Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премахват ротацията при избора на шеф на Генщаба

0 коментара

Парламентът прие днес на първо четене промените в Закона за отбраната и въоръжените сили със 137 гласа "за", един "против" и 23 "въздържали се". Вносител на проекта е министерство на отбраната. Военният министър обясни от парламентарната трибуна, че ведомството му е избрало внасянето на промени, а не изработването на нов закон заради липсата на време. Той допълни, че неколкократно са нанасяни промени и е необходимо в скоро време изготвянето на изцяло нов закон. Свинаров заяви още, че промените в Закона за отбраната и въоръжените сили целят подобряване на правната основа за извършване на военната реформа.

Една от основните промени в новия закон е отмяната на ротационния принцип за избор на началник на Генералния щаб на БА. Според съществуващите досега текстове началническият пост се сменяше между главнокомандващите на различните видове войски. Сега се въвежда право на избор сред всички заместници на ген. Михо Михов и командващите на различните видове войски. Свинаров обоснова смяната със създаването на условия за по-добър избор на висшия команден състав на армията. Според Асен Агов от ОДС по този начин се внася неизвестност в избора на началник на ГЩ и се създава възможност за хаос. Любен Петров от Коалиция за България каза, че подкрепя отмяната на ротационния принцип, защото по този начин ще има конкуренция и изборност, а не назначаемост.

Друг спорен текст беше този, с който се предлага изваждането на Националната разузнавателна служба /НРС/ и Националната служба за охрана /НСО/ от състава на Въоръжените сили. Промяната се налага във връзка със заложените и в променената военната доктрина цифри за мирновременен състав на армията - 45 000. До приемането на специален закон, уреждащ дейността на тези служби, работата им ще се регулира от закона за отбраната и въоръжените сили и от Правилника за кадрова военна служба. Асен Агов отново повтори тезата на ОДС, че с изваждането на НСО и НРС преди приемането на закон за специалните служби се създават предпоставки за хаос в работата им.

Проектът, внесен от Министерския съвет, предвижда също така в състава на Въоръжените сили да влизат личният състав на Българската армия, министерството на отбраната и структурите, които са на подчинение на военния министър.

Според промените в закона броят на военнослужещите в обхвата на едно военно звание се определя от Министерския съвет и след 2004 година ще стане постоянна величина. Проектът предвижда еднократните парични обезщетения при освобождаване от кадрова военна служба да са 10,15 или 20 брутни месечни възнаграждения, които не се облагат с данъци. Асен Агов от името на ОДС заяви, че те смятат тези промени за положителни, тъй като така политиците се реваншират на кадровите военни с въвеждането на необходимите социални бонификации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.