълването на органите на съдебната власт, в добавка и реформата на службите и отпадане на следствената тайна при дела с обществена значимост.

На два пъти обаче санкционираният за значима корупция от САЩ и Великобритания Пеевски заяви публично, че ДПС е участвало в разговорите по споразумението - при договаряне на "принципите за решенията, които се вземат с квалифицирано мнозинство". (Със 160 гласа - т.е. ⅔ от гласовете на депутатите, се избират членовете на антикорупционната комисия, на Инспектората на съдебната система, на Висшия съдебен съвет и на Висшия прокурорски съвет.)

"Текстовете бяха изработени съвместно от мен и Кирил Петков и получиха пълно съгласие от страна на ГЕРБ-СДС", обяви съпредседателят на ДПС и благодари на "моя приятел Кирил Петков, че потвърди, че ДПС не е било тема".


Нито Петков опроверга тези изявления, нито от ПП-ДБ обясниха как така ДПС участва в разговори по споразумението, за което преговарят с ГЕРБ-СДС. Но преди дни съпредседателят на ДБ Христо Иванов пък обясни, че именно защото ДПС и Пеевски нямат решаваща роля за изборите в съдебната власт, не е постигнато съгласие с ГЕРБ.

Ако пък имената на министрите са били спорни, както казват от ГЕРБ, излиза, че останалата част от споразумението, в т.ч. механизмът за избор на регулатори и контролни органи, е била одобрена. Но все пак не е - остава неразбирателството за реформата на службите и отпадането на следствената тайна, за което настояват от ПП-ДБ и срещу които се възпротиви и ДПС, и ГЕРБ.

Последствията

Политическата нестабилност, в която изпада България, несъмнено ще се отрази на значимата цел за присъединяване към еврозоната през 2025 г. Този ефект се прояви още преди финала на преговорите. В изявлението на лидерите на Еврогрупата, в което за първи път се споменава България, бе приветстван напредъкът ѝ и насърчени усилията за въвеждане на еврото. Но политическата криза "редактира" най-същественото от документа - датата за въвеждане на единната европейска валута. Опит да бъдат намалени щетите и да не бъде провалено свършеното досега би било назначението на гуверньора на БНБ Димитър Радев за служебен премиер.


Радев е една от фигурите, измежду които президентът може да избира министър-председател, съгласно шестата поправка на Конституцията - наред с подуправителите на БНБ, председателя на Сметната палата и неговите заместници, омбудсмана и заместника му и, разбира се, председателя на Народното събрание. Който и да избере, начело на тези институции са все номинирани от ГЕРБ, а шефът на парламента Росен Желязков е ярко изявена партийна фигура.

Ако Румен Радев се спре на Желязков, синхронът с ГЕРБ ще е съвсем видим.

Предположенията за такъв идват не само от факта, че държавният глава издаде указа, с който предлага на 49 НС да избере Габриел за премиер в същия ден, в който тя му връчи изпълнения проучвателен мандат. Оглавяваното от Габриел МВнР и президентът се разбраха за назначения на посланици в ключови за България държави. В Северна Македония например е изпратен Желязко Радуков, отговарял за връзките със Скопие в служебните правителства на Радев.


Съгласно последните промени в Конституцията парламентът продължава да работи и след неизпълнение на третия мандат. Така се запазва възможността да бъдат избрани с обикновено мнозинство 85-имата в регулаторите и контролните органи. Заради тях в Конституцията беше записано, че "решенията за избор се приемат с мнозинство две трети от всички народни представители, когато това е предвидено със закон". Но законите така и не бяха променени.

Налице е хипотезата, че ГЕРБ и ДПС в комбинация с плаващи мнозинства - или без тях, биха могли да изберат… когото си поискат в Комисията за защита на конкуренцията, КЕВР, Комисията за финансов надзор и прочие органи. Няма го предпазният колан на механизма за номинации и проверки за интегритет, за които настояваха от ПП-ДБ. Но ако искат да се върнат към настоящия формат на управленско мнозинство след предсрочен вот, ГЕРБ-СДС ще трябва да сдържа апетита си.

Честни с избирателите

Ако не се появи партиен проект на президента на предстоящите предсрочни избори, парламентарно представените партии ще останат същите и в 50-ото НС.

