Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мисията (не)възможна: Ще има ли избори 2 в 1?

29 коментара
Мисията (не)възможна: Ще има ли избори 2 в 1?

След решението на ГЕРБ да прекрати преговорите за формиране на правителство с ПП-ДБ предсрочните избори изглеждат неизбежни, а основният въпрос е дали ще се проведат едновременно с евроизборите на 9 юни.

 

За да се стигне до вот 2 в 1, президентът и парламентарно представените партии имат време до 9 април, за да приключи конституционната процедура. Това обаче засега изглежда малко вероятно.

 

На 26 март се очаква Народното събрание да приеме решение, че мандатът за формиране на правителство на Мария Габриел е неуспешен. След това президентът Румен Радев и основните политически сили трябва буквално да синхронизират действията си, за да приключат навреме за организиране на избори в един ден.

 

"Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок", гласи новата ал. 5 на чл. 99 от конституцията, която предстои да бъде изпробванa за първи път.

 

След провала на мандата на ГЕРБ, президентът ще връчи втория мандат на ПП-ДБ, които имат срок от 7 дни, за да го върнат – независимо дали изпълнен, или не. Ако двете страни постигнат съгласие, ПП-ДБ може да го върне веднага. Според източници на Mediapool обаче това е почти невъзможно. Формацията все още не е казала публично дали смята да задържи мандата една седмица, или ще го върне бързо.

 

След като вторият мандат бъде изчерпан, президентът има 7-дневен срок да връчи третия. Политическата сила, която го получи, има конституционната възможност да го бави неопределено време. Причината е, че третият мандат се връчва на политическа партия, която няма точно определен срок за излъчване на кандидат за министър-председател.

 

Досега президентът Румен Радев винаги е връчвал мандата на БСП, като Корнелия Нинова вече обяви, че няма да се опитва да го реализира и обяви подкрепа за предсрочни избори. Ако цялата процедура с мандатите се реализира максимално бързо, тя може да приключи дори до сряда, 27 март. Но това зависи не само от партиите, които предстои да получат мандати, а и от президента.

 

Румен Радев може да реши да връчи мандата на ПП-ДБ още във вторник, но може и да го забави. Същото важи и за третия мандат – може да го забави със седмица след връщането на втория.

 

При старата конституция процедурата приключваше до връщането на празната папка с неизпълнен трети мандат. Отмененият конституционен текст предвиждаше след това президентът да назначи служебно правителство, да разпусне парламента и да насрочи парламентарни избори.

 

След конституционните промени, приети през декември, нещата са доста по-сложни.

 

Президентът трябва да назначи служебен министър-председател измежду 10 души на високи позиции в държавния апарат - председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

 

Президентът Радев ще се нуждае от допълнително време за консултации с парламентарните групи и с потенциалните кандидати за министър-председатели. Това ще отнеме още време, за което няма срокове. Новият конституционен текст разглежда като единен акт назначаването служебно правителство и насрочването на изборите в двумесечен срок. Това означава, че изборите ще бъдат насрочени, когато има съгласие.

 

Рисковете от забавяне на процедурите може да дойдат от нежеланието на Радев да назначи за служебен премиер някой измежду съгласните да заемат тази позиция. Може да се окаже и че никой от десетимата не е съгласен да стане премиер, което има потенциал да хвърли държавата в конституционна криза. Тя може да бъде избегната с трудни политически преговори между президента и основните парламентарни сили, които да назначат за председател на парламента човек, когото Радев след това би назначил за служебен премиер.

 

Неизвестните са твърде много, а парламентът и Румен Радев ще имат буквално две седмици, за да извървят целия труден път до насрочването на избори 2 в 1 за 9 юни. Поради множеството рискове мнозина депутати от разпадналата се "сглобка" допускат, че парламентарните избори може да се проведат на 16 юни и дори по-късно.

 

Политологът от социологическата агенция “Тренд“ Димитър Ганев коментира в неделя вечерта, че е наложително предсрочните парламентарни избори да се обединят с тези за Европейския парламент. Ако това не се случи, избирателната активност ще е много ниска заради умората на българските избиратели от избори.

