Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът не смята, че България може да бъде разделена от Румъния за Шенген

4 коментара
Премиерът не смята, че България може да бъде разделена от Румъния за Шенген

Премиерът Николай Денков каза, че не очаква България и Румъния да бъдат разделени по пътя към влизане в Шенгенската зона въпреки анонса на румънския му колега Марчел Чолаку, че Букурещ може да обмисли отделяне от България.

"Тази оценка е само за вътрешна употреба в Румъния. Няма никакви индикации, че България и Румъния вървят по различни писти. Ние имаме изпълнение на нашите ангажименти по върховенството на закона", посочи Денков.

Според него България е постигнала "изключителен напредък по охраната на границите".

"Трябва да вървим заедно, защото трябва да решаваме общите си проблеми с Румъния и няма никаква причина да се обсъжда такова разделяне", каза Денков.

Румъния извади на масата възможността за разделяне от България

Букурещ може да обмисли отделяне от България за присъединяване към Шенген, каза румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за Блумбърг.

Към момента резерви към присъединяването на Румъния има само Австрия, докато България се спира и от Нидерландия.

Чолаку съобщи, че ще поиска от испанското председателство на Съвета на Европейския съюз да организира извънредно заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи през декември, за да преразгледа кандидатурата на Румъния за Шенген.

Срещата ще се състои след изборите в Нидерландия на 22 ноември, когато политическите сметки може да се променят, каза Чолаку, цитиран от БТА.

Румънският президент Клаус Йоханис от своя страна посочи, че най-добрият вариант е Румъния и България да влязат заедно в Шенгенското пространство и "към това са насочени всички преговори и всички опити да бъдат убедени онези, които имат резерви по този въпрос“.

И пак втвърдяване на тона 

Нидерландия допусна възможност да вдигне ветото върху присъединяването на България, ако Европейската комисия даде положителна оценка на законодателството за контрол на главния прокурор, промените за КПКОНПИ и готвените конституционни промени. 

Австрия, чиито претенции към двете страни са свързани с допускането на нелегални мигранти, засега твърди, че остава на твърда позиция срещу разширяването на Шенген. Виена обвързва въпроса с желанието за цялостна реформа на зоната, като според България и Румъния австрийските управляващи използват темата за вътрешна употреба.

Румъния втвърди тона, но България засега запазва спокойствие.

В интервюто за Блумбърг Марчел Чолаку за пореден път подчерта солидарността на Румъния със съюзниците от ЕС и НАТО като държава на границата с Украйна.

“Румъния е тази, която пое по-голямата част от транзита на украинския износ. За Европа е необходимост Румъния и България да бъдат в Шенген”, каза Марчел Чолаку.

Той определи като "дълбока несправедливост" неуспеха на Румъния да се присъедини към Шенген и нарече ветото на Австрия “неоснователно”.

Чолаку не изключи възможността румънското правителство да предприеме правни действия в Съда на ЕС.

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" и бивш премиер Кирил Петков миналия месец предупреди Австрия, че може да опре до България за транзита на руския газ, но тази тема не бе развита от кабинета.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  2. Ощавен маркиз
    #3

    нЕМА да има скъсване на "шенгенската каишка" с наште северни съседи /даките/. Дори "най-елементарното" познаване на по-древната, средновековна и "възрожденска" хиИСТОРийка на Балканите /и Карпатско/ ПОКАЗВА из.КЛЮЧ.ителната обвързаност на двата ПОПУЛУСА, ЖИВЕЕЩИ в долното течение на Дунава!!! Кремлински импо-Путлеристань НЕМА да може и тойзи ПУТь да на разцепи. Абсолютли СЪМ убеден. Айди, и стойте мирьничко, да ва и ... фъф рубляджийските /недонядени/ устица. ХО-хо.

  3. rapper90
    #2

    Мъдър ход от страна на Румъния. Ние от доста време ги спираме за Шенген с нашата пробита граница и повсеместна корупция.

  4. ABV
    #1

    Румъния вече е типично средноевропейска стран и няма никакъва причина да бъде обвързана с гнусният ZZадунайски ZZиганистан, който е типична африканска страна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.