Предизвикателството ще е броят депутати, които биха спечелили. Този път ПП-ДБ нямат право да отправят послания към избирателите си, че никога не биха управлявали с ГЕРБ. За партията на Борисов ще е много по-лесно - формално разполагаше само с един министър в правителството и през деветте месеца не спря с критиките към премиера Денков и отделни министри. А и този път всички хвърлени в предизборната кампания камъни ще тежат на неизбежни евентуални преговори след вота.

Ако изборите са 2 в 1 - европейски заедно с предсрочни парламентарни, това отново би затруднило ПП-ДБ. Все още няма решение дали двете политически сили ще се явят заедно и на евровота. Причината е, че най-голямата партия в обединението “Демократична България” - "Да, България" ще се насочи към политическото семейство на ЕНП, където вече членува ГЕРБ и друга от партиите в ДБ - "Демократи за силна България", а "Продължаваме промяната" са избрали европейските либерали, част от които е ДПС.

От изненада или поради друга причина, но вчера ПП-ДБ избраха мълчанието след изявлението на Габриел, че преговорите се прекратяват и следват избори. Ще говорят днес, след като всичко е счупено. Мария Габриел внесе днес писмо за оттегляне на кандидатурата си за премиер в парламента и би могла да оглави листата на ГЕРБ за европейските избори. Президентът Радев охотно ще се завърне на терена на изпълнителната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:31 на 28 март 2024 от автора.
    #9
  2. Deus Vult
    #8
    Отговор на коментар #7

    Еврозоната я провалиха дружно с Подмяната. За другото си прав.

  3. nikol
    #7

    ГЕРБ не желаят споразумение и реформи и както съвсем ясно се видя 9 от министрите в правителството, което беше повече експертно, отколкото политическо, са от тяхната страна, включително Калин Стоянов. Правят същото, което много ясно се видя в СОС, пречат по всякакъв начин, въпреки че там даже не са първа политическа сила. Искат цялата власт в държавата тайна и явна, за да отклоняват и усвояват паричните потоци. Предизвикаха избори, за да са в по-изгодна преговорна позиция и провалят пълноправното влизане в Шенген, еврозаната и други трудно постигнати позиции, полезни за икономиката и гражданите.

  4. Deus Vult
    #6
    Отговор на коментар #5

    Каквото и да пушиш, силничко ти идва.

  5. Партньорите на Боко в коалицията се оказаха до един по-лоши от него! Всичко, в което Го критикуваха се оказа, че е по-малко лош от тях!
    Някой си празнувал първия си милиард още 2009.
    Грантаждии и НПО-та го спасиха от сигурен затвор 2013. Защото така им бе заповядано от посолствоТО! Протестиралите срещу Пеевски в подкрепа на Боко нямат право да го критикуват сега! Защото тогава много добре знаеха кой точно защитават. За разлика от измамения си някогашен електорат!
    Боко е нормален, в сравнение с

  6. Коментарът е изтрит в 23:41 на 25 март 2024 от автора.
    #4
  7. ПyтлЭр Xyйло
    #3

    Има свободни места за гъсарка в Хаджидимово. И килии с океански изглед в Гуантанамо за буда РАПОНЯ и свинушка. Па и от ГуР искали да ги питат нещо за Банкянския поток...

  8. xa_poznai
    #2

    "Счупеното доверие" как кореспондира с "призовавам ви да внесете проекта на правителство за гласуване"? Хем нямало доверие, хем молитви за правителство! Колко тъп трябва да си за да не виждаш очевидното противоречие в пропагандата?!? А чакай сетих се - всичко е за добруването на народа! И за настаняването на "добри" хора по важни постове на регулатори, мин съвет и други! ХАхах - направо припадам от смях като чета жалките напъни. Другата разкрачена поза към ДПС също е много жалка. Къде са арестите, нали добрите сили всички щяха да арестуват, смешници!

  9. Георги Съдиев
    #1

    ДОЙЧЕ вЕЛЕ, дойче веле... И вие ала ...бала. Назовете основните причини: 1.ГЕРБ се управлява еднолично като старо крепостно руско село, от ББ и всички клякат на менящите се със скоростта на светлината недомислия. 2.Не смятате ли, че той отдавна трябваше да е в Магнитски. Знаейки за отношенията му с неговия кокошарник, мислите ли, че бившия му финансов министър, попаднал в Магнтски, е можел нещо да направи без височайшата му благоволия или нареждане? 3.Кокорчо и Киро, вместо да внесат нещо ново и

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.