Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ветото за Шенген остава. Австрия признава, че търпи загуби, но избира сигурността

17 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Австрия остава твърдо решена да блокира приемането на България и Румъния в Шенген. Това стана ясно след продължилата по-дълго от планираното среща между българския министър-председател Николай Денков и австрийския канцлер Карл Нехамер във Виена.

"Към момента е непосилно да вземем решение за разширяване на Шенген", каза австрийският канцлер на съвместната пресконференция с българския премиер.

”Ветото на Австрия срещу приемането на България в Шенген е причина за икономически загуби, които търпи бизнесът, но между гарантирането на сигурността и икономическите интереси Австрия избира да запази сигурността”, посочи Нехамер, цитиран от БНР.

"В момента не можем да мислим за разширяването на Шенген, но искам изрично да подчертая, че това не е лично отношение към България, а израз на загриженост за сигурността в Шенгенската зона. Просто системата Шенген се счупи", посочи канцлерът и припомни, че заради миграционния натиск голяма част от страните членки отново са въвели граничен контрол.

Денков каза от своя страна, че ако България и Румъния са вътре в Шенген, “ще можем по-ефективно да подпомогнем процесите, които искаме да се случат в Европа, защото ще можем да освободим човешки и материални ресурси, за да пазим по-добре външните граници и да се фокусираме върху тях“.

Денков добави, че България и Австрия имат повече общи позиции отколкото изглежда на пръв поглед.

"Всъщност по отношение на това какво трябва да се направи в Европа от Европейския съюз, какво ние трябва да направим като държави-партньори - ние нямаме никакво различие: трябва да се заздравят външните граници, трябва да се укрепят договорите с третите държави, от които идват мигрантите, за да можем да връщаме тези, които нямат право на престой", допълни той.

 "За австрийците е по-добре България и Румъния да са в Шенген"

Премиерът Николай Денков бе на официална визита във Виена в опит да убеди австрийските управляващи да вдигнат ветото върху членството на България в Шенген. 

Той посети австрийския парламент, където се срещна с председателите на комисиите по въпросите на ЕС, по външна политика, по вътрешни работи, както и с председателя на парламентарната група "Австрия-България, Румъния“ д-р Харалд Трох.

Денков посочи, че основната цел на посещението е да се обясни на австрийското общество и на политиците в страната, че за австрийците е по-добре България и Румъния да бъдат в Шенген.

Това ще им даде по-добре защитени външни граници и по-малко мигранти, по-евтини храни, по-ниска инфлация и по-голяма енергийна сигурност в Европа, допълни премиерът.

Козът с транзита на руския газ 

Преди ден бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков повдигна въпроса, че следващата година Австрия може да опре до България за транзита на руския газ, на който разчита, защото Украйна ще прекрати доставките през нейна територия. Николай Денков обаче не уточни дали ще използва тази тема в опита си промени австрийската позиция. 

"Истинският проблем е, че в Австрия има висок брой мигранти. Той действително е проблемен за страната. Нашата информация е, че от тези мигранти процентът, който идва от България, е изключително нисък. Нашите оценки са за около 2%. Убедено мога да твърдя, че не сме проблем за Австрия по отношение на мигрантите", допълни още той, цитиран от БТА. 

По думите му изключването на България и Румъния от Шенген ощетява не само българските и румънските граждани, но и гражданите на другите държави.

Премиерът каза още, че днес не се очаква отговор от Австрия за приемането ни в Шенген. Той припомни, че на Европейския съвет през декември се очаква да бъдат отчетени всички гледни точки и тогава се очаква да бъде взето и окончателното решение.  

Само преди ден обаче Австрия за пореден път потвърди, че към момента не е готова да преразгледа ветото. Резерви срещу приемането на България има и Нидерландия.

Резервите на Австрия и Нидерландия

Австрия е съсредоточена в проблемите с мигрантите, докато Нидерландия разглежда въпросите с правосъдието в България.

Ситуацията се усложни още повече, тъй като Нидерландия се управлява от служебно правителство до края на годината.

Румъния и България се надяват двете страни да влязат в Шенген до края на годината, но засега шансовете за това не са големи.

Резерви срещу присъединяването на Румъния има само Австрия.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #17
    Отговор на коментар #8

    Стига с тези харвардци, не ви ли писна? А Мария Габриел на конкурси по красота ли се явява?

  2. Milenca
    #16

    А "великият" ГЕРБ кадър Мария Габриел какво прави? Всичко Денков ли трябва да прави? Или е отговорна по назначаването на посланици?

  3. Калико Джо
    #15
    Отговор на коментар #14

    Не е това проблем за Австрия, които охотно приютява точно такива крадци на държавни средства от бившия соц лагер. По-скоро те искат да продължат бизнеса си на посредник между нас и другите извън Шенген и тези вътре, още повече влизането в Шенген облагодетелства главно бизнесите и им осигурява по-достъпни пазари и точно това Австрия не иска, нито за нас, нито за Румъния. А ние даже нямаме граница с Австрия, нито има Румъния.

  4. кривак
    #14

    Докато крадливия Толуп и Еничара не бъдат вкарани в затвора Шенген през крив макарон. Кой ще ни пусне като мафиотски структури като ГЕРБ и ДПС участват в управлението.

  5. Guest787
    #13

    Отказът на Австрия е дискриминация, а може би и някаква форма на апартейд, защото мигранти влизат и през Гърция, Хърватия, Италия ... И за недоразбралите става ясно, че в "новия" Шенген също не се планира място за Бъгария и Румъния!

  6. кривак
    #12

    Докато крадливия Толуп и Еничара не бъдат вкарани в затвора Шенген през крив макарони. Кой ще ни пусне като мафиотски структури като ГЕРБ и ДПС участват в управлението.

  7. АниD
    #11

    България в Шенген? То все едно да пуснат раССия в Шенген. Хех...

  8. ABV
    #10

    Колко трябва да си притивен и да не познаваш западния манталите за да си мислиш, че може по такъв елементарен начин можеш да ги подкупиш. След като вече са казали на всеуслошание, че проблемът е едиси какъв за тях е абсолютно недопустимо да приемат сделка с други условия!

  9. един
    #9

    Руснаците имат не само един троянски кон в ЕС, а няколко. Австрия е най-тлъстият от тях. Като добавим и отвратителния политически (и не само) манталитет в тази страна, няма защо да се учудваме на позицията й за Шенген. С добро няма да стане и трябва да действаме заедно с Румъния срещу тези гнусни перачи на червени и мафиотски пари. Колкото и гнила да е русофилска България, спирането й за Шенген няма да помогне по никакъв начин за очистването й, а напротив - ще я откъсне повече от ЕС. Австрия и Нидерландия открито правят услуга на Путин.

  10. ПyтлЭр Xyйло
    #8

    Румъния завежда дело, интересно нашите "гарвардци" какво ще направят...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.