 

Проблемът се задълбочава допълнително, защото за много избиратели изборите няма да произведат някаква алтернатива, тъй като след това същите партии трябва да преговарят за съставяне на правителството. Това ще подтисне допълнително избирателна активност, ако има отделни парламенарни и европейски избори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #29
    Отговор на коментар #27

    ОК

  2. Мазен Кумунис
    #28

    ПП-ТАТА на Простий Киро и ДеБ-илите станаха за смях - щели да си дават 2-рия мандат на ГЕРБ и да е с премиер М. Габриел. Шарлатани, сър! ;)

  3. АниD
    #27
    Отговор на коментар #25

    Нямам никакви пристрастия към тези младежи, абсолютно! Знам как дойдоха. Каква е алтернативата? Засега няма. И какво? Да се чака следващия месия някога, в някой хубав ден? В някой друг живот? Или Баце и Шиши с копейкин и чалга бос??? Или мижитурката радев, който също е за пребиваване при бай Ставри с набутването Боташ? Няма какво да изброявам всичката измem, избираш най малкото зло, защото иначе другите ти налагат голямото зло. Няма дори КОЙ в затвора да ги вкара, "правосъдието" не си го дават, както

  4. русенец
    #26
    Отговор на коментар #24

    Та казваш за кого да гласуваме, за ПРОСТо Киро, дето наруши Конституцията? Или за Хасан Василев, грозното лице на мафията? Или за техните ортаци ДеБилите. Поне Присто Бойкикев да беше изгледал филма за Кристиян Таков от преди десетина дни и да си припомни политическото завещание на този млад човек. въпреки, че Криян, лека му пръст, също има комунистическа нишка в потеклото си /племенник на Пеко Таков/ има балкан разлика с Христо Бойкикев. Или техния човечец, дето го пробутаха за кмет на София

  5. Deus Vult
    #25
    Отговор на коментар #24

    И? Какво да прави Електората? Да излезе и да гласува масово за тези младежи? Можеше да стане. Зависише от младежите обаче. 34-5% било малко. Ами добре, нека видим какво можеше да се направи все пак с тези проценти. Направиха министерство на иновациите. Но не промениха данъчния режим, който изключва реинвестиции, а следователно и повечето иновации. Останахме си пак, както си бяхме. За нещо ново се чакат помощи от ЕС. Нещо повече, "данъчните закони" на единия млад човек, затегнаха режима

  6. АниD
    #24
    Отговор на коментар #23

    КОЙ и КОЛКО електорат гласува за тях? Да видим кого е изпратил така наречения електорат в народното сборище? Да правиш промяна с чалга бос и бсп - видяхме. Да правиш промяна с мафиотите на баце и Магнитски - виждаме. Мафия, която е присвоила всичко в държавата трудно се бори с една шепа хора в парламента, приятел. Питам аз кого изпраща този електорат в парламента??? Ами май е просто...34-5 % гласуват, другите 64-5 какво правят? Мърморят, пустосват и все някой им е виновен, но те на кого имат право да търсят сметка, след като дори не са си направили труда да пуснат една бюлетина. Ами на никого май, освен на себе си.

  7. Deus Vult
    #23
    Отговор на коментар #21

    Добре, да видим. Имаше една партия на двама млади хора, които обещаваха промяна. Електората гласува за тях. Но получи още от същото. Сега да повторим упражнението? Да очакваме различен резултат от едни и същи действия? Не мисля, че ще се получи. Но все пак, кой по-малък субект бихте ми препоръчали? "Възраждане", БСП, ИТН, друг? Кой?

  8. Deus Vult
    #22
    Отговор на коментар #20

    Тебе пък с какво са те предали? Колко пъти трябва да ти се казва да не си пъхаш носа в нашите, български работи. Ставаш смешен.

  9. АниD
    #21
    Отговор на коментар #19

    Хайде да видим...например ДА МИСЛИ, не да стои, да гледа Шиши да му се хили от екрана и Баце да му размахва пръст, да му раздават "правосъдие" по сарафовски, да го бият по кюшетата по Калин Стояновски, да попържа и да мърмори как всички са маскари и още, и още, и още...защо пък да не си направи труда и да отиде да гласува за някоя по малка маскара и като не върши работа тая малка маскара да отиде и да я издърпа за ушите и да попита ЗАЩО? Дали човек с поне малко лично достойнство може да стои само да мърмори и да чака някой да му оправи къщичката? Знам ли...само се чудя...;)

  10. slon
    #20

    Ха ха . 3,9% за предателите пп дб ЧЕСТИТО ПОКЛУЦИ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.