Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът: Терминалът край Александруполис ще промени енергийната карта на целия регион (видео)

Съоръжението ще струва 382 млн. евро и трябва да е готово до края на 2023 г.

7 коментара
Премиерът: Терминалът край Александруполис ще промени енергийната карта на целия регион (видео)

В Александропулис официално беше дадено началото на изграждането на терминала за втечнен газ (LNG терминал), който по план трябва да бъде готов до края на 2023 г.

Очакванията са той да промени енергийната карта на региона с оглед на настоящата енергийна криза, свързана с войната в Украйна и зависимостта на Балканите от руския газ. "Газпром" вече спря доставките за България и по тази причина проектът се разглежда като стратегически за нашата страна.

LNG терминалът край Александруполис ще е входна точка за синьо гориво за Балканите на газ от различни източници - основно САЩ и Катар, към Балканите.

"Икономическият шантаж на Кремъл срещу България и Европейския съюз няма са успее, защото заедно ще се противопоставим и днешното събитие е доказателство за това. Терминалът за втечнен газ край Александруполис е един не само енергиен, а и геополитически проект, който ще промени енергийната карта на целия регион", каза премиерът Кирил Петков на старта на строителството.

Той е убеден, че днешният ден ще остане в политическата история на отношенията между България и Гърция и ще бъде запомнен със стремежа ни за икономическа свобода и политическа независимост.

Инвестиция от 382 млн. евро

Терминалът за втечнен природен газ край Александруполис е плаващо съоръжение за съхранение и регазификация с капацитет от 6 млрд. куб. м газ годишно и 170 000 куб. м газ за съхранение.

LNG терминалът ще бъде свързан с газопреносната мрежа на Гърция чрез газопровод с дължина 28 километра. От там чрез съществуващите трасета газът ще достига основно до България, Сърбия и Северна Македония. Доставки ще могат да се правят още за Румъния, Молдова и Украйна.

България планира да внася през газовия терминал по 500 млн. куб. м газ годишно през следващите 10 години. Страната ни годишно изразходва около 3.2 млрд. куб. м газ.

LNG терминалът се изгражда от консорциум, в който влизат 5 компании, всяка от които има 20% дял. Инициатор за построяването му е гръцката фамилия Копелузу, като освен нея в проекта участват още гръцките държавни газови компании ДЕПА (DEPA) и ДЕСФА (DESFA), кипърският оператор на танкери "ГазЛог" (GasLog Cyprus Investments Ltd) и българското държавно дружество "Булгартрансгаз".

Строителството на съоръжението се оценява на 382 млн. евро. От тях 166.7 млн. евро идват от гръцката оперативна програма "Конкурентоспособност, предприемачество и иновации 2014-2020". "Булгартрансгаз" участва с 16.6 млн. евро.

Домакин на церемонията по старта на терминала бе гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. Освен премиера Кирил Петков, негови гости бяха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, сръбският президент Александър Вучич и премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.

От българска страна на събитието присъстваха още министърът на енергетиката Александър Николов и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Строежът на газовата връзка Гърция - България приключва в края на юни

"До края на юни абсолютно цялото строителството на газовата връзка Гърция - България трябва да бъде завършено и от двете страни. Този газопровод заедно с проекта за втечнен газ край Александруполис ни дават възможност за пълна диверсификация", каза премиерът Кирил Петков край Комотини. Той провери строителството на интерконектора на място.

Проектът ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп до южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.

Очакванията са газопроводът да бъде въведен в търговска експлоатация за предстоящия отоплителен сезон.

"Хидравличните тестове на част от трасето вече са завършени, до този момент не сме имали дефекти и проблеми. Това означава, че качеството е добро", каза Кирил Петков.

Той допълни, че строителството на подобен мащабен проект е трудно, но и за двете държави газовата връзка е огромен приоритет.

Премиерът обясни за усилията на правителството да осигури нови доставчици на природен газ във връзка с нарушаването на договора от страна на "Газпром".

"Вярвам, че ще договорим същите или по-добри условия за българските потребители", заяви Кирил Петков. Той повтори, че предложението на руската страна за превалутиране в рубли е "извиване на ръце".

Газопроводът IGB e с обща дължина 182 км, повечето от които са на българска територия. Към този момент проектът е завършен на 92% като линейната част е изпълнена. Продължават дейностите по изграждане на наземните съоръжения - двете газоизмервателни станции при Стара Загора и Комотини. Станцията на българска територия е в много напреднал етап на изпълнение и предстои да бъде довършена и хидротествана в рамките на месец май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #7

    Простото си е просто! ;)

  2. полк. Дрангов
    #6

    Браво, Киро! Путин ще го духа!

  3. bgp
    #5

    Друго е да имаме премиер с нивото на останалите държави , премиер изразяващ позицията на България и на масово ползвания по Света английски език ! Друго е да имаме интелигентен , образован представителен , приветлив премиер ........ най-накрая нещо различно от надута , кисела Мутра Бандит !!!

  4. Жо
    #4
    Отговор на коментар #1

    Естествено, страната ни не е на Кирил Петков. Но когато той представлява България на междунаросна среща между представители на няколко държави, е правилно да каже "моята" страна (а не нашата страна).

  5. fantom
    #3

    Киро, а нещо да кажеш за "твоя" президент? Или за "твоя" ЕС? Защото аз мисля съвсем определено за твоя ум и почтеност.

  6. НОВО:
    Европейският съюз обмисля засилване на сътрудничеството с африканските държави относно доставките на газ, за да се намали вносът на руско гориво, съобщи Блумбърг, позовавайки се на съответния проект на документ на ЕС.

    Страните от ЕС възнамеряват да намалят тазгодишната зависимост от Москва в енергийния сектор с почти две трети. Документът, който разширява външното енергийно сътрудничество, може да бъде приет от Европейската комисия в края на май.

    В него се казва, че африкански страни като

  7. 4ubri4ka
    #1

    Страната не е твоя, Кириле! Ти не си владетел самодържец!